ikinci Çocuk MU? | anne oldum
Ana Sayfa BEBEK ÇOCUK ikinci Çocuk Mu?
ikinci Çocuk Mu?

ikinci Çocuk Mu?

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 7 Ağustos 2020
  • 146
  • 0 Yorum

Var olan bir çocuğunuza yeni bir kardeş mi yapmayı planlıyorsunuz? Peki yaş aralığı ne olmalı, yeni kardeş geldiğinde ne yapmalı her şeyi enine boyuna düşündünüz mü? Düşünmediyseniz hadi gelin hep beraber düşünelim.

İlay, bugün itibariyle 5 ay 16 günlük bir bebek. İlay’ın bu kadar uslu oluşundan mıdır nedendir bilmiyorum ama içimde şiddetli bir kardeş yapma isteği barındırıyorum. Çevrem de ki herkes de aman he daha çok erken ne kardeşi. Bir İlay’ı büyüt sonra düşünürsün kardeşi diyerek şiddetle hevesimi kırmaya çalışıyorlar. Sanki onlar bakacak, sanki onlar büyütecekler çocuklarımı!

Şimdi herşeye İlay’ın gözünden bakacak olursam, bebekler kendilerine bakan kişilere en azından bir kişiye bağ kurarlar. Bu bir kişi de genellikle anne olur, anne çalışıyorsa yerine bakan anneanne, babaanne veya dadı da olabilir, her neyse. Bebeklerin sadece fiziksel gereksinimlerini karşılamak yetmez. Bebekler 3 yaşlarına geldiklerinde bile sımsıkı sarılma ihtiyacı duyarlar. Yani yeni bir bebeğin eve gelmiş olduğunu mutlulukla karşılayabilecek çocuk sayısı oldukça azdır. Bu sebepten sizde benim gibi kardeşler arasında ki yaş farkını az istiyorsanız, bunu iyice düşünün. Her iki çocuğu da aynı oranda sevgi ve ilgi gösterebileceğinize inanıyorsanız 1 dakika bile beklemeyin derim ben kendimce.

Bebeğiniz hareket yeteneğini kazandıkça önceden olduğu gibi size bağımlı olarak yaşayan bir insan olma yeteneğini özelliğini üzerinden atar. Size bağımlılığının derecesi büyüdükçe değişir. Annesinin yeni gelen kardeşine yoğunlaştığını gören çocuk sizden uzak mesafede oynamaktan zevk alır ve bu yüzden de sadece fiziksel değil, duyusal dünyası açısından da bağımsızlığa kavuşmuş gibi görünebilir. Ama bu sırada annesinin kendisine dikkat etmediği veya kendisinden uzaklaşmaya çalıştığı gibi bir hisse kapılan çocuk hem fiziksel hemde duyusal anlamda anneye yeniden bağlanır ve sürekli annenin vücuduna dokunmak ister. Bir çok çocuk için annelerinin başka bir çocuğu kucağında tutması bile, anneye yeniden bağlanmasına sebep olabilir.Bu yüzden eve yeni bir kardeş gelmesi karşısında çocuk geriye giden davranışlar sergileyebilir.

Bebeğiniz bu şekilde davransa dahi ona karşı sabırlı ve anlayışlı davranmanız çok önemlidir. Endişelendiğinizi bebeğinize belli etmeyin. İlk bebeğiniz onu hala sevdiğinizden emin olduğu noktada eski durumuna geri dönüp, hayatına daha adapte bir şekilde devam edecektir.

Çocuğunuz üç yaşına geldiğinde artık vücudunuza daha az tutunur olacaktır. Artık annelerinin yokluğunu kabul etmeye başlamışlardır ve yaşıtlarıyla ilişkileri daha önemli hala gelmiştir. Dört yaşındaki çocuklar yaşıtlarıyla güçlü bağlar kurmaya başlar ve onlarla vakit geçirmekten daha çok zevk alırlar. Dört yaşından büyük çocuklar ise, kardeşlerini annelerinin sevgilerine karşı rakip olarak görmektense bir yetişkin gibi onlar için sorumluluk duygusunu geliştirebilirler. Ve şöyle bir bilgi de verebilirim ki size, dört yaşında ki çocuklar kendilerinden küçük bebeklerle onların muhtaç olduklarını bilerek konuşur ve beden dili kullanabilirler.

Yazan Filozof Anne

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Bebek Emzirme Süresi

Bebek Emzirme Süresi

Bebekler Ne Zaman Görür?

Bebekler Ne Zaman Görür?

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle