TARİHTEKİ ÖNEMLİ ANNELER | anne oldum
Ana Sayfa Anne Çocuk TARİHTEKİ ÖNEMLİ ANNELER
TARİHTEKİ ÖNEMLİ ANNELER

TARİHTEKİ ÖNEMLİ ANNELER

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 18 Haziran 2020
  • 271
  • 1 Yorum

TARİHTEKİ ÖNEMLİ ANNELER

Anne figürü, her zaman toplumda önemli ve saygın bir rol oynamıştır. Doğumdan sonra başlayıp çocuğunun büyümesine ve kimi zaman da yaşlanmasına dek yanında olan anneler, çocukları zor durumların içinde olsa da onlara destek olmayı hayatlarının amacı haline getirmişlerdir. Tarihte ise, bu durumun daha acılı ve dramatik sonuçlara sebep olduğu görülmektedir.

Bu konular ile ilgili destanlar ve efsaneler kimi zaman günümüze kadar gelebilmiş ve annelerin yapabilecekleri fedakarlıklar hakkında bilgi sağlamıştır. Aynı şekilde Mısır ve Yunan mitolojilerinde de, kahramanların anneleri ve çocukları için ne derece ileri gidebileceklerini gösteren çok sayıda örnek bulunmaktadır.

Anne olmanın en zor olduğu zamanlardan biri şüphesiz ki imparatorluklar ve krallık zamanlarıdır. Yapılan basit hataların bile ölümle sonuçlandığı bu dönemlerde, hayatta kalmak için çeşitli stratejilere başvurulmuştur. Bu duruma en güzel örnekleri Osmanlı İmparatorluğu’nda görmek mümkündür. Televizyon ve sinema dünyasında da çokça işlenen anne kavramı, Osmanlının anlatıldığı dizilerde de büyük yankı uyandırmaktadır. Genellikle, oğlunun padişah olabilmesi için çeşitli entrikalara başvuran anne ön plana çıkmaktadır.

Tarih kaynaklarından da öğrenilebilen, kardeş katli durumu anne için çocuklarının sürekli tehlikede olduğu duygusunu uyandırmıştır. Bu anlamda, öne çıkan en güçlü anne figürleri, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamış “Hürrem Sultan” ve “Kösem Sultan”dır. Kendi çocuklarını korumak adına veliaht prens ya da padişahların öldürülmesini sağlamaya çalışmaları, bu anneler için bilinen bir savunma yöntemidir.

Söz konusu durum mitolojik hikayeler ve efsaneler için de geçerlidir. Örneğin, büyük bir savaşçı olacağı ve adının sonsuza dek anılacağı müjdelenen Akhilleus, bu üne yalnızca Truva savaşına girerse kavuşabilecektir. Buna karşı annesi Thetis, oğlunu kutsayıp savaşa katılmasına engel olmaya çalışmıştır. Aynı şekilde Mısır mitolojisinde de, Tanrıça İsis de oğlu Horus’u amcası Seth’e karşı korumuş ve büyüyene kadar oğlunu gizleyip ölen babası Osiris’in intikamını almasını sağlamıştır.

  • Paylaş!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Bebeğinizin İlk Sebze Çorbası

Bebeğinizin İlk Sebze Çorbası

Ek Gıdaya Geçiş

Ek Gıdaya Geçiş

Yorumlar

Sema, 19 Temmuz 2020

Annelerin hepsi çok önemli değil midir ? Bir anne için çocuğu herşeydir.

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle