12 ay önce
12 ay önce

Çocuklarla İletişim

Çocuklarınızla Sağlıklı İletişim Kurmanız için öneriler

1) Çocuğunuza zaman ayırın. Çocuğunuzla birlikte geçen zaman asla boşa harcanan zaman değildir Çocuğu sevmek ,ona bolca ve pahalı oyuncak almak değil onunla ortak faaliyetleri paylaşmak, ona zaman ayırmak, onunla oyun oynamaktır. Çocuğu sevmek, sözle sevgiyi ifade etmenin ötesinde eylemle bu duyguyu ona yaşatmaktır.

2) Çocuğunuzla birlikte olduğunuz zaman tüm dikkatinizi ona yoğunlaştırın. Bu nedenle de, başka bir işle meşgulken değil, kendinizi rahat hissettiğinizde çocuğunuzla ilgilenerek, anne yada baba olmanın keyfini çıkarın.

3) Aşağılamak, suçlamak, çocuk adına karar vermek yerine, çocuğu dinleyin.

4) Dinlendiğini gören çocuk kabul edildiğini, dolayısıyla sevildiğini düşünen çocuktur.

5) Göz kontağı kurarak, gülümseyerek kabul belirtisini beden diliyle pekiştirin. Böylelikle çocuk ‘‘kişiliğine saygı duyulduğunu ‘‘düşünerek iletişimini sürdürür.

6) Anne ve babasının kendisini dinlediğini gören çocuk duygularını ifade etme olanağı bulur. Aldığı tepkilerle ‘‘anlaşıldım’’ duygusunu yaşar. Böylelikle rahatlar.

7)Çocuğunuza karşı davranışlarınızda tutarlı olun. Kendi içinizde çelişkili davranışlarda bulunmanız ya da anne ve babanın birbiriyle çelişen biçimde davranması, çocuğu ‘doğru’yu bulma konusunda zorlar.

8) Çocuğunuza başka çocuklarla karşılaştırmayın. Çocuk, anne ve babası tarafından önemsenmek, değerli bir insan olarak kabul edilme ihtiyacındadır. Onun başka çocuklarla karşılaştırılması kendini değerli bir insan olarak görmesini engeller. Çocuğun kendine özgü ,bağımsız bir birey olarak kabul edilmesi, ruh sağlığının temelini oluşturur.

Paylaşın

Views
  1.412

  Anne Adının Kökeni

  968

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  880

  Sinirli Bebek

  807

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  738

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  700

  Meme Ucu Yaraları

  619

  Mayıs Ayında Anne Olmak Duygusu Nasıldır?

  612

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com