2 sene önce
2 sene önce

TARİHTEKİ ÖNEMLİ ANNELER

TARİHTEKİ ÖNEMLİ ANNELER

Anne figürü, her zaman toplumda önemli ve saygın bir rol oynamıştır. Doğumdan sonra başlayıp çocuğunun büyümesine ve kimi zaman da yaşlanmasına dek yanında olan anneler, çocukları zor durumların içinde olsa da onlara destek olmayı hayatlarının amacı haline getirmişlerdir. Tarihte ise, bu durumun daha acılı ve dramatik sonuçlara sebep olduğu görülmektedir.

Bu konular ile ilgili destanlar ve efsaneler kimi zaman günümüze kadar gelebilmiş ve annelerin yapabilecekleri fedakarlıklar hakkında bilgi sağlamıştır. Aynı şekilde Mısır ve Yunan mitolojilerinde de, kahramanların anneleri ve çocukları için ne derece ileri gidebileceklerini gösteren çok sayıda örnek bulunmaktadır.

Anne olmanın en zor olduğu zamanlardan biri şüphesiz ki imparatorluklar ve krallık zamanlarıdır. Yapılan basit hataların bile ölümle sonuçlandığı bu dönemlerde, hayatta kalmak için çeşitli stratejilere başvurulmuştur. Bu duruma en güzel örnekleri Osmanlı İmparatorluğu’nda görmek mümkündür. Televizyon ve sinema dünyasında da çokça işlenen anne kavramı, Osmanlının anlatıldığı dizilerde de büyük yankı uyandırmaktadır. Genellikle, oğlunun padişah olabilmesi için çeşitli entrikalara başvuran anne ön plana çıkmaktadır.

Tarih kaynaklarından da öğrenilebilen, kardeş katli durumu anne için çocuklarının sürekli tehlikede olduğu duygusunu uyandırmıştır. Bu anlamda, öne çıkan en güçlü anne figürleri, Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamış “Hürrem Sultan” ve “Kösem Sultan”dır. Kendi çocuklarını korumak adına veliaht prens ya da padişahların öldürülmesini sağlamaya çalışmaları, bu anneler için bilinen bir savunma yöntemidir.

Söz konusu durum mitolojik hikayeler ve efsaneler için de geçerlidir. Örneğin, büyük bir savaşçı olacağı ve adının sonsuza dek anılacağı müjdelenen Akhilleus, bu üne yalnızca Truva savaşına girerse kavuşabilecektir. Buna karşı annesi Thetis, oğlunu kutsayıp savaşa katılmasına engel olmaya çalışmıştır. Aynı şekilde Mısır mitolojisinde de, Tanrıça İsis de oğlu Horus’u amcası Seth’e karşı korumuş ve büyüyene kadar oğlunu gizleyip ölen babası Osiris’in intikamını almasını sağlamıştır.

Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

 • Sema

  19 Temmuz 2020 - 19:09

  Annelerin hepsi çok önemli değil midir ? Bir anne için çocuğu herşeydir.

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.640

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.440

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.413

  Meme Ucu Yaraları

  1.063

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  883

  Gebelikte Beslenme

  849

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz