2 sene önce
2 sene önce

Kardeş Gözünden Yeni Gelen bebek

Kardeşlerinin gözünden peki yeni gelen bebek nasıl gözüküyor? Hep anne-baba üzerinde çalışıyoruz, onların psikolojilerini düşünürken yeni gelen bebeğe, kardeşinin bakış açısı nasıl olabilir sizce?

Yine gelen aile üyemizin 6-18 aylık sürede birden fazla bağ kurma yeteneği geliştirdiğini göz önünde bulundurmakta yarar var. Özellikle kardeşleriyle kurdukları bağlar güçlü olur ve bu bağlar kendilerini daha fazla güvende hissetmelerini sağlar. Aralarında fazla yaş farkı bulunmayan kardeşler günlük bakımları için bebek bakıcısı geldiğinde de birlikte olabilme şansına sahip olurlar. Bu bir şanstır çünkü bir çocuğun bakıcı yöntemine alışması yanında kardeşi olduğunda daha kolay olur. Bu durumda yeni gelen bebeğiniz açısından da bakıldığında kendisiyle arasında fazla yaş farkı olmayan bir kardeş onun için harika bir fırsat olabilir.

Çocuklar arasında ki ilişkiler de bizim gibi zaman zaman değişikliğe uğrayabilir. İki dört yaşında olan kardeşler birbiriyle çok iyi anlaşıyor olsalar da üç ve beş yaşlarına geldiklerinde birbirlerinden eşit derece nefret edebilirler. Üstelik aynı cinsteki kardeşlerin kavga etme olasılıkları da oldukça fazladır. Farklı cinsten bebeklerin birbiri ile paylaşabileceği daha az şey olacağı için tartışma yaratacak konuları da olmayacaktır.

Sizinde görebildiğiniz gibi aslında ideal bir yaş farkından bahsetmek oldukça zordur. Buna karar verebilmek sizin ve daha çok eşinizin karar verebileceği bir seçimdir. Eşiniz ve siz nasıl bir aile istediğinizi seçmelisiniz.

Hemen hemen aynı yaştaki çocukların birbiriyle oynadığı, hareketli bir ailede mi yaşamayı istersiniz, yoksa çocuklara ayrı ayrı özenli ilgi gösterebileceğiniz küçük bir aileyi mi tercih edersiniz?

Yalnız bu konuda karar verirken dışarıdan gelen düşüncelere kulak asmamaya çalışın ve kendi ideal ailenizin nasıl olmasını isterseniz o doğrultuda hareket edin!

 

Yazan Filozof Anne

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz