11 ay önce
11 ay önce

HAMİLELİĞE HAZIRLIK

Rahat bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğacak olan bebeğinizi en iyi şekilde yetiştirmek için iyi bir plan yapmak şart. Bu planın en temel aşaması ise, bebeğinizin dünyaya geleceği zamanını iyi ayarlanmasıdır. Bu amaçla iş hayatınızdaki değişiklikleri, kariyerinizdeki beklentilerinizi, aile bütçenizdeki değişiklikleri, günlük hayatınıza katacak değişikleri ve yaşınızı hesaba katmalısınız. Alınan planlarını kararlaştırdıktan sonra yapmanız gereken ilk şey hamile kalmadan önce mutlaka bir doktor kontrolünden geçmektir. Bu doktor kontrolünün amacı hamilelikte, doğumda ve doğum sonrasında olağandışı durumların ortaya çıkabilme olasılığını arttırabilecek ”risk faktörlerinin” belirlenmesidir. Anne adayında var olması muhtemel risk faktörlerini belirlemek, bunları azaltma konusunda tıbbi destek/bilgi edinmek ve anne adayları bu risk faktörlerini kontrol altına aldıktan sonra sağlıklı bir şekilde hamileliğe başlamasını sağlamaktır. Örneğin; hamilelikten önce tedavi gerektirebilecek bir durum (enfeksiyon, aşılarının tamamlanması, kansızlık…) , sürekli kullanmak zorunda kaldığı ilaçlarının hamileliğine göre şekillendirilmesi, hamilelik takibini değiştirebilecek özelliklerin belirlenerek hamilelik takip çizelgesinin hazırlanması ( dış gebelik geçirmek, daha önceden erken doğum ya da bebeğini kaybetmiş olmak, düşük yapmak) bu tür durumların doktor kontrolünden geçmesi gerekir.

 

Hamilelik Planladıktan Sonra Yaşam Tarzınızda Yapmanız Gereken Değişiklikler

 • Düzenli beslenmeye hemen başlamalısınız. İdeal olarak gebelik planlandığı andan itibaren, veya en geç gebelik tanısı konduğu andan itibaren beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı büyümekte olan bebeğinize maksimum fayda sağlayacak şekilde yeniden düzenlemelisiniz. Unutmayın ”düzenli beslenme” bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığı hamilelik öncesi dönemde kazanırsanız hamilelikte daha tutarlı bir beslenme politikası uygulayabilirsiniz.
 • Günümüze baktığımız da çalışan kadınlarımızın sayısı oldukça yüksektir. Buna bağlı olarak da anne adaylarının bir kısmı gebeliklerinin büyük kısmını çalışarak geçirmek zorunda kalmaktadır ve hatta yarıdan fazlası da doğuma birkaç hafta kalıncaya kadar çalışmayı sürdürmektedir. Bu şekilde çalışmanın kendilerini mutlu ettiğini ve hamileliğinin rahatsızlıklarından uzaklaştırdığını düşünen birçok kadın vardır.

Yapılan işin niteliklerine göre ve gebeliğin seyrine göre, gebelik döneminde çalışmaya devam edip edilmeyeceği veya gebeliğin hangi haftasından itibaren iş yaşamına ara verileceği anne adayına göre farklılık gösterir. Bunun yanında, birçok kişinin de başka seçeneği yoktur; ailenin çalışan tek üyesi olabilir ve kariyerleri en önemli öncellikleri olabilir. Gebelik boyunca çalışmak çoğu zaman sorun teşkil etmese de bazı istisnalar olabilir. Özellikle bedeni yoran mesleklerde (sık yolculuk etme, ağırlık kaldırma gibi), kimyasal maddelere maruz kalınan mesleklerde (boya sanayi, ilaç sanayi gibi), radyasyon ve enfeksiyon tehlikesine maruz kalınan mesleklerde (sağlık sektörü) çalışan anne adayları iş ortamının gebelik üzerine olan muhtemel riskleri konusunda bilgi edinmelidirler.

Bu tür iş kollarında çalışan anne adayları ideal olarak gebelik planladıkları andan itibaren durumu işveren konumundaki kişiye haber vermeli, gerekirse pozisyon değişikliği yapılmasını sağlamalıdırlar.

 • Sigara kullanıyorsanız bırakmalı ve içilen ortamlardan uzak durmalısınız.

 

 • Gebelikte kullanılan alkol abortus (düşük), ölüdoğum, bebekte gelişme geriliği, çeşitli baş-yüz gelişim kusurları ve zeka geriliği gibi istenmeyen durumların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden alkol kullanımını tümüyle bırakmalı ve eğer kullanıyorsanız uyuşturucu, sakinleştirici, uyarıcı ilaçlardan vazgeçmelisiniz.

 

 • Gebelik döneminde anne adayları çeşitli nedenlerle ya hamile olduklarını bilmeden ya da bildikleri halde doktor önerisiyle çeşitli ilaçları kullanmak zorunda kalabilirler. İlaç kullanımında uygulamanız gereken temel kural, doktora danışmadan vitaminler de dahil hiç bir ilacı kullanmamak ve herhangi bir doktor muayenesinde ilaç yazılmadan önce değerlendirmeyi yapan doktora gebelik ihtimalini ya da gebe olduğunuzu söylemektir.

 

 • Özellikle gebeliğinizin ikinci trimesteri’nin başlarından itibaren artık eski kıyafetlerinizin ve sütyeniniz’in size dar geldiğini fark edebilirsiniz. Bu aşamada henüz daha “hamile kıyafeti” satın almanıza gerek olmasa da bol kıyafetler daha rahat hissetmenizi sağlayabilir.

 

 • Her şeyden önce düzenli olarak egzersiz yapmak kadına fizyolojik açıdan birçok fayda sağlar. Ayrıca daha sakin olur, daha enerjik olur ve kendini daha iyi hisseder. Bu yüzden hamilelikte elden sporu bırakmamalı. Yalnız boks, güreş gibi bedeni aşırı zorlayıcı ve hamileliği tehlikeye sokabilecek sporlardan uzak durmalısınız.

 

 • Hamilelikte vücutta meydana gelen hormonal değişimler diş sağlığınızı da olumsuz etkileyebileceğinden, gebeliğe hazırlık sürecinde bir ağız muayenesinden geçmeniz iyi olacaktır.

 

 • Sık sık kahve ya da kafeinli içecekler içme alışkanlığınız varsa, gebeliğe hazırlık sürecinde bu alışkanlığınızı da gözden geçirmeniz faydalı olacaktır.

 

 • Vücudumuzun yüzde 60’ı sudan oluşur ve bu yüzden hamilelik süreçlerinde dokuları besleyebilmek, metabolizmamızı destekleyebilmek için bol miktarda su tüketme alışkanlığı kazanmalısınız.

 

 • Uyku düzeninizin iyi ve verimli olması, zihinsel ve fiziksel olarak sağlıklı olmanızın önemli koşullarından biridir. Bu yüzden uykunuzu iyi almalısınız.

 

Etiketler :
Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.639

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.061

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz