1 sene önce
1 sene önce

Yeni Başlayanlar İçin Biberon ile Beslenme

Mamaya başlamak için emzirmeyi bıraktığınızı varsayın veya bir süredir emziriyorsunuz fakat artık  beslenme şeklini artık değiştirmek istiyorsunuz. Bebeğinizi artık biberonla beslemeye başlamaya karar verdiğinizde ilk önce göğüslerinizdeki süt üretimini durdurmanız gerekir. Süt salgısı sıcaklık ve göğüslerin uyarılması ile tetiklenir. Bu salgıyı durdurmak içinde tam tersi bir yol izlemelisiniz. Bunun için yapmanız gereken birkaç alternatif öneri:

 • Mümkünse bebeği sütten yavaş yavaş kes. Vücudun yavaş yavaş süt üretmeyi keseceği için bu en güvenli ve en ağrısız yoldur. Aniden sütten kesince göğüsler çok ağrıyabilir, tıkanabilir, hatta annelerde ciddi şekilde meme iltihabı olma riskini ortaya çıkarır.
 • Destekli, sıkı ve üzerinize oturan bir sütyen giyin. Bol ve süt lekelerini gösterme ihtimali daha düşük olan giysileri tercih et.
 • Oluşan süt sızıntılarının emmesi için göğüs pedi kullanabilirsin.
 •  Ada çayı tüketilebilir. Ada çayı anne sütünü kesmekle ünlü doğal bir östrojen içerir.
 • Sütyeninin içine soğuk lahana yaprağı koyabilirsiniz. Lahana yaprağı süt salgısını kimyasal olarak azaltacaktır.
 • Duşta göğüslerinizi ılık suyla yıkayın. Ilık su göğüsteki baskıyı ve rahatsızlığı azaltmaya yardım edebilir.
 • Süt salgısı azaldığında hormon seviyelerin değişecek, bu da ruh hâlindeki ani değişimleri tetikleyecektir. Çoğu kadın kendini yetersiz, suçlu, ve üzgün hisseder. Bu duygularla başa çıkmak, tüm sürecin en zor kısmı olabilir ama iyi bir desteğin faydası olacaktır.

Büyüyen göğüsler oldukça rahatsız edebilir. Rahatsızlığınız çok büyük boyutlara ulaştıysa, doktorunuza danışarak ağrı kesici ilaç yazmasını isteyebilirsiniz. Unutmayın ki göğüslerinizde ki bu büyümeler 36-48 saat içinde geçer ve nadiren tıbbi yardım gerektirir.

Doğru Biberon ve Emzik Seçimi

Emzik ucu, biberondaki en önemli parçadır. Farklı çeşitlerde emzik ve biberon bulabilirsiniz. Bazı bebekler özel olarak belli bir emzik ve biberon tercih edebilir. (ortodontik – üstü yuvarlak ve tabanı düz, damaklı ve standart yuvarlak meme ucu şeklinde – damaksız) deneyerek bebeğiniz ve sizin için en uygun malzemeyi bulabilirsiniz. Genelde emzikler 6 aya kadar ve 6 aydan büyük olmak üzere iki boyutta üretilmektedir. Yenidoğanların emziklerindeki delik küçük olurken, bebek büyürken deliğin büyüklüğü de artar bu yüzden biberonların emzikleri açılı olacak şekilde üretilmiştir. Emzik uçları, lateks ve silikon olmak üzere iki malzemeden üretilmektedir. Kauçuk biberon emziği birçok ebeveyn tarafından tercih edilir, çünkü daha yumuşak ve daha esnek oluşundan dolayı bebeğin alışmasını kolaylaştırır; aynı zamanda ısırmaya karşı daha dayanıklıdır. Silikon uçlar dayanıklıdır, kolay temizlenirler ve koku yapmazlar. Bazı biberonlar süt veya mama konulan şeffaf, plastik torbalar ve cam şeklindedir. Süt torbalarını işiniz bittiğinde atabildiğiniz için biberonun sterilizasyonu ile uğraşmanıza gerek kalmaz. Ayrıca süt torbası gitgide küçüldüğünden torbada daha az hava alır, dolayısıyla bebeğinizin daha az hava yutacağından gaz problemi de az olur. İlk birkaç hafta veya ay için 120 ml’lik biberonlar idealdir. Zamanla bebeğiniz daha fazla içmeye başladığında 250 ml’lik biberonlara geçebilirsiniz.

Biberon Kullanımı

Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerektiğinden bu süreçte mümkünse biberon kullanılmasına gerek yoktur. Fakat bazı durumlarda ( anne sütünün yetmediği ya da annenin bebeğinin yanında olamadığı durumlarda..) bebeğin erken dönemlerinde mamaya başlaması gerekebiliyor. Bu dönemde bebeğiniz için ihtiyaç olan biberonun alışkanlığa dönüşmemesi içinse dikkatli olmalısınız. Biberona erken başlamanız durumunda bebeğin annenin göğüsüne ilgisi azaltabilir. Bu nedenle ne kadar geç kullanmaya başlarsanız bebeğin gelişimi için o kadar iyi olur. Biberonun bırakılması için uygun olan ideal yaş ise emzik gibi 2 yaş sıralarıdır.

Biberonla besleme pozisyonu, bebeğinizi vücudunuza temas edecek şekilde tutulan pozisyondur. Bebeğinizin açısı 45 derecenin üzerinde olmalıdır. Mümkünse oturur pozisyonda olmalıdır.

Çocuk doktorları, bebek yatarken biberonu da yastığa koyup bebeğin ağzında bırakılmaması gerektiği konusunda uyarmaktadır. Böylelikle bebeğinizin kendisiyle ilgilenilmediği hissine kapılır ayrıca mamanın boğazına kaçma ihtimali açısından tehlikelidir.

Bebekler beslenme sırasında çoğu zaman hava yutar. Bebeğin gazını en az bir defa emzirmenin yarısındayken çıkarın. Bebeğin gazını çıkardığınızda bu fazla havadan kurtulmuş olur. Gazı çıkan bebek rahatlar ve daha rahat yemek yer. Emzirme bittikten sonra bir defa daha yapmalısınız.

Piyasada hazır mamaların dışında toz veya yoğunlaştırılmış tarzda mamalarda bulmanız mümkündür. Fakat farklı çeşitlerini bulmakta zorlanabilirsiniz. Mama seçimini doktorunuzla yapmanız daha doğru olacaktır.

Organik mamalar da dahil her türlü mamalar bulunmaktadır. Fakat uzmanlar organik mamaların sağladığı faydalar konusunda hala kesin kesin bir yargıya varamamıştır. İçerisindeki şeker miktarı ve maliyeti yüksek olabiliyor. Yine en doğrusu organik mama konusunda doktorunuzla görüşüp bu konuda fikir almanız.

Beslenmeden sonra kalan mama veya sütü saklamak doğru değildir. Ancak çocuk doktorlarının bir kısmı biberonun iki defa kullanılmasında bir sakınca görmez. Yine de bu konu hakkında doktorunuzun görüşünü almak daha doğru olacaktır.

Biberonun içinde süt varken buzdolabının dışında uzun süre bekletmeyin. Çünkü dışarda sıcaklıkta bekletilen sütte bakteriler çoğalarak bebeğinizin sindirim sistemine zarar verebilir.

Biberonu mikrodalgada ısıtacaksanız dikkatli olun. Süt veya mama eşit oranda ısınmayabilir ve bazı kısımları bebek için çok sıcak olabilir. Isıttıktan sonra sıcaklığı dengelemek için sallamanız gerekir. Yine de bir miktar süt veya mamayı bileğinize bir damlatıp sıcaklığını kontrol edin. Bazı mamaların mikrodalga fırında ısıtılmaması gerekir. Sorun yaşamamak için kullanmadan önce kutu üzerindeki uyarıları dikkatlice okuyun.

Mümkünse her beslenme saatinden sonra biberonları yıkamalısınız. Çünkü gözle görülmeyen ufak kalıntılar dahi bakterilerin üremesine neden olabilir. Beslenme bittikten sonra su ile durulamanız, diğer beslenme vakti gelene sterilize etmeniz bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Özellikle ilk aylar bebeklerin bünyesinin oldukça hassas olduğunu düşündüğümüzde, bu konuda özenli davranmamız gerekir.

 

 

 

Etiketler :
Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz