DOĞADAKİ ANNE KAVRAMI | anne oldum
Ana Sayfa Anne Çocuk DOĞADAKİ ANNE KAVRAMI
DOĞADAKİ ANNE KAVRAMI

DOĞADAKİ ANNE KAVRAMI

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 18 Haziran 2020
  • 208
  • 0 Yorum

DOĞADAKİ ANNE KAVRAMI

Anne kavramı, dünyada yaşayan canlılar için, tarihin ilk zamanlarından bugüne kadar varlığını ve önemini sürdürmüştür. Gerek insanlar için gerek hayvanlar için olsun anne içgüdüsü, doğum yapan bütün canlılarda var olmuştur. Anne davranışları her canlı için farklı şekilde işlese de hepsinde ortak bir nokta vardır. Bu da bütün canlılardaki anne korumasıdır. Doğada yaşamını sürdüren vahşi hayvanlar, kimi zaman insanlar için bir tehdit oluştursa da bunun sebebi bazen anne olmanın getirdiği yavrusunu koruma içgüdüsüdür.

 

Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da, anne, yavrusunu beslemeyi ve onun hayatta kalmasını hayattaki önceliği haline getirir. Örneğin, bir anne dişi aslan avlanmasının başarıya ulaşmasının ardından, kimi zaman avını baba aslanla bile paylaşmadan önce yavrusunu doyurmaya çalışmaktadır. Aynı şekilde kimi zaman anne aslanlar yavrularını baba aslanlara karşı bile savunmaya çalışmakta, bazen de bu savunma baba aslanı öldürmeye kadar gitmektedir. Bu gibi örnekler doğada birçok hayvanda görülebilmektedir. Bazen de yavruyu kendisi doğurmamış olsa bile anne olan canlılara rastlanılmaktadır. Bu hayvanlar kimi zaman yavruyu kendi çocuğu sanmış ve onları anneleri gibi beslemeye çalışmıştır. Bazı maymunların annesiz kalmış bebek maymunları benimseyip onları korumaya çalıştığı ya da annesiz kalmış bir kedinin bir köpek tarafından emzirilmeye çalışıldığı görülen örnekler arasındadır. Kuşların ya da tavukların da anne olduğu ilk günden itibaren yumurtalarını kuluçka süresince üzerine oturup, bütün tehlikelere karşı korumaya çalıştığı ve yerlerinden kolay kolay kalkmayarak aslında bir anlamda kendilerini tehlikeye atmaları da oldukça önemli örnekler arasındadır. Kendi neslini devam ettirecek olan ve büyüdüklerinde de daha güçlü bir savunma sağlayan yavrular, anne için bu içgüdünün oluşmasının, muhtemel, en önemli sebebi olmalıdır.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Bebeğinizin İlk Sebze Çorbası

Bebeğinizin İlk Sebze Çorbası

Ek Gıdaya Geçiş

Ek Gıdaya Geçiş

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle