2 sene önce
2 sene önce

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Tuvalet ve temizlik alışkanlıkları insanların sağlıklı yaşamında son derece önemli bir faktördür.Bu alışkanlıkların olumlu şekilde kazanılmasının temeli çocukluktan itibaren başlamaktadır.Çocuklarımıza bu alışkanlığı ne kadar erken alıştırırsak o kadar daha iyi ve ayrıca o kadar daha kolay olacaktır.Tuvalet eğitimine 18-24.aylar arasında başlamak daha uygun olacaktır.Çocuklarınıza bu eğitim süresince çocuğunuza kesinlikle baskı uygulamamalısınız.Sevecen, eğlenceli bir tutum ve düzen içinde  ayrıca  büyük bir sabır ve karar  içerisinde bu alışkanlığı kazandırmak görevi de bize düşecektir.

 

Tuvalet eğitimine  ne zaman başlanılmalı

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu nasıl anlarsınız?

• Sabah uykusundan altı kuru şekilde uyanıyorsa ,

• Büyükleri gibi tuvalete gitme isteği uyandırıyorsa,

• Altını ıslattığında bunu hareketleriyle belli ediyorsa,

• Gün içerisinde belli bir süre altını kirletmiyorsa,

• Desteksiz bir şekilde ayakta duruyor ve yüryebiliyorsa,

• Bebek bezinden rahatsız olup, sürekli çıkarmak için uğraşıyorsa,

• İç çamaşırını ve kıyafetini kendisi yukarı ya da aşağı çekip indirebiliyorsa çocuğunuzun  tuvalet eğitimine mutlaka başlanmış olunmalıdır.

Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

Çocuğunuza tuvalet eğitimini verirken bu konuda hassas davranmanız bu öğrenme sürecini kısaltacaktır.Bu eğitim sürecine  anne ve babanın aktif olarak katılması son derece önemlidir.Ebeveyn desteğiyle çocuğunuz eğitime daha sıcak bakacak ayrıca bundan keyif alacaktır.

İlk önce çocuğunuza eğitime başlamadan önce tuvalet eğitiminde hangi sözcükleri kullanacağınıza karar vermelisiniz.Bu kelimeler aile de kullanılan ve çocuğunuzun da söyleyebileceği basit cümlelerden oluşmalı.Bu kelimeler başta çiş,kaka,ıslak,kuru şeklinde basit kelimeler olmalı.Daha sonraları  lazımlık nedir?, sifon nedir?, tuvalet kağıdı nedir ve nasıl kullanılmalıdır? anlatılmalıdır.

 

Bazı çocuklar başlangıçta, çişini oturağa yapar ancak kaka bezlerini kullanmaya devam ederler.İlk aşamada bez gündüzleri çıkarılabilir, belirli bir süre sonra geceleri de bezin çıkarılması gerekebilir.Yalnız bezin bir konulup bir çıkartılması tuvalet eğitiminde çocuğun kafasını karıştıracağından tuvalet eğitimini güçleştirebilir.Bu hususa dikkat edilmelidir.Banyoya veya tuvalete belirli aralıklarla giderek oturağa oturmasını sağlayın.Eğer klozet kullanıyorsanız bir basamak ya da bir tabureden  yararlana bilirsiniz.(Bu oturak ayakları yere değdiği için daha rahat etmelerini ve daha rahat ihtiyacını gidermeye yardımcı olacaktır).Burada çocuğunuza çişini ya da kakasını oraya yapabileceğini anlatmalısınız. (Eğer tuvalet ihtiyacı hissetmiyorsa kesinlikle zorlamamalı).Tuvaletini yaptıktan sonra çocuğunuza fazla abartıya kaçınılmadan övgü de bulunulmalı bu çocuğunuza bir sonraki tuvalete gitmesinde hem heveslendirecek hem de kendisini cesaretlendirecektir.Böylelikle sabahları kalktığında , gündüz yemeklerden sonra, gece yatmadan önce tuvaleti geldiği dair belirtileri fark ettiğinde bunu dile getirmesini ve bunun için tuvaletini yapacağı alana alışmasını sağlamalısınız.Arada olabilecek ufak tefek  kazaları hoş görün lütfen.Bu başarısızlığını asla cezalandırmayın.Unutmayın ki bu durum geçici ve büyük bir sabır işi.Bu eğitime ilk  başlanıldığı zamanlarda  bir çizelge hazırlayın ve bu çizelgeye çocuğunuzun günlük hareketini takip edip not alınız.

 

Tuvaletini yaptıktan sonra her zaman ellerinin yıkanılmasını gerektiğini öğretin.Kendi kendilerine temizleyemiyorsa bile ona yardımcı olarak bu durumu alışkanlık edinerek bundan sonra kendilerinin yıkamasına olanak sağlayabilirsiniz.Ayrıca ellerini yıkamak için çocukları teşvik edici  sabunlar ya da havlular kullanmasının faydası var..Bu durum yemekten sonra ki el yıkamakla aynıdır.Bu duruma ne kadar erken başlanılırsa ihtiyaç duyulduğunda bunu yaptırmak çok daha kolay olacaktır.

 

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.639

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.061

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz