2 sene önce
2 sene önce

Çocukların Yalan Söylemesi

Bilincin engellenmesinde en önemli etmenlerden biri de “Yalan söylenmesidir.” Yapmacık davranışlar ve sahte davranışlar çocuğun vicdanını körelttiği gibi, yalan söyleyen insanlarla karşılan çocukta git gide kişilik bozukluğu oluşmakta ve kişiliği santim santim bozulmaktadır.

Hani o toplumumuzda sevimlilikle karşılanan pembe yalanlar bile aslında tehlike saçmaktadır. Bazen şakacıktan bile söylenilen bahsi geçirilen yalanlar bile, gün olur çocuğun karakterini tamamen bozmaya yetebilir. Çünkü küçükte olsa söylenmiş olan hiç bir yalan, vicdanın karşısında da dimdik ayakta duramaz. Eğer bir kişinin vicdanı yerindeyse, söylenen bir yalan karşısında habire içini kemirmeye yetecektir. Vicdanının verdiği bu rahatsızlıktan rahatsız olan kişi ise, sonunda vicdanının sesini dinleyecek ve yalanını meşru göstermeye çabalayacaktır. Buda vicdan duygusuna verilen zehir niteliğinde olacaktır. Her geçen gün gelişip, şah damardan beslenmesi gereken vicdan, verilen bu zehir karşısında beslenemeyecek ve günden güne eriyip bitecektir.

Sırf bu sebeplerden bile olsa, vicdanın karşısında yalandan kaçılmalı ve bilhassa anne ve baba buna özen göstermelidir.

Çocukların bazen, yalan söylemedim anne şaka yaptım diyerek kendilerini savunarak gerekçe göstermelerine, anne ve babalar devamlı yol gösterici olmalılardır. Yalan ve şaka arasında ki fark, gösterilmeli ve açıklayıcı bir şekilde anlatılmalıdır.

Yalan, karşında ki kişiyi kandırmak maksadıyla, gerçek olmayan bir durumu yada olayı gerçekmiş gibi göstermeye, bunun için çabalamaya denir.
Şaka, güldürmek, eğlendirmek amacıyla karşısındakini kırmadan yapılan hareket veya söylenen söze denilir.

Bu ikisi arasında ki en büyük fark ise, yalanda gerçek dışı olayı gerçek gibi anlatılırken, şaka da gerçekler farklı bir bakış açısıyla esprili bir dilde anlatılmaktadır.

Mesela, kızınızın gelip size, ” Anne o çok değerli vazon kırılsa bana kızar mısın?” diye sorduğunda, inanmıyorum hayır kırmış olamazsın, derse ve kızınız, yok anne sadece merak ettim yanlışlıkla kırsam bana çok kızar mısın, yada çok üzülür müsün diye merak ettim derse, işte bu bir şaka olur. Ama kızınız gelip bambaşka bir şekilde, ” Anne o çok değerli vazonu kırdım.” demiş olsaydı işte bu yalan olurdu.

Yavrularınıza, şaka ve yalan arasında ki farkı iyice anlatmaya çalışın çünkü bu husus çok önemli bir husustur. Ama tüm bunların yanında espri yapmak hatta şaka yapmakta çocuğun zihnini de geliştirmeye yarar. Bunu da unutmamak gerekir.

 

Yazan Filozof Anne

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.640

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.440

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.413

  Meme Ucu Yaraları

  1.063

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  883

  Gebelikte Beslenme

  849

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz