Çocuklarla İletişim | anne oldum
Ana Sayfa Eğitim Çocuklarla İletişim
Çocuklarla İletişim

Çocuklarla İletişim

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 1 Ağustos 2020
  • 120
  • 0 Yorum

Çocuklarınızla Sağlıklı İletişim Kurmanız için öneriler

1) Çocuğunuza zaman ayırın. Çocuğunuzla birlikte geçen zaman asla boşa harcanan zaman değildir Çocuğu sevmek ,ona bolca ve pahalı oyuncak almak değil onunla ortak faaliyetleri paylaşmak, ona zaman ayırmak, onunla oyun oynamaktır. Çocuğu sevmek, sözle sevgiyi ifade etmenin ötesinde eylemle bu duyguyu ona yaşatmaktır.

2) Çocuğunuzla birlikte olduğunuz zaman tüm dikkatinizi ona yoğunlaştırın. Bu nedenle de, başka bir işle meşgulken değil, kendinizi rahat hissettiğinizde çocuğunuzla ilgilenerek, anne yada baba olmanın keyfini çıkarın.

3) Aşağılamak, suçlamak, çocuk adına karar vermek yerine, çocuğu dinleyin.

4) Dinlendiğini gören çocuk kabul edildiğini, dolayısıyla sevildiğini düşünen çocuktur.

5) Göz kontağı kurarak, gülümseyerek kabul belirtisini beden diliyle pekiştirin. Böylelikle çocuk ‘‘kişiliğine saygı duyulduğunu ‘‘düşünerek iletişimini sürdürür.

6) Anne ve babasının kendisini dinlediğini gören çocuk duygularını ifade etme olanağı bulur. Aldığı tepkilerle ‘‘anlaşıldım’’ duygusunu yaşar. Böylelikle rahatlar.

7)Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olun. Kendi içinizde çelişkili davranışlarda bulunmanız ya da anne ve babanın birbiriyle çelişen biçimde davranması, çocuğu ‘doğru’yu bulma konusunda zorlar.

8) Çocuğunuza başka çocuklarla karşılaştırmayın. Çocuk, anne ve babası tarafından önemsenmek, değerli bir insan olarak kabul edilme ihtiyacındadır. Onun başka çocuklarla karşılaştırılması kendini değerli bir insan olarak görmesini engeller. Çocuğun kendine özgü ,bağımsız bir birey olarak kabul edilmesi, ruh sağlığının temelini oluşturur.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Çocukların Tanınması Şartı

Çocukların Tanınması Şartı

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle