ye ekşiyi çıkar ayşe'yi ye tatlıyı çıkar hakkı'yı | anne oldum
Ana Sayfa Annelere Öneri Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı
Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı

Ye ekşiyi çıkar Ayşe’yi, ye tatlıyı çıkar Hakkı’yı

 • Yazar: Anneoldum Tarih: 3 Mayıs 2021
 • 13
 • 0 Yorum

Bebeğin cinsiyeti ile ilgili o kadar fazla sayıda hurafe ve batıl inançlar var ki. “Ye ekşiyi, çıkar Ayşe’yi”, “Ye tatlıyı, doğur Hakkı’yı” gibi cinsiyet tahminleri (genellemeleri), aşerme konusunun geçtiği her anda ağızlardan çıkıverir fakat bilimsel bir gerçekliği yoktur. Çünkü şunu biliyoruz ki, eski dönemlerde ultrasonografi yokken, insanlar doğal olarak tabii ki bebeğin cinsiyetini tahmin etmeye çalışıyorlardı. Ancak geçmişteki olanaklar elvermese de bugün modern tıp sayesinde bunu öğrenmek mümkün.

Bir başka tür inanış da hamilelerin habersiz tükettiği besinlerin çocukların vücudunda leke ve ben olarak karşılık bulacağı da aşermeye dönük mitler arasında yer alır. Aşırı isteğin veya tiksintinin halk arasında “sabah hastalığı” olarak nitelendirilmesi ise batıl bir düşüncedir. İşte bunun gibi birçok yanlış bilinen batıl inançlardan bazılarına değinmek gerekirse;

 

 • Mide yanması : Eğer hamile bir kadın, midesinde sık sık yanma hissediyorsa çocuğu fırça saçlı doğar. ( Bazı bebeklerin saçı varken bazılarının yoktur. Bazılarının ki ise birkaç hafta içinde dökülür.)
 • Çirkin ördek : Eğer hamile bir kadın, çirkin ya da korkutucu bir şeye bakarsa bebek de çirkin olur. ( Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Bütün bebekler birer dünya tatlısıdır.)
 • Kahve tüketimi : Bebek vücudunda açık kahverengi lekelerle doğduysa anne hamileyken çok kahve aşermiştir ya da içmiştir. (Hamilelik sürecinde günde 150-200 mg’a kadar kafein içeren içecekler almanızda sakınca görülmez. Fakat bundan daha fazla kahve tüketimi düşük riskini arttırabilir veya bebeğinizin daha düşük kiloda doğmasına sebep olabilir.)
 • Beddua : Her kim, hamile bir kadının bir yiyeceğe aşerdiğini görür de bilerek vermezse, gözünde arpacık çıkar. (Böyle bir şey mümkün değildir.)
 • Göbek kordonu : Hamile bir kadın, kollarını havaya kaldırırsa, bebeği boğar. ( Anne hareket ettiğinde, göbek kordonunu dolarak bebeği boğabileceğini düşünürdü.)
 • Kalp atışı : Bebeğin kalbi hızlı atıyorsa erkek, yavaş atıyorsa kız olur. ( Araştırmacılar kalp atış hızının kızda ve erkekte çok hafif bir farkla seyrettiğini görmüştür. Ancak bu küçük farklılık anne karnındaki  bebeğin cinsiyetini öngörmede etkin bir faktör değildir.)
 • Baharatlı yiyecekler : Baharatlı yiyecekler doğum sancısına neden olur. (Yediğimiz yiyeceğe lezzet katabilir ancak doğum sancısının başlamasına neden olmaz.)
 • Yuvarlak yüz :  Hamileyken yedikleriniz yanaklarınıza gidiyorsa kız, poponuza gidiyorsa erkek olur.( Bebeğin cinsiyeti, annenin yediğinin vücudunun hangi bölgesine yaracağını çıkarmak doğru değil. Benzer bir başka inanış da annenin burnu büyür ve genişlerse bebeğin kız olacağı düşünülür. Bunun sebebi kız bebeğinin annenin güzelliğini çalacağını yönündedir.)
 • Göbek : Eğer hamile bir kadının, göbeği yuvarlaksa bebek kız, sivriyse erkek olur. ( Her kadının göbek şekilli birbirinden farklıdır.)

Halk arasında bu tür yaygın olan ve internet siteleri yoluyla da ulaşılabilen bu tür yargıların tamamen “hurafeden” ibaret olduğunu ve “hamilelikten önce cinsiyet belirleme” yönündeki inanışların bilimsel gerçeklikten uzak olduğunu unutmamak gerekir.

 

 

 • Paylaş!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle