2 sene önce
2 sene önce

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelik sürecinde beslenme hem anne hem de bebek için oldukça önemlidir. Bebek gelişimi için gerekli besinleri tüketmek anne için büyük önem taşır. Gebelikte çok kilo almamalıyım sonra nasıl veririm diye düşünmek yanlıştır ya da ben iki canlıyım çok yemeliyim düşüncesi de yanlıştır. Düzenli beslenme ve gerekli miktarda alınan sıvı bebeğin gelişimi için yeterli olacaktır.

Gebelik süresinde normal şartlarda 8 ile 13 kilo arasında alınan kilo idealdir. Gebelik süresinde çok zayıf olmak tehlikeli durumları doğurabildiği gibi çok kilolu olmak da tehlikelidir.

Gebelikte yediklerinizin yanında, yediklerinizin düzenli olması da önemlidir. 3 ana öğünün yanında bir o kadar da ara öğün yapmalısınız.  Bu sayede mide bulantınızın,  mide ekşimelerinizin azalmasına yardımcı olursunuz.

Öncelikle gün içinde en az 8 – 10 bardak su içmelisiniz. Gebelik döneminde sıklıkla oluşan kabız gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de su oldukça önemlidir.

Önemli bir diğer nokta ise bebeğin sağlığını kötü yönde etkileyen sigara ve alkoldür. Kesinlikle tüketmemelisiniz ve içmeseniz bile sigara dumanına maruz kalmamalısınız.

Günde iki fincandan fazla kahve tüketmemelisiniz. Günlük aldığınız kafein miktarının 300 mg mı geçmemesi gerekmektedir.

Sosis, sucuk, salam gibi içinde katkı maddeleri olan gıdaları tüketmemelisiniz. Yağ ve yağlı yemeklerden uzak durmalısınız.

Gebelikte yararlı gıdalar;

-Süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum ve protein içeriği yüksek olan gıdalar.

Gebeliğin 8. Haftasında bebeğin kemikleri oluşmaya başlar ve kalsiyum bebeğin kemik ve diş gelişimi bakımından oldukça önemlidir.

-Kırmızı et, tavuk eti ve balık gibi gıdalar gebelikte bebeğin gelişimi bakımından önemlidir. Fakat bu gıdalarda yağ oranı yüksek olduğu için yağsız bölümleri tercih edilmelidir.

Gebelikte zararlı besinler

-Şeker ve şeker içeren besinler.

Tatlı isteğiniz var ise şekeri az sütlü tatlıları tercih etmelisiniz.

-Gazlı içecekler

-Çok fazla kahve tüketmek.

-Kızarma, aperatif türü gıdalar.

Paylaşın

Views
  2.225

  Anne Adının Kökeni

  1.640

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.441

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.413

  Meme Ucu Yaraları

  1.063

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  884

  Gebelikte Beslenme

  849

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz