2 sene önce
2 sene önce

Çocuklarda ki Saldırgan Davranışlar

Çocuklar da saldırgan davranışlar da yapılması gerekenler aslında gerçekten kolaydır. Bunları biz ebeveynler zorlaştırırız. Şimdi çocukların saldırgan tutumları karşısında neler yapmamız gerekiyor tek tek onlara bakalım.

1. Her şeyden önce anne ve baba, çocuğa saldırganlığı öğretmemelidir. Anne ve baba çocuğa saldırganlık mı öğretirmiş yahu dediğinizi duyar gibiyim. Evet öğretir. Bebeğin yada çocuğun karşısına geçip saldırganca tutumlar sergilerse bebeğe yada yetişkinlere çocuk da taklit ederek her şeyi kapar. Evde dayak yiyen küçük çocuk, okulda da kendisinden küçük olan arkadaşlarını döver.

2. En küçük bir anlaşmazlık da kavga çıkartan arkadaşlarının eşyasına zarar veren, zorbalık yapan, hayvanlara eziyet eden saldırgan çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda, bu çocukların ailelerinde de şiddet kültürünün yaygın olarak görüldüğü tespit edilmektedir.

3. Çocukların saldırgan davranışlarına müsemma gösterilmemelidir. Cezadan kaçınılmalı, çocuklarla iletişim dili kurulmalı ve problemin sebebi öğrenilmelidir.

4. Özellikle erkek çocuklarının babaları, okulda bir arkadaşını dövdüğünü anlattığı sırada baba oğluyla övünmemelidir. Yaptığı davranışın yanlış olduğunu açıklamalıdır.

5. Çocukların saldırganca davranışları kesinlikle dayak ile cezalandırılmamalıdır. Dayak kısa vadede çözüm olarak görülse de, çok derin yara ve izler bırakabilmektedir.

6. Çocuklarda fazlaca uygulanan cezalar bir zaman sonra anlamını ve etkisini azaltarak, çocuğun davranışlarını düzeltmek yerine daha da asi ve olumsuz davranışların gelişmesine yol açacaktır.

7. Saldırgan davranışlar ortaya çıktığında yetişkinler sükunetini koruyabilmelidir. Çocuklarına karşı suçlayıcı ve dışlayıcı bir dil kullanmak yerine ” arkadaşına vurduğun için çok üzüldüm.” demeyi tercih etmelidir. Bu çocuklarınızın empati duygusunu geliştirmeye yardımcı olacaktır.

8. Çocuklar gergin ve sinirliyken, konuşma kesilmelidir. Ve çocuklar bu noktada yalnız bırakılmalıdır. Daha sonra anne yada baba çocukla davranışı ile ilgili konuşmalıdır.

9. Çocuğa fiziksel, zihinsel ve sosyal olmak üzere bir takım sorumluluklar verilmelidir. Çocukların yapabileceği basit işler de yardım istenmelidir. Mesela sofrada ki tabakaların getirilmesi yada bulaşıkların durulanması gibi işler çocuklardan yardım istenilerek beraber yapılmalıdır. İşler bittikten sonra çocuklardan yardım istenmelidir. Böylece çocuğunuz başarma duygusuyla kendisiyle gurur duyacak ve bir şeyleri başarabildiğini hissetmek çocuğunuzun psikolojisi için bir adım daha atmasını sağlayacaktır.

10. Çocuklarda ki saldırganlığın hiç bir şey katmayacağı öğretilmelidir. Arkadaşlarının kendisinden uzaklaşabileceği veya isteklerine kavuşamayacağı anlatılmalıdır. Hatta çoğu zaman da hayattan örnekler verip, ders çıkartması sağlanmalıdır.

11. Anne ve baba mümkün oldukça çocuklarının olumlu duygularını pekiştirmelerine yardımcı olmalıdır. Çocuklarının olumsuz davranışları çok büyük değilse, görmezden gelinmelidir. Ve hatta çocuklarının saldırgan davranışlarının yerine, sinirlendiği yada istemediği tutumlar karşısında sorunlarını konuşarak anlatması gerektiği anlatılmalıdır.

12. Çocuğunuza birine eğer kızarsa öfkesini kontrol etmesini sağlayın. Nasıl mı? Çocuğunuza ” Kızgınlık anında, eğer birisine kızarsan yorum yapmadan önce duymamazlıktan gelip ona kadar saymayı dene. Ve sonrasında arkanı dön ve bir şey yok gibi kelimelerle kendini telkinle ” demeyi deneyebilirsiniz. Bu çocuğunuza iyi gelecektir. Böylelikle öfkesini nasıl kontrol edeceğini öğrenecektir.

13. Araştırmalar baskı altında ve sürekli ev ortamında olan çocukların daha fazla saldırgan olduğu görülmektedir. Çocukların serbest bir şekilde oyunlarını oynayarak enerjilerini atmaları gerekmektedir.

14. Çocukların televizyondan yada bilgisayardan şiddete dayalı yayınların izlenmesi engellenmeli, şiddete dayalı oyunlar oynamasına izin verilmemelidir.

15. Araştırmalar da, ailesiyle birlikte sosyal etkinliklere katılan çocukların, müzik, spor, resim ve benzeri alanlar da kurs alması sağlanan çocukların üzerinde hiç saldırgan davranışlara rastlanıldığı görülmemiştir.

16. Araştırmalar da kız çocukların babalarıyla erkek çocuklarının da anneleriyle aralarının iyi olması sonucunda çocuklar üzerinde daha az saldırgan davranışlar görülmektedir.

17. Hiperaktif dürtü kontrolü yapamayan çocuklar baskı sonucuyla zorla yerinde oturtulup uslu durmaya zorlanmamalıdır. Aksi taktir de çocuk da daha fazla saldırganlık gözlemlenmektedir.

18. Çocuklar kesinlikle başka çocuklarla ve kardeşleriyle kıyaslanıp, karşılaştırılmamalıdır.

 

 

Yazan Filozof Anne

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz