2 sene önce
2 sene önce

Kardeşler Arasında ki Yaş Problemleri

Şimdi sizlere araştırmalarımın neticesinde, kardeşler arasında ki az yaş farkı ve çok yaş farkının getirdiği problemleri aktarmak istiyorum. Bu İlay’a kardeş seçeceğimizde ki belirlediğimiz kriterlere uyan eksiler ve artılar şeklinde sıralayabildiğim bir sıralamadır.

Az yaş farkının getirdikleri;

* Az yaş farkı zor iştir. Aynı gece de iki farklı çocuk için uyandırılabilirsiniz. Her ikisi de bebek bezi kullanılıyor olabilir. İkisi de bir diğeri için kendisinden feregat etmek istemez. Bu daha çok ikiz bebek ebeveyni olmak gibi bir şeydir.

* Bu pahalı bir süreçtir. Her çocuk gerecinden iki tane gerekir. İki beşik, iki bebek arabası… Her şeye birden yetişemezsiniz. Bu yüzden bisiklet oyuncak gibi eşyaların ortak kullanılması gerekebilir.

* Vücudunuzun hamilelik ve doğum yorgunluğunu anlatabilmek için yaklaşık olarak 1 seneye ihtiyacı vardır. Bu yüzden ikinci doğumdan sonra kendinizi fiziksel olarak çok daha yorgun hissedebilirsiniz.

* Aralarında az yaş farkı bulunan çocuklarla ilgilenmek çok yoğun bir çaba gerektirebilir. Bu yüzden aile içinde anlaşmazlıklar yaşanması veya ayrılıkların gerçekleşmesi çok yaygındır.

* Ama yine de az yaş farkıyla çocuk sahibi olan pek çok aile vardır. Bu tür ailelerle kaynaşmak sizin için kolay olabilir.

* Kardeşler arasında az yaş farkı olması, çocuğunuzun her zaman oyun oynayabileceği veya derdini anlatabileceği arkadaş gibi kardeşi olması şansını tanıyacaktır.

Çok yaş farkının getirdikleri;

* Çok fazla yaş aralığı birinci çocuğunuzda yaşadığınız ve kurtulduğunuzu düşündüğünüz o ilk günleri tekrardan yaşamanıza sebep olur.

* Yaşça büyük olan çocuğunuz size yardım ediyor olsa bile bunun sizi her zaman baştan çıkarmasına izin vermeyin. İlk çocuklarınıza çok fazla sorumluluk yüklememeye dikkat edin ve onların hala çocuk olduklarını unutmayın.

*Büyük kardeşler genç kız veya delikanlı olsalar da onlara annelik-babalık etmenize ihtiyaç duyabilirler. Özellikle bu zamana kadar tek çocuk olarak büyümeye alışmışsa.

* Aralarında fazla yaş farkı olan bebekler birlikte daha az vakit geçirirler.

* Az yaş farkı olan çocuklar arasında ki rekabet savaşı, çok yaş farkı olan çocuklar arasında görülmez.

* Çok yaş farkı olan çocuklarınızın bebekliğini doya doya yaşarsınız.

 

 

Yazan Filozof Anne

 

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz