12 ay önce
12 ay önce

Sağlıklı Çocuk

Çocuğun,birinci doğum günüyle yaşamının yeni bir dönemi başlar.Bebeklik dönemini,yaklaşık olarak iki yaşından,altı yaşını bitirinceye dek süren ‘küçük çocukluk dönemi’ yada oyun dönemi izler.

Çocuğun ilk doğum günü muhakkak ki çok sevindirici bir olaydır.Gerektiği gibi de kutlanır.Bebek hızla gelişir,kilosu boyu fark edilebilecek kadar artar ve her ay ilerleme gösterir.Ana-baba bebeğin yoğun bir bakım isteyen zor günlerinin geçmiş olmasından memnun olurlar ve biraz rahat soluk alırlar.

Bazı anneler ise,çocuklarının bebeklik dönemini geçirmiş olmalarına biraz üzülürler.Bu anneler,anne-çocuk arasındaki ilk sıkı ilişki dönemini tamamen kendisine muhtaç olan küçücük varlığa gösterdiği özenli bakımı,hatırlarlar. Bebek bir yaşına basınca,büyük bir merak içindedir.Sürekli hareket halindedir.araştırma iç güdüsüyle etrafta dolaşır.Kendisine çok şey vaadeden çevreye ilk çekimser adımlarını atar.

Çocuk,bu dönemde,daha geniş ölçüde ailesine bağlı olduğu bir gelişme aşaması geçirir.Bundan ötürü,bu dönemde küçük çocuğun bakımı ve beslenmesinin yanı sıra,özellikle eğitilmesi,zihinsel-ruhsal gelişmesinde,karakterinin belirlenmesinde ve topluma uymasında çok önemli bir rol oynar.

Hiç bir çocuk,bütün hastalıklara karşı kesinlikle korunamaz.Hastalıklar daima doktor tedavisine ihtiyaç duyarlar.Ama anne için,hiç değilse hastalığın belirtileri,nedeni ve hastalık sırasında yapılması gereken ilk yardım tedbirlerinin neler olacağını bilmek çok önemlidir.

Paylaşın

Views
  1.412

  Anne Adının Kökeni

  968

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  880

  Sinirli Bebek

  807

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  738

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  700

  Meme Ucu Yaraları

  619

  Mayıs Ayında Anne Olmak Duygusu Nasıldır?

  612

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com