2 ay önce
2 ay önce

Gebelikte Egzersiz Yapmak Hem Anneye, Hem Bebeğe İyi Geliyor

Hamileyken sağlığı korumak, hem bebek, hem de anne için büyük önem taşıyor. Birçok anne adayı için, hamileyken en son düşünülecek şeylerden biri spor ve egzersiz yapmaktır belki de. Gebelik süresince düzenli olarak yürüyüş yapılması gerektiği uzmanlar tarafından her fırsatta dile getirilse de, spor yapmak pek aklınıza yatmayabilir. Fakat yapılan araştırmalar, gebelikte egzersiz yapmanın hem bebeğin sağlığına, hem de annenin sağlığına oldukça iyi geldiğini ortaya koyuyor.

Peki hamileyken neden egzersiz yapılmalı?
Uzmanlar, gebelik süresince, şişkinlik, sırt ağrısı, kabızlık ve sindirim sistemi problemlerine karşı egzersiz yapılması gerektiğini söylüyorlar.
Hamileyken yapılan hafif egzersizler, uyku sağlığına iyi geliyor, kan basıncını dengede tutuyor ve ruh sağlığını korumaya yardımcı oluyor.
Egzersiz bebeklerde ise, insülin duyarlılığını arttırıyor, nörodejenerasyondan (sinir sisteminde bozukluklar) koruyor ve beden kütle indeksini dengede tutmaya yardımcı oluyor.

Gebelikte doktorunuza danışmadan egzersiz yapılmaması gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca, düşük veya erken doğum riski taşıyanlar, kalp ve akciğer rahatsızlıkları bulunanlar egzersiz yapmadan önce mutlaka bir doktora danışmalıdırlar. Riskli sporlardan ise kesinlikle uzak durulmalıdır.

Gebelikte, günlük 30 dakikayı geçmeyecek egzersizler yapılmalıdır. Yüzme, bisiklete binme, hafif kros, hafif ağırlık çalışmaları, aerobik, yürüyüş, uzmanların gebelikte önerdiği spor türleridir. Egzersizden önce ve egzersiz sonrası sıvı alımı ihmal edilmemelidir. Uzun süredir egzersiz yapmayanlar, günde 5 dakika ile başlamalı, kademeli olarak maksimum 30 dakikaya kadar çıkmalıdırlar. Aksi halde, uzun bir aradan sonra gebelikte birden bire yapılacak 30 dakikalık bir egzersiz istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Uzmanlar, doğumdan sonra da egzersize devam edilmesini öneriyorlar. Ruh sağlığı, gebelik süresince alınan kiloların geri verilmesi, pelvis kaslarının güçlendirilmesi ve enerji seviyesinin yüksek tutulması için doğumdan sonra egzersize devam edilmesi tavsiye ediliyor.

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz