11 ay önce
11 ay önce

Hamilelikte Mide Yanması

Sindirim sistemi gebelikte en çok etkilenen sistemlerden biridir. Bir çok gebe hayatı boyunca hiç karşılaşmadığı sindirim sistemi rahatsızlıklarını ilk defa gebelikte yaşayabilir ya da daha önceden böyle şikayetleri varsa gebelikte bu şikayetler artış gösterebilir. Bunlar arasında mide yanması, hazımsızlık, kabızlık, gaz artışı, şişkinlik, bulantı ve kusma sayılabilir. Bu rahatsızlıklar genelde gebeliğin ikinci yarısından sonra başlar ve doğuma kadar devam eder.

Hamilelikte mide yanması ve reflü en sık görülen şikayetlerden birisidir. Belirtileri midede ekşime, yanma, ağrı, yemek borusuna doğru göğüste ağrı, özellikle sabahları ,gece boyunca yatay pozisyonda geriye kaçan mide asidi boğazı yaktığı için öksürük şeklinde olabilir.

Halk arasında hamilelikte yemek borusu yanması ya da mide yanması, saçlı bebek olmasına yorulur. Hatta bebeğin saçları çıktığı için yanmanın başladığı öne sürülür. Ancak bu bir hurafedir ve bilimsel olarak böyle bir durum söz konusu değildir! Yani gebelikte mide yanması bebeğin saçı ile ilişkili değildir. Ayrıca gebelikte mide yanması cinsiyet ile ilişkili de değildir.

Mide asidinin mideden yemek borusuna geçmesi ve burayı tahriş etmesiyle mide yanması meydana gelir. Hamilelikte bu durum çok sık ortaya çıkar. Mide yanmasının temelde iki nedeni vardır.

 1. Hamileliğe bağlı genel düz kasının gevşemesinin mide ile yemek borusu arasındaki kapağı  zayıflatması mide yanmasının temel nedenidir.
 2. Hamileliğin son dönemlerinde büyüyen rahmin mideye baskı yapması da yakınmaları arttırır.

Özellikle de yatar durumda şikâyetler daha belirgin hale gelir.

 

Aşağıdaki önerileri uygulayarak mide yanmasını azaltabilirsiniz :

 • Bir seferde çok yemek yerine, az ve sık yiyin.
 • Baharatlı ve yağlı yiyeceklerden uzak durun.
 • Sindirim sistemini zorlayabilecek gazlı içecek, alkol, kafein, çikolata, narenciye veya suları, domates, hardal, sirke, işlenmiş gıdalardan kaçınmalısınız.
 • Uyku öncesi yemek yemeyin. En az 2-3 saat öncesinden bir gıda almayın.
 • Rahat ve beli sıkmayan bol giysiler tercih edin,
 • Sol yana doğru yatın. (sağa doğru yatmak mideyi yemek borusunun üzerinde tutacağı için reflüyü artırabilir),
 • Çok kilo almamaya çalışın,
 • Çok sıcak ya da çok soğuk besinler tüketmemek,
 • Mide yanmasına ılık süt iyi gelecektir. Ilık süt tüketebilirsiniz,
 • Eğilirken, belinizin üzerinde değil, dizlerinizi kırarak eğilin.
 • Sigarayı bırakmak için bir neden daha… Sigara mide asiditesini arttırır.
 • Yüksek yastıkla yatmak asit kaçışını azaltacaktır.
 • Yemek sırasına sıvı almak, mideyi gerecektir. Bol sıvı alın ama gün içine, yemek dışına yayın.

 

NE ZAMAN DOKTORUMU ARAMALIYIM ?

Tüm önlemlerinize rağmen mide yanmanız hafiflemiyor ve günlük hayatınızı zora sokuyorsa, doktorunuza ilaç desteği için danışabilirsiniz. Asla kendi başınıza ilaç ya da bitkisel de olsa besin takviyeleri almayın. Mesela; bazı reflu ilaçları, gebelikte güvenli olmayan alüminyum gibi maddeler içerebilirler.

Yine yanmayla beraber nefes darlığı, omuz ve kolda uyuşma varsa acil bir durumun belirtisidir.

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz