2 sene önce
2 sene önce

Mükemmel Anne Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bebek bekleyen her anne adayının bebeğinin bakımı ile ilgili, ona yeterli olup olamayacağı ile ilgili endişeleri vardır. Acaba sütüm yetecek mi? Bebeğime yeterli olabilecek miyim? Ona iyi bakabilecek miyim? Bebeğimi mutlu edebilecek miyim? Kafasında pek çok soru vardır anne adaylarının. Aslında olması gereken bu sorularla boğuşmak yerine annenin bebeği ile geçirdiği her anın tadını çıkarmaya çalışması gerektiğidir.

Mükemmel Anne Nasıldır?

Mükemmel anneliğin belirli bir tanımı var mıdır? Bir anne mükemmel olmalı mıdır? Ya da mükemmel olup olmadığını kimler belirler?… Annenin elinden geleni yapması yeterli değil midir? Kimlere göre yeterli değildir ya da anneye kimler kendisini eksik hissettirir?… Annenin kendi anneliğini sorgulamadan önce aslında bu soruların cevaplarını bulması daha doğru olacaktır. Çünkü hiçbir anne kendisini bebeğinin bakımı ile ilgili eksik hissetmemelidir.

Kim ne derse desin, anne olduysan, bebeğini seviyorsan, bebeğin için elinden gelen her şeyi hatta bazen fazlasını bile yapıyorsan sen mükemmel annesin!

Bazen Kulakları Tıkamak Gerek!

Bebeğini emzirmek istemişsindir, şartlar elvermemiştir, bazı sebeplerden sütün azalmıştır, bebeğine mama veriyorsundur, bu seni diğer annelerden daha eksik yapmaz. Ya da çok yorgun ve uykusuz olduğun için dalgın olduğun bir zaman bebeğinin terli olduğunu fark etmemiş olabilirsin, bebeğin bu yüzden hasta olmuş olabilir. Bunun için üzülebilirsin ancak suçlu hissetmemelisin. Çünkü sen diğer taraftan bebeğinin her şeyi ile mükemmel bir şekilde ilgileniyorsun zaten. Bu yüzden kimsenin seni yargılamasına da izin verme. İnsanlara hiç bir zaman kendini beğendiremezsin. Bebeğini emzirirsin zayıf derler, kilo alır mama veriyorsun, takviye veriyorsun derler. Bazen dışarıdan gelen seslere kulaklarını tıkamalısın, göreceksin bu şekilde hayat daha güzel olacak…

 

Paylaşın

Views
  2.225

  Anne Adının Kökeni

  1.640

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.441

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.413

  Meme Ucu Yaraları

  1.063

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  884

  Gebelikte Beslenme

  849

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz