3 hafta önce
3 hafta önce

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte beslenme diğer dönemlerdeki beslenmeden çok daha önemlidir. Bebeğin tek besin kaynağı vardır; Siz.

Hamilelikte beslenme, anne adaylarının üzerinde önemle durmaları gereken bir konudur. Anne hem kendini daha iyi hissetmek hem sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek hem de bebeğin sağlıkla büyümesini sağlamak adına ilk aylardan itibaren sağlıklı ve düzenli beslenmeye geçmeli ve gebeliğini bu şekilde sürdürmelidir.

Hamilelik dönemi proteine, minerallere, vitaminlere, sıvıya ve günlük kaloriye arttığı bir dönemdir. Uygun kilodayken hamile kalan sağlıklı bir kadında doğru beslenmeyle, gebeliğin sonunda yaklaşık 9 ile 12 kilo civarında bir ağırlık artışı görülür. Hamileliğin değişik safhalarındaki değişik ihtiyaçlar dolayısıyla kilo artışları olabilir. Fakat aşırı bir kilo artışı ise hem annede hem de bebekte istenmeyen sonuçlar doğurabilmektedir.

Gebelik ne beslenme alışkanlıklarının ne de damak zevkinin değiştirilmesini gerektirmez. DENGELİ ve ÇEŞİTLİ beslenme önemlidir. Yapacağınız tek şey doğal taze ve bol çeşitli besinler almaktadır. Hamile olduğunuzu anladığınızda bunlardan hangilerini düzenli olarak yediğiniz ve yiyecekleriniz arasında bebeğinize zarar verecek bir şey olup olmadığını araştırarak tüketmekte yarar vardır.

Ayrıca sadece ülkemizde değil dünya genelinde de yaygın bir inanış olan “İki can taşıyorsun, iki katı yemelisin” anlayışı gerçeği yansıtmamaktadır. Hamile kadınlara yapılan bu baskının ciddi sonuçlara yol açabileceği ve hamilelik sırasında fazla kilo alımına neden olabileceği unutulmamalıdır.

SAĞLIKLI BEBEK İÇİN BESLENME

Vitaminler

Uzman doktor tarafından aksi söylenmediği sürece, vitamin takviyesi alınmasına gerek yoktur. Uzman doktorun tavsiyesiyle alınabilecek vitamin çeşitleri şu şekildedir:

KALSİYUM

Bebeğinizin, gebeliğin 8. haftasında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerinin gelişimi için kalsiyum önemlidir. Gebelikte normalde gerek duyduğunuz miktarın iki katı kadar kalsiyum gereklidir. Kalsiyum açısından zengin besinler arasında, peynir, süt, yoğurt ve yeşil yapraklı sebzeler sayılabilir. Ancak süt ürünlerinin yağ açısından da zengin olduğunu unutmayın. Bu nedenle yağı alınmış süt ve yoğurdu tercih etmelisiniz.

DEMİR

Hamilelikte en önemli durumlardan biri demir eksikliğidir. Hamilelikte demirin önemi birçok açıdan ele alınabilir. Ancak bebeğin anne tarafından beslendiği düşünülünce ve hamilelikte demir eksikliği konusu da anemiye yani kansızlığa yol açabileceği için önemli bir konudur.

Demir, vücudunuzda dolaşan kan hücrelerine oksijen taşır, plasenta yoluyla bebeğinize iletir ve bebeğinizin gelişiminde önemli rol oynar. Bu sebeple hamilelik süresince et, yağlı balıklar ve yumurta gibi demir açısından zengin yiyecekler tüketmek önemlidir.

C VİTAMİNİ

C vitamini… Belki de gün içinde vitamin denilince en çok aklımıza gelen vitamin grubudur. Özellikle kış meyveleriyle bolca yararlandığımız C vitamini hamilelikte ayrıca önem taşır. Çünkü bu vitamin grubu, bağışıklık sisteminin en iyi arkadaşı olarak bilinir.

C Vitamini tüketimi, hamilelik süresince önemini korur. Hücreleri güçlendirerek sağlıklı kalmalarını sağlar. C vitamini eksikliği ise hem anne hem de bebekte bazı komplikasyonlara yol açabilir. Bundan dolayı hamilelikte vitamin takviyesi için C vitamini ayrıca önem taşır.

FOLİK ASİT

Folik asit; bebeğin gelişimi için gerekli olan vitaminlerden birisidir. Hamilelerde olmazsa olmaz vitaminlerin başında gelir. Bebeğinizin, birinci ayda ortaya çıkan ve sonunda omurilik ve beynini oluşturan nöral tübün oluşumunda önemli rol oynar.

Bunlar bir araya geldiğinde bebeğinizin tüm vücudunun kontrol merkezi olan merkezi sinir sistemini meydana getirir ve gelecekteki büyümesinin, gelişiminin ve fonksiyonlarının normal ilerlemesinin temelini oluşturur. Fetusta nöral tüp oluşumuyla annenin aldığı folik asit arasında köklü bir ilişki olması folik asitin neden hamilelikte önemle tavsiye edilen beslenme desteklerinden biri olduğunu açıklıyor.

PROTEİN

Protein, bebeğin büyümesi için gerekli yapı taşlarını sağlar. Bu gruptaki yiyecekler arasında kırmızı et, balık, tavuk, yumurta, fasulye, bakliyat ve kuruyemiş gibi gıdalar bulunur. Anne adayı ve bebeğin yeteri kadar protein alabilmesi için her hafta iki porsiyon balık tüketilmesi önerilir. Balık türü olarak somon veya sardalya gibi yağlı balıklar tercih edilebilir.

LİFLİ GIDALAR

Lif sadece sindirimini düzenlemekle kalmaz.  Lifli gıdalar, çok çabuk kilo alınan bu dönemde sağlıklı bir diyet seçeneği sunar. Ayrıca lifli gıdalar daha çok yer kaplayıp daha çok tokluk hissi verirler. Kalorisi az olan bu gıdalar, gebeler için iyi bir beslenme seçeneğidir. Lifli gıdalar tek başına formda kalmanızı sağlamaz, sadece buna yardımcı olur. Bol miktarda sıvı tüketmeniz, yoga ve yürüyüş gibi hafif egzersizler yapmanız da tavsiye edilir. Bunun yanında lifli gıdaların kalp ve damar rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinir.

ŞEKER

Kek, bisküvi, reçel ve meşrubat gibi şekerli yiyecek içecekte gerekli temel besin maddeleri azdır. Kilo almanıza neden olabilirler. Enerjinizi ekmek gibi karbonhidratlardan almanız, şekeri azaltmanız yararlıdır.

TUZ

Hamilelik sırasında anne adaylarının tuz miktarını azaltması gerekebilir. Çünkü aşırı tuz tüketimi kan basıncını yükseltebilir ve bu durum da kalp krizi veya inme riskini artırabilir.

ÇAY, KAHVE, KAKAO

Hamileyken sabahları bir bardaklık keyfinizi kesmenize gerek yok, ama en iyisi kafein alımını günde 200 mg ile sınırlamaktır. Fazla kafein tüketmek anne adayları için zararlı olabilir.

SU

Su her ne kadar öyle gözükmese de aslında temel bir besin maddesidir. Sıvı ve su içeren gıdaları hamilelik öncesi döneme göre daha fazla miktarlarda almanız kabızlık yaşamanızı engellemeye yardımcı olacak ve özellikle yaz aylarında halsizlik şikâyetlerinizin azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca yaz aylarında idrar yolu enfeksiyonlarında artış görülür ve bunun en başta gele nedeni az sıvı alınmasıdır. Yeterli miktarda sıvı alarak bu riski azaltabilirsiniz.

ALKOL

Alkol bebek üzerinde gelişimsel kusurlar yaratabilen bir madde olduğundan ve kusurları yaratan günlük dozun alt sınırı belirlenemediğinden, hamilelikte kullanılmaması gereken bir maddedir.

BİTKİ ÇAYLARI

Hamilelik döneminde kadınların çoğu bulantı gidermek, sakinleştirici özelliklerinden faydalanmak, sıvı ihtiyacını karşılamak ve lohusallık döneminde süt yapımını arttırmak için ısırgan otu, rezene, zencefil, papatya gibi çaylar kullanmaktadır. Ne kadar masum görünse de bazıları örneğin fesleğen, sinameki, ahududu, melisa, keten tohumu, adaçayı sıkça tüketildiğinde düşük yapma riskini , kanama riski ve rahim kasılmalarını arttırarak erken doğum yapma riskini arttırabilir.

SÜT VE PEYNİR

Süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünleri kalsiyum açısından zengindir. Günde birkaç kez süt içmeyi deneyin. Pastörize sütle yapılmış yoğurt ya da peyniri günlük beslenmenize dahil edin.

ET VE ET ÜRÜNLERİ

Balık; hamilelerin tüketmesi gereken bir besin olsa da fazlası zarara neden olabilir. Diğer balıklara kıyasla daha fazla cıva içerdiği için hamile kadınların mümkün olduğunca ton balığından uzak durması gerekir çünkü fazla cıva alımı bebeğe zarar verebilir.

Tam pişmemiş et ve et ürünleri de gıda zehirlenmeleri vakalarında en yaygın neden olan salmonella bakterisinin oluşumuna neden olabilir. Dolayısıyla, et ve et ürünlerini tüketmeden önce bu gıdaların iyice pişirilmesi önerilir.

DONDURULMUŞ YİYECEKLER

İşyeri yemekhanelerinden verilen sıcak yemeklerden, öncen pişirilmiş süper market yiyeceklerinden, yeni pişirilmiş ve sıcak olmayan tavuk etinden sakınmanız gerekir. Bunlarda bebeğinize geçip tehlike yaratabilecek bakteriler bulunabilir.

İŞLENMİŞ YİYECEKLER

Konserve gibi işlenmiş yiyeceklerden gebeliğiniz süresince uzak durmalısınız. Bu tür yiyeceklere fazladan şeker ya da tuz katılmıştır; fazlaca yağ içerebilirler, içlerinde gereksiz koruyucu, tatlandırıcı, renklendiriciler bulunabilir. Ürünlerin etiketlerini dikkatlice okuyup yapay maddeleri içermeyenleri ya da en az içerenleri seçmelisiniz.

MEYVE ve SEBZELER

İster taze ister dondurulmuş olsun, meyveler vitamin ve lif açısından zengindir, ayrıca kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Konserve meyve alacak olursanız, üzerindeki etiketi iyi okuyun; şurup değil, su içinde saklananları tercih edin. Aynı zamanda, tüketilmeden önce meyve ve sebzelerin iyice yıkanması gerekir.

KURUYEMİŞLER

Yanınızda taşıyabileceğiniz, kolay kolay bozulmayan kuruyemişler ve fındık/fıstık/ceviz ezmeleri harika atıştırmalıklardır. Ayrıca mükemmel protein ve sağlıklı yağ kaynaklarıdır. Badem, kuru incir, kuru kayısı, fıstık ve ceviz kuruyemişler arasında iyi seçimlerdir.

YAĞLAR

Dengeli bir diyette toplam enerji ihtiyacının %30’u yağlar tarafından karşılanmaktadır. Tüketilecek yağların seçiminde bitkisel kökenli olanlar (zeytin ve mısır özü yağları) hayvansal olanlar ( tereyağı, iç yağ) tercih edilmemelidir.

SAĞLIĞINIZI KORUYUN

Gebelik süresince beslenmeye bağlı olan bazı rahatsızlıklar görülebilir. Bunlar genellikle rahatsız edici semptomlar olmakla birlikte hamileliğin iyi neticelenmesini engelleyecek derecede değildirler. Yine de bunları kendi doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

MİDE YANMASI

Bu rahatsızlık da hamilelikte sık görülür ve özellikle de büyüyen rahmin midede sıkışmaya yol açması nedeniyle tüm hamilelik müddetince devam edebilir. Bu durum için alınacak en etkili önlem yemek yedikten sonra bir süre yatılmamalı. Yatılacaksa bile başı bedene göre yüksekte tutmak bu şikâyetini azaltacaktır. Ayrıca hiçbir zaman çok dolduracak şekilde yemek yememeli. Yağlı, gaz yapıcı, mide yakıcı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

KABIZLIK

Gebelikte fizyolojik olarak ortaya çıkan genel düz kas gevşemesi bağırsakları da etkiler. Bağırsak hareketleri azalır ve kabızlık sorunu ortaya çıkar. Büyüyen rahmin bağırsaklar üzerine baskı yapması da problemi arttırır. Alına sıvı miktarının arttırılması ( sütlü yulaf ezmesi, sebzeler, meyveler) kabızlığı önlemede alınacak ilk önlemlerdir.

BULANTI

Anne adayları bazen saatlerce yemek yemediklerinde veya bazı kokuları duyduklarında (havasız kalmış bir ortam, sigara, yemek kokuları) tiksinme ve bulantı hissedebilirler. Bu bulantıların büyük kısmı çeşitli önlemlerle kontrol altına alınacak şiddettedir. Bazı durumlarda ilaç tedavisi ve ender durumlarda da hastaneye yatarak tedavi gerektirecek kadar ağır olabilir.

AŞERMEK

Hamilelik sırasında kadınların bir yiyeceği aşermesi ya da o yiyecekten nefret etmesi durumu oldukça yaygın olmakla birlikte, bu durumun bilimsel açıdan ispatlanmamış bir olgu olduğunu belirtmekte fayda vardır. Aşerme, özellikle tatlı ve tuzlu yiyeceklere karşı görülür, ancak uzmanlar bu dürtünün vücudun susuzluğa vermiş olduğu bir tepki olabileceğini savunmaktadır.

Paylaşın

Views
  1.412

  Anne Adının Kökeni

  967

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  879

  Sinirli Bebek

  807

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  737

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  700

  Meme Ucu Yaraları

  618

  Mayıs Ayında Anne Olmak Duygusu Nasıldır?

  612

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com