2 sene önce
2 sene önce

Yeterince İyi Bir Anne Olmak

Yeterince İyi Bir Anne Olmak

     Doğduğu andan itibaren her zaman, her koşulda yanında olduğumuz çocuklarımızın iyi olması için yapmayacağımız bir şey yoktur. Her anne çocuğu için mükemmel bir ebeveyn olup, o düşmekten, başı sıkışmadan zorluk yaşamaması için belli bir yaşa gelene kadar çok hassas olup sıkıntı onu bulmadan engellemek isteriz.

 

 

 

 

Bir çok anne sitesinde yapılan bilgilendirmeler, araştırmalar bu konu üzerinedir. Bazen çocukluğumuzda bizim yaşadığımız sorunları o yaşamasın, güzel bir hayatı olsun istediğimizden, bazen de korkumuzdan ve mükemmel ebeveyn olmak istediğimizden yaparız. Çocuklarımız daha karşılaşmadan o sorunları ortadan kaldırmaya çalışıp, yaşadığı çocukluk evresinde onu asla negatiflik içeren bir olayla karşı karşıya bırakmayız.

 

 

Bu şekilde yetişen çocukların her daim arkasında, yanında, önünde anneleri olur adeta bir sineklik gibi onu dışardan gelebilecek her türlü olumsuzluktan korurlar. Çocuk artık genç olduğunda anneler yeteri kadar bulunamaz yanlarında ve genç yeni karşılaştığı gerçek hayat ile içindeki karşılaştığı sorunlar karşısında tecrübesiz ve bilgisiz kalarak ne yapacağını bilemez. Bunun yanı sıra, yetiştirilme sürecinde üzerine titremmiş, ne istedi ise yapılmış ve anneleri tarafından odak noktasının sadece o olduğu gösterilen çocuklar, ileride yine sorunlarla karşılaşmaktadır. Fakat bu sefer durum farklıdır.

 

 

Çocuk annesinden gördüğü mükemmeliyet ile her şeyi kendinin etrafının döndüğünü sanarak he er şeyin kendisine özel olmasını ister. Aslında çocuklarımıza gösterdiğimiz yüksek hassasiyet ve korumacı tavrımız onlar için iyilik değildir. Elbette iyi bir anne olacağız, fakat bunu dozunda yerine göre ayarlamalıyız. Onları tüm olumsuzluklardan sakınmak yerine onların anlayabileceği bir dil ile yavaş yavaş tattırmamız gerekir. Annelere rehber olması için oluşturulan anne sitesi bu konularda sizlere önderlik edebilmektedir. Onlar tekmiş gibi değil de çevresinde ki insanlarla paylaşım içinde olmasını öğreterek yetiştirmeliyiz. Çocuklarımıza mükemmel ebeveynlik yapmak isterken onları depresyonlara, narsistik kişiliklere   itmeyelim. Mükemmeliyet yerine yeterince iyi bir anne olmak onlara en büyük hediye.

Etiketler :
Paylaşın

Views
  2.225

  Anne Adının Kökeni

  1.640

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.440

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.413

  Meme Ucu Yaraları

  1.063

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  883

  Gebelikte Beslenme

  849

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz