2 sene önce
2 sene önce

ÇOCUKLARA KORONAVİRÜS NASIL ANLATILMALI

Dünyanın gündemi koronavirüs…Tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD-19  virüsün yayılması ile her gün başta sosyal medya ve haber kanallarında sürekli yeni yeni haberler yayımlanmaktadır.Bu haberlerin bazıları yanlış  bilgilendirmeler yaparak korku ve kaygıyı tetikleyerek panik yaratmamıza sebep olmaktadır.Bu korku ve endişeden biz ebeveynler olarak ne kadar etkilenirsek ortaya çıkan bu panik ve kaygı havasından çocukların da etkilenmesi kaçınılmaz.

 

Korana virüs çocuklara nasıl anlatılmalı

Çocuklardan bu konunun saklanması, hiçbir şey yokmuş gibi davranılması bu sürecin rahat atlatılmasını anlamına gelmez.Aksine bu durumdan daha fazla endişelenirler.Çocuklar sözel olarak tam olarak ifade edemeseler de aslında tüm olup bitenlerin farkındalar.Anlayamayacağını düşündüğünüz konuyu sezip kendisinden bir şeyler saklanması korkularının artmasına neden olur.

Çocukların bu durum da kaygılarını ve korkularını rahat atlatması için onlarla sohbet edin. Çocuklar sorarak öğrenirler, sorduğu sorulardan kaçınmadan, sadece sorduğu soruya, yaşına uygun ve anlayacağı şekilde yanıtlar verin. Özellikle küçük çocuklara aynı şeyleri defalarca tekrarlamak gerekebilir. Birtakım bilgileri zamanla sindirmeleri için tekrar yaparak doğru bir şekilde öğrenmesini sağlayın.

Küçük çocuklar virüs, bakteri, mikrop gibi gözle görülemeyecek kadar küçük olan bu hücreleri anlamakta güçlük çekebilirler. Bunu görsel bir resim, video, animasyon ya da anlayacakları dilde anlatıp bilgi verin ayrıca her bakterinin de zararlı olmadığını bazen vücudumuz için yararlı bakterilerinin de olduğunu belirtin.

Aile içi iletişimi arttırılmalı çocuklarla sohbet edilmeli, bu sohbetin içinde sürekli virüs den bahsedilmemelidir. O günün nasıl geçtiğini, duygularını, düşüncelerini ifade etmelerini sağlayın.

Temizliğine nasıl dikkat edileceğini anlatıp, gösterin.(Ellerinin nasıl doğru şekilde yıkandığını, maske takmasını..)

Arkadaşlarından, oyun alanlarından, okuldan bir süre uzak kalınmasını ve birbirlerine neden fazla yaklaşamamasını anlatın.

Dışarı çıkmak zorunda kalındığında bazen maske takmak istemeyebilirler. Bunun için desenli maskeler ya da maskenin üzerine ismini veya resim yapmasını sağlayabilirsiniz.

Daha iyi anlayıp kavraması açısından evcilik, doktorculuk gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

Haberleri izleme süresini sınırlı tutup, korkutucu görüntü ve videolardan doğrudan maruz kalmalarını engelleyin. Sosyal medya kullanıyorsa hem yanlış bilgiler verip hem de bu durumu hafife alan haberler de olabilmektedir. Bu durum hem çocuklar için hem de ergenler için olumsuz bir davranıştır.

Tedbir alındığı sürece virüsün bize zarar veremeyeceği söylenmelidir. Bu tedbirlerin ev dışında da uyulması gerektiğini belirtin.

Yaşanan bu durumlar da çocukların birtakım  düzenini alt üst etmektedir. Uyku saatinde kaymalar, düzensiz yemek yemeler, teknolojiye bağımlılık hem ruh sağlığını hem de bedensel sağlını olumsuz etkileyecektir. Uyku düzenini, yemek düzenini, teknoloji kullanımını mümkün olduğunca belli rutinlerini korumalı ve  sabit tutulmalıdır. Çocuklar bu dönem de eskisine göre daha sinirli, huysuz, hırçın, iştahsızlık, uyku problemleri, içe kapanma, tuvaletini tutamama, hemen ağlama gibi durumlar gözlemlenmesi doğaldır. Anne ve babalar bu dönem de yaşanan bu değişikliklere ani tepkiler vermeyip onları anlayışla karşılamaları gerekmektedir. Yaşanan bazı sorunları doğru yaklaşımlarla önlenemiyorsa bir uzman ya da psikiyatriste danışmak en doğru yol olacaktır.

 

 

Bu dönemde evde çocuklarla yapılabilecek aktiviteler

Anne, baba veya kardeşlerle oyun oynamak, resim yapmak, film izlemek, kitap okumak gibi aktiviteler yapılabilir.

Körebe, saklambaç veya bir eşyayı saklayarak onun bulmasını isteme gibi hareket gerektiren oyunlar oynayarak çocukların hareketliliğini arttırılabilir.

Birlikte bir pasta veya kurabiye yaparak süslemesini sağlayabilirsiniz.(Oyun hamuru da olabilir)

Ailece kutu oyunları, blok oyunları, kelime oyun tarzı şeklinde oyunlar oynanabilir.

Aile albümü inceleyip bununla ilgili konuşulabilir.

Balkon veya bahçeye açık alana çıkılıp burada keyifli zamanlar geçirilebilir.

 

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz