1 sene önce
1 sene önce

Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı

Bebeğin cinsiyeti ile ilgili o kadar fazla sayıda hurafe ve batıl inançlar var ki. “Ye ekşiyi, çıkar Ayşe’yi”, “Ye tatlıyı, doğur Hakkı’yı” gibi cinsiyet tahminleri (genellemeleri), aşerme konusunun geçtiği her anda ağızlardan çıkıverir fakat bilimsel bir gerçekliği yoktur. Çünkü şunu biliyoruz ki, eski dönemlerde ultrasonografi yokken, insanlar doğal olarak tabii ki bebeğin cinsiyetini tahmin etmeye çalışıyorlardı. Ancak geçmişteki olanaklar elvermese de bugün modern tıp sayesinde bunu öğrenmek mümkün.

Bir başka tür inanış da hamilelerin habersiz tükettiği besinlerin çocukların vücudunda leke ve ben olarak karşılık bulacağı da aşermeye dönük mitler arasında yer alır. Aşırı isteğin veya tiksintinin halk arasında “sabah hastalığı” olarak nitelendirilmesi ise batıl bir düşüncedir. İşte bunun gibi birçok yanlış bilinen batıl inançlardan bazılarına değinmek gerekirse;

 

 • Mide yanması : Eğer hamile bir kadın, midesinde sık sık yanma hissediyorsa çocuğu fırça saçlı doğar. ( Bazı bebeklerin saçı varken bazılarının yoktur. Bazılarının ki ise birkaç hafta içinde dökülür.)
 • Çirkin ördek : Eğer hamile bir kadın, çirkin ya da korkutucu bir şeye bakarsa bebek de çirkin olur. ( Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Bütün bebekler birer dünya tatlısıdır.)
 • Kahve tüketimi : Bebek vücudunda açık kahverengi lekelerle doğduysa anne hamileyken çok kahve aşermiştir ya da içmiştir. (Hamilelik sürecinde günde 150-200 mg’a kadar kafein içeren içecekler almanızda sakınca görülmez. Fakat bundan daha fazla kahve tüketimi düşük riskini arttırabilir veya bebeğinizin daha düşük kiloda doğmasına sebep olabilir.)
 • Beddua : Her kim, hamile bir kadının bir yiyeceğe aşerdiğini görür de bilerek vermezse, gözünde arpacık çıkar. (Böyle bir şey mümkün değildir.)
 • Göbek kordonu : Hamile bir kadın, kollarını havaya kaldırırsa, bebeği boğar. ( Anne hareket ettiğinde, göbek kordonunu dolarak bebeği boğabileceğini düşünürdü.)
 • Kalp atışı : Bebeğin kalbi hızlı atıyorsa erkek, yavaş atıyorsa kız olur. ( Araştırmacılar kalp atış hızının kızda ve erkekte çok hafif bir farkla seyrettiğini görmüştür. Ancak bu küçük farklılık anne karnındaki  bebeğin cinsiyetini öngörmede etkin bir faktör değildir.)
 • Baharatlı yiyecekler : Baharatlı yiyecekler doğum sancısına neden olur. (Yediğimiz yiyeceğe lezzet katabilir ancak doğum sancısının başlamasına neden olmaz.)
 • Yuvarlak yüz :  Hamileyken yedikleriniz yanaklarınıza gidiyorsa kız, poponuza gidiyorsa erkek olur.( Bebeğin cinsiyeti, annenin yediğinin vücudunun hangi bölgesine yaracağını çıkarmak doğru değil. Benzer bir başka inanış da annenin burnu büyür ve genişlerse bebeğin kız olacağı düşünülür. Bunun sebebi kız bebeğinin annenin güzelliğini çalacağını yönündedir.)
 • Göbek : Eğer hamile bir kadının, göbeği yuvarlaksa bebek kız, sivriyse erkek olur. ( Her kadının göbek şekilli birbirinden farklıdır.)

Halk arasında bu tür yaygın olan ve internet siteleri yoluyla da ulaşılabilen bu tür yargıların tamamen “hurafeden” ibaret olduğunu ve “hamilelikten önce cinsiyet belirleme” yönündeki inanışların bilimsel gerçeklikten uzak olduğunu unutmamak gerekir.

 

 

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz