2 sene önce
2 sene önce

Sütümü nasıl Sağabilirim?

Anne sütü sağmanın 3 farklı yolu vardır.

1. El ile sağmak
2. Manuel pompa ile sağmak
3. Elektrikli pompa ile sağmak

El ile göğsün sağılması tarih öncesinden günümüze gelen bir yöntemdir. ellerini yıkadıktan sonra sütünü sağacağın temiz kaba doğru eğilmelisin. Sütün inme refleksini başlatmak ve meme içindeki sütün meme başına doğu hareketini sağlamak için meme masajı yapmaya başlamalısın. Sıcak uygulama sütün akışını daha çabuk başlatacaktır. Baş parmaklar üstte, diğer parmaklar altta olacak şekilde kırmızı kısım yani areola çizgisinin üzerinde olmalıdır. Meme yukardan aşağı olacak şekilde yavaş yavaş sıkılmalıdır. Süt gelmeye başladıktan sonra durmadan aynı hareketlere devam edilmelidir. Hastanede yapılan aslında çok yalnıştır. Benim ilk gün sütüm daha çok gelsin diye hemşire meme ucuma bastırmıştı. Oysa ki bu çok yalnış bir hareket. Meme ucunun sıkılması ve bastırılması meme de yara oluşturur. Nitekim de benim göğüslerim hep yara bere içinde kalmıştı.

 

 

El ile sağma teknolojik aletlere nazaran daha işlevseldir. Hem bir maliyeti yoktur hemde memede kalan son sütün bile gelmesini sağlar.

      2. Manuel pompa ile sağma: Memenizin aeolalı kısmının tam olarak yerleştiğinden emin olun. Yoksa meme ucu yaralarına sebebiyet verebilirsiniz.

 

 

 

 

   3. Elekrikli pompa: Memenin areolalı kısmının tam olarak yerleştiğinden emin olun. Düşük hızdan yüksek hıza kademeli olarak geçiş yapın. Birden yüksek hızla başlarsanız meme ucu yaralarına yakalanabilirsiniz. Elektrikli pompa memede ki son süte ne yazık ki ulaşamaz. Memede ki son süte ulaşan sadece hastane tipi pompalardır. Bu sebepten elektrikli pompayı kullandıktan sonra elle belli bir süre daha sağıp memede ki son sütü de çıkartılması tavsiye edilir.

 

Yazan Filozof Anne

Paylaşın

Yorumlar (1 Yorum)

 • aycan akıncı

  28 Ağustos 2020 - 20:11

  Anne oldum a çok teşekkürler istediğim bilgileri anında buluyorum.

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.061

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz