12 ay önce
12 ay önce

Çocuk ve Uyku Düzeni

Bebeğiniz için uykuda düzen önemlidir.

ÖNERİLER:

1) Uykuda çocuklar dış uyaranlardan kolaylıkla etkilendiklerinden çocuk odasının evin en sesiz bölümünde bulunmasına özen gösterin.

2) Uyku öncesi güreş,koşmaca gibi hareketli oyunlardan,şiddet ve korku filmi izlenmesinden kaçının.,

3) Anne-babayla aynı yatağı paylaşan çocuklara yeni uyku düzeni sağlamak için:

a) Çocuğu öncelikle uykuya psikolojik olarak hazırlayın.Televizyonu kapatın.

b) Uyku öncesi temizliğini yapmasına fırsat verin(diş fırçalama,el,yüz,ayak yıkaması gibi)

c) Bir bardak ılık süt veya meyve suyu verin.

d) Odasında hafif bir müzik çalın.

e) Bu ortam,uyku ile olumlu çağrışımların kurulmasını sağlar.Uykuya geçiş mizanseni olarak her gece tekrarlandığında uykuya koşullanma sağlanmış olur.

f) Çocuk kendi yatağında yatarken,ona birer koltukta oturarak eşlik edin.Söz gelimi baba gazetesini okurken,anne masal anlatsın yada günlük olayları konuşsun.

g) Uykuya geçişte,kulak memesi okşamak,saç ve el tutmak,sarılmak gibi beden temasından kaçının.Aksi halde bu,her uykuya geçişte aranan bir alışkanlık haline gelebilir.Çocuğa,uyuduktan sonra kendi odanıza gideceğinizi söyleyin.

h) Çocuğun odasında ve holda loş bir ışık yanabilir.Sizin ve çocuğun odası açık kalabilir.

I) Çocuk gece sizin yanınıza geldiğinde,sabırla yine onu kendi yatağına götürün.Uyuyuncaya kadar koltukta oturun.İstisnai durumlar dışında (anne yada baba ölümü veya boşanmayı izleyen günler gibi)hiçbir zaman ödün vermeyin.

Paylaşın

Views
  1.412

  Anne Adının Kökeni

  968

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  880

  Sinirli Bebek

  807

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  738

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  700

  Meme Ucu Yaraları

  619

  Mayıs Ayında Anne Olmak Duygusu Nasıldır?

  612

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz

takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com