Sütümü nasıl Sağabilirim? | anne oldum
Ana Sayfa Annelere Öneri Sütümü nasıl Sağabilirim?
Sütümü nasıl Sağabilirim?

Sütümü nasıl Sağabilirim?

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 7 Ağustos 2020
  • 450
  • 1 Yorum

Anne sütü sağmanın 3 farklı yolu vardır.

1. El ile sağmak
2. Manuel pompa ile sağmak
3. Elektrikli pompa ile sağmak

El ile göğsün sağılması tarih öncesinden günümüze gelen bir yöntemdir. ellerini yıkadıktan sonra sütünü sağacağın temiz kaba doğru eğilmelisin. Sütün inme refleksini başlatmak ve meme içindeki sütün meme başına doğu hareketini sağlamak için meme masajı yapmaya başlamalısın. Sıcak uygulama sütün akışını daha çabuk başlatacaktır. Baş parmaklar üstte, diğer parmaklar altta olacak şekilde kırmızı kısım yani areola çizgisinin üzerinde olmalıdır. Meme yukardan aşağı olacak şekilde yavaş yavaş sıkılmalıdır. Süt gelmeye başladıktan sonra durmadan aynı hareketlere devam edilmelidir. Hastanede yapılan aslında çok yalnıştır. Benim ilk gün sütüm daha çok gelsin diye hemşire meme ucuma bastırmıştı. Oysa ki bu çok yalnış bir hareket. Meme ucunun sıkılması ve bastırılması meme de yara oluşturur. Nitekim de benim göğüslerim hep yara bere içinde kalmıştı.

 

 

El ile sağma teknolojik aletlere nazaran daha işlevseldir. Hem bir maliyeti yoktur hemde memede kalan son sütün bile gelmesini sağlar.

      2. Manuel pompa ile sağma: Memenizin aeolalı kısmının tam olarak yerleştiğinden emin olun. Yoksa meme ucu yaralarına sebebiyet verebilirsiniz.

 

 

 

 

   3. Elekrikli pompa: Memenin areolalı kısmının tam olarak yerleştiğinden emin olun. Düşük hızdan yüksek hıza kademeli olarak geçiş yapın. Birden yüksek hızla başlarsanız meme ucu yaralarına yakalanabilirsiniz. Elektrikli pompa memede ki son süte ne yazık ki ulaşamaz. Memede ki son süte ulaşan sadece hastane tipi pompalardır. Bu sebepten elektrikli pompayı kullandıktan sonra elle belli bir süre daha sağıp memede ki son sütü de çıkartılması tavsiye edilir.

 

Yazan Filozof Anne

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yorumlar

aycan akıncı, 28 Ağustos 2020

Anne oldum a çok teşekkürler istediğim bilgileri anında buluyorum.

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle