Erken Yaşta Hamilelik | anne oldum
Ana Sayfa HAMİLELİK VE DOĞUM Erken Yaşta Hamilelik
Erken Yaşta Hamilelik

Erken Yaşta Hamilelik

Erken Yaşta Hamilelik

Dünya üzerinde her yıl 19 yaş altı 16 milyon genç doğum yapar. Kızların doğurganlık gelişimi 12 yaşında oluşmaya başlar. Bu konu üzerinden yapılmış bir çok araştırma ve veriler anne sitelerinde yaygın bir konu olarak ele alınır. Bazı kırsal, gelişmekte olan bölgelerde yaygın olan bu doğumlar, gelenek ve görenekler üzerine kurulmuş evlilikler sonucu oluşmaktadır. Bir de diğer yüzü vardır. Tecavüz sonrası oluşan gebelikler. Dünya Sağlık Örgütü, tarafından 10-19 yaş arası ergenlik dönemi olarak sınıflandırılmıştır. Henüz daha ruhen ve bedenen kendi gelişimi tamamlanmamış çocuk kadınlar, kendi çocuklarına hamile kalmaktadır.

 

Başkaları tarafından planlanmış evlilik üzeri gebeliklerin bir çoğunu engellemek için anne sitelerinde tehlikeleri ve olanakları insanlara sunulmuştur.  Kırsal alanlarda daha çok bulunan bu gebeliklerin, hem bebeğe hem de anneye bir çok yönden zararı vardır. Gebelik sırasında oluşan kansızlık, yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi; kendiliğinden oluşan düşükler, yırtılmalar bir çok yönden sağlığı tehdit etmektedir.

 

 

Doğum evresinde ise; erken doğumlar, gelişmemiş annenin zor doğumu, aşırı kanamalar, yeni doğan ve anne ölümleri. Gebelik sonrası ise anneyi zorluklar beklemektedir, depresyon, doğum sonrası enfeksiyonları, her gebelikte görülen etmenler değildir bunlar. Fakat bir çok erken yaşta ki gebelikte rastlanabilecek yaygın belirtilerdir. Çocuk ve anne için başlayan bu süreçte anne, kendi çocuğunu büyütürken aslında kendini de yetiştirir. İler de yakın yaş avantajı ile anne-çocuk arasında gelişen iletişim eğlenceli ve sağlıklı bir iletişim olabilir. Tam aksine anne, çocuğu kendine bir ceza olarak görebilir ve dünya üzerinde iki bireyi ve gelecek neslini kaybedebiliriz. Erken yaşta hamilelik, ruh ve beden sağlığı için bir çok tehdit oluşturmaktadır. Hiçbir aile kendi çocuğunun gelişimi tamamlanmadan, anne olmasına göz yummalıdır.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle