Meme Ucu Yaraları | anne oldum
Ana Sayfa Annelere Öneri Meme Ucu Yaraları
Meme Ucu Yaraları

Meme Ucu Yaraları

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 7 Ağustos 2020
  • 429
  • 0 Yorum

Yeni doğum yapan annelerin en büyük belasıdır meme ucu yaraları. Acaba her zaman emzirirken devam mı edecek yoksa günden güne azalacak mı? Ya devam ederse ya günden güne daha fazla acırsa? Ne yapmalı bunun bir çaresi yok mu var tabi ki bunun bir çaresi var.

* Öncelikle yapmanız gereken en önemli şey emzirme pozisyonunuzu değiştirmenizdir. Hastane de öğretilen bilgiler kesinlikle hatalı olup daha çok meme ucu yaralarına sebebiyet vermektedir. Emzirme de en çok önerilen 2 pozisyon mevcuttur. Bunlardan birisi ve en rahatı arkaya uzanarak emzirmedir. Ben ve kızımın en sevdiğimiz pozisyondur bu.

Arkaya yaslanarak emzirme; yer çekiminin de desteğini alarak emzirmektir. Bu pozisyon bebeğinizin memenizi daha iyi kavrayarak yer çekiminden de güç alarak sizi emebilmesine destek sağlar. Aynı zamanda yüz üstü de uzandığı için gaz problemlerini de halletmiş olacaktır. Hemde anneye ve bebeğe sağladığı rahatlıkla anne de bu esna da dinlenmiş olacaktır.

 

Koltuk altı pozisyonunda emzirme; bu yöntemde sezaryenle doğum yapmış annelere tavsiye edilmektedir. Bebeği yandan tutarak emzirmek, bebeğin sütü fışkıran annelere yardımcı olan bir pozisyondur. Yen doğanlar bu pozisyonu çok sevmektedir. Yalnız bize pek rahat gelmediği için bu pozisyonu kızımla fazla uygulayamadık. Bu pozisyon aynı zamanda ikiz annelerinde uygulayabileceği en rahat pozisyondur.

* Bebek memede ki kahverengi bölgeyi tamamen kavrayabilirse emzirmede problem yaşamayacaksın. bebeğini emzirmeden önce memeni kahverengi kısmıyla bebeğinin ağzına iyice yerleştirmelisin. Bebek yeni doğduğunda emmeyi bilir ama memeyi kavramayı bilmez. Ve meme ucun yara oldu diye kesinlikle emzirmeyi bırakmamalısın. Çünkü anne sütünde ki vitaminler günden güne memeyi iyileştirecektir.

* Meme uçlarının sık sık havalandırılıp kuru kalması sağlanır. Ben en azından böyle yaptım. Lohusa zamanlarımda meme ucu yaralarım bitene kadar üstsüz gezdiğim doğrudur. Meme ucun yaraysa kesinlikle üstsüz gezmelisin yada bol bol göğüslerini havalandırmalısın. Ne kadar hava alırlarsa o kadar çabuk iyileşeceğini unutma.

* 2 kutu lansinoh kullansamda geçmedi. O kadar da para verip aldık. Çözümü ayva çekirdiğinde buldum. 5-6 Ayva cekirdeğini 1 bardak su ile kaynatıp, jel gibi olduğunda göğüs uçlarına sürdüm. Baya iyi geldi.

* Bir bardak kaynatılmış soğumuş suyun içine bir çay kaşığı karbonat koyup karıştırdın. Küçük kapalı bir kapta saklayn ve her emzirmeden önce ve sonra pamuğu batırıp memenizi silin.

* Tahinin üzerinde biriken yağı meme uçlarına sürmekte önerilen tavsiyelerin arasında yer almaktadır.

* Kelebek aldıysamda sonra emzirerek yaraların iyileşeceğini öğrendiğim an kelebeği bıraktım. Ki aman dikkat derim, bebeği kelebeğe alışmış anneler var ve şimdi kelebeksiz emziremiyorlar.

* Göğüs kalkanı bende işe yaramadı hatta daha da berbat yaptı memelerimi. 3. gün kalkanları rafa kaldırdım. Tek güzel yanı içinde süt birikmesiydi ama o biriken sütü de poşetlere doldurup saklamak bana pek akıl karı gelmediği için hiç öyle bir şey yapmadım.

* Tavsiyeler arasında meme uçlarına emzirme sonrasında asiti alınmış zeytinyağı sürülmesi de yer almaktadır. Bir dene derim hemde en doğalından!

* Bende göğüs pedi gayet işe yaradı. Ama krafın göğüs pedi mememe yapıştığı için onu çok kullanamamıştım. Jelli göğüs pedlerinden ziyade jelsiz göğüs pedleri iyi geldi bana. Lansinoh’un göğüs pedini önerebilirim. Ama yine de bol bol havalandırma şart tabi!

* Göğüsleri rahatlatmak adına kakao yağı da sürebilirsin bu kesinlikle çok rahatlatıyor ve iyi geliyor.
* Son olarak sarı kantaron yağı sürüp iyileşme gerçekleştiren anneler de mevcut. Denemedim bilmiyorum ama aklında bulunsun.

Tabi bunları yaptıktan sonra mutlaka ve mutlaka emzirme öncesinde memeni silmeyi unutma! Bebeğinin bunların yemesini istemiyprsan eğer!

Son olarak geçeceğini düşün ve kendine en iyi gelebilecek olan yöntemi belirleyerek uygulamaya koyul, hadi geçmiş olsun!

 

 

Yazan Filozof Anne

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle