11 ay önce
11 ay önce

Hamilelikte İlk Doktor Kontrolünde Yapılacak İşlemler

Anne adaylarının büyük bir kısmı hamilelik dönemini hiçbir sorun yaşamadan geçirir ve tümüyle normal bir doğum sonrası sağlıklı bir bebek sahibi olurlar. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının var olma nedeni sorunsuz seyreden bir hamileliğe müdahalede bulunmak değil, muhtemel bir sorunu erken dönemde saptamak ve geri dönüşü olmayan bir aşamaya gelmeden gidermeye çalışmaktır.

Günümüzde anne adayının hamilelik döneminde veya doğumda hayatını kaybetmesi, bebeğin rahim içinde ölmesi veya beklenmeyen doğumsal kusurlarla doğması her geçen günle birlikte giderek azalmaktadır. Bu azalmanın devam etmesi için en önemli şart anne adaylarının hiçbir şikayetleri olmasa bile düzenli olarak doğum öncesi muayenelere devam etmeleridir.

İdeal olanı anne adayının hamilelikte şüphelendiğinde veya kendi yaptığı ya da laboratuvarda yapılan hamilelik testi pozitif olduğunda doktor kontrollerine başlanmalıdır. Prekonsepsiyonel (hamile kalmadan önceki dönemde doktor kontrolü) adı verilen bu kontrolün amacı risk faktörlerini ortaya çıkararak takip şeması çizmek, mol hamilelik veya dış gebelik gibi erken dönemde ortaya çıkabilen normal dışı hamilelik durumlarının tanısını koymak ve son âdet tarihine göre belirlenen hamilelik haftası ile ultrasonografide saptanan hamilelik haftasının birbirine uyumlu olup olmadığını tespit etmektir.

Bazen her şey yolundadır ama…

Erken hamilelikte dış gebelik ve mol gebeliği olguları ne yazık ki hiçbir belirti vermeyebilir. Bu iki durum da erken tanı konduğunda başarıyla tedavi edilebilen, tanı geciktiğindeyse tedavinin güçleşmesine neden olan normal dışı gebelik şekilleri. Bu dönemde yapılan sadece basit bir muayene ve ultrason incelemesi normal dışı seyreden hamileliğin tanısını koymak ve önlem almak için yeterli. İdrar yollarında özellikle hamilelik döneminde bazı bakteriler hiçbir belirti vermeden sinsi bir şekilde üreyebilir. Bu durumun basit bir idrar kültürü tetkikiyle ortaya çıkarılması büyük önem taşır. Zira bu belirtiyi vermeyen dönemde bakteriler kolay bir şekilde vücuttan uzaklaştırılarak ciddi enfeksiyonlar ortaya çıkmadan önlem alınmış olur. Aksi takdirde idrar yolları enfeksiyonları, özellikle de ateşle seyreden idrar yolu enfeksiyonları hem bebek hem de anne adayı için ciddi tehlikeler oluşturabilir.
Doğduğunda yaşaması kesinlikle mümkün olmayacak kadar sakat ya da normal bir yaşam sürdüremeyecek derecede bedensel sakatlığı bulunan bir bebek (Bebeğin beyin dokusunun gelişmemesi -anensefali-olgularında olduğu gibi) erken dönemlerde yapılan ultrason incelemesiyle teşhis edilebilir. Bu hamilelik anne adayını riske sokmadan sonlandırılabilir. Prenatal tanı, sınırları giderek genişleyen yeni bir bilim dalı olarak anne adaylarına hizmet verir.

Hamilelik zehirlenmesi

“Preeklampsi” adı verilen ve hayatı tehdit eden rahatsızlık, tam olarak ortaya çıkıp hamileliği kötü etkilemeden önce yapılabilecek çok şey var. Sadece tansiyon ölçümü ve bazı basit testlerle erken dönemlerde saptanabiliyor ve tedavisi mümkün. Belirti vermeye başladığı andan itibarense daha zor tedavi edilebilir bir aşamaya gelmiş demektir.

Antenatal (doğum öncesi) muayeneler ne sıklıkta yapılır?

Antenatal muayenelerin sıklığını ve yapılan incelemelerin niteliğini belirleyen en önemli etken anne adayının ilk muayenesinde araştırılan risk faktörleridir. Herhangi bir risk faktörü olmayan anne adayı hiçbir şikayeti olmasa bile ideal olarak 28. gebelik haftasına kadar dörder haftalık, 28-36. haftalar arasında ikişer haftalık aralıklarla, 36. haftadan doğuma kadar ise haftalık olarak doktor kontrolüne gelmelidir. Ek bir şikayet olduğunda yeni doktor muayenesi beklenmemeli ve hamileliği takip eden doktora durum iletilerek doktorun gerekli gördüğü durumlarda ek muayeneler için de başvurulmalıdır.

Gebelikte risk faktörlerinin varlığında ise bu takip şeması tümüyle değişir. Risk faktörünün ya da risk faktörlerinin niteliklerine göre doktor kontrolleri daha sık aralıklarla gerçekleşir ve bazı durumlarda risk faktörü olmayan anne adaylarına yapılan incelemelerden daha farklı incelemeler yapılır.

Unutmayın: Kontrollerinize düzenli olarak gittiğinizde gebelikle ilgili normal dışı durumlar ortaya çıktığında erken tanı ve tedavi yöntemlerinden sonuna kadar faydalanma şansı bulacaksınız.

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz