11 ay önce
11 ay önce

Hamilelikte Doğru Sağlık Çalışanını Seçmek

 

Anne adaylarının hamileliği boyunca güvenebileceği, rahatlıkla aklındaki soruları sorabileceği, yanında rahat ve güvende hissedebileceği bir doktor ister. Anne adayı bu dönem de sürekli doktor değiştirmek istemez. Çünkü doktorların prosedürleri farklılık göstermektedir. Hamileliğin başından sonuna kadar tek ve iyi bir doktor olmasını tercih etmektedir. Doktorunuzu seçerken ilk önce çevrenizde tanıdıklarınızdan bilgi alabilirsiniz. Fakat başkasına iyi gelen bir doktorun size de iyi geleceği kesin değildir. Buna göre sizin kendine en yakın olanı seçmek gerekir.

 

Seçenekleri Değerlendirmek

 • Doktorunuzu seçme :  Seçilecek doktorun mesleki deneyimini göz ardı edilmemelidir. Bir doktor ne kadar tecrübe ve deneyim sahibi ise güven  o kadar artacaktır. İşin aslı, bir ya da en fazla iki kişiye görüneceksiniz ki bu durum çoğu kadının ve doktorun çeşitli karakterlere sahip olduğu düşünüldüğünde size kendini daha yakın hissettiren kişiyi seçmenizde fayda sağlayacaktır. Doktorunuz hastalandığında, çalışmadığı veya şehir dışında olduğu durumlarda doğumunuzu gerçekleştirecek sağlık personeli konusunda size yardımcı olmalı. Ayrıca mesai saatleri dışında veya acil durumda ulaşıp ulaşamayacağınızı; olası bir durumda sorularınız için hafta sonu ya da akşam saatinde arayabileceğiniz kişi olması oldukça size yardımcı olacaktır.

 

 • Sağlık kuruluşunu seçme : Doğum yapacağınız hastanenin seçiminde karar vermenizde etkili olacak yöntemlerden bir tanesi de hastanenin evinize yakın olmasıdır. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik sorunu nedeniyle uzun mesafelerdeki hastaneleri tercih etmeniz olası durumlarda strese neden olabilir. Bu nedenle uzmanlar, doğum yapmayı planladığınız hastanenin evinizle mesafesinin kısa olmasını tavsiye ederler.

 

 • Hastane masrafları : Doğum için belki ilk etapta düşünülmesi garip kaçan masraflar, aslında hastane ve doktor seçimi yaparken ilk bakılacak konular arasında yer alır. Sigortalı olup olmadığınız, sigortanın hastane ücretinin ne kadarını karşıladığı, hastanenin be gibi hizmetleri olduğu ve bunların ne kadarı ücrete tabii olduğu gibi konular doğum yapacağınız hastanenin seçiminde etkili olur. Bu nedenle doğum yapılması planlanan hastanelerin bir listesini yapmak ve doğum ücretlerini öğrenmek doğumu özel hastanede mi, devlet hastanesinde mi yapacağınıza karar vermede çok işinize yarayacaktır. Doğum yapacağınız hastaneyi seçerken, doğum yapılacak hastanenin olanaklarını ve doktorunuzun hangi hastanelerde çalışabileceğini de göz önünde bulundurmanız gereklidir.

 

Hastane Tercihinde Tereddüt Duyuyorsanız Değişiklik Yapmaktan Çekinmeyin!

Hamilelik sizin de bildiğiniz gibi yaklaşık 40 hafta kadar süren uzun dönemdir. Bu nedenle sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeniz için psikolojik ve fizyolojik durumunuz çok önemlidir. 40 haftalık gebelik sürecinde herhangi bir zamanda mevcut doktorunuz ya da hastane seçiminiz ile ilgili ikileme düşebilirsiniz. Böyle bir durumda öncelikle doktorunuz ya da hastaneyle iletişime geçerek aklınızdaki problemleri paylaşmanız ve bunlara çözüm aramanız önerilir.  Eğer tereddütte düştüğünüz konularda doktorunuz ya da hastane size bir çözüm yolu sunmuyorsa, gebelik haftanız ne olursa olsun değişiklik yapmaktan çekinmemeniz tavsiye edilir. Sonuçta burada önemli olan konu sizin hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınızdır.

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz