Çocuğun Vücut Gelişimi

Vücutça gelişme,bebeklik döneminden sonra eski hızıyla sürmez.Yeni doğmuş bebeğin kilosu,4-6 hafta sonra iki katına çıkar,oysa,küçük çocuğun kilosu iki misline ancak yaklaşık 5-6 yıl sonra çıkar.

Çocuğun boyu da 3-4 yıl içinde doğduğu zaman ki boyunun iki katına ulaşır.Küçük çocuğun,boy uzunluğunun tekrar iki misline ulaşabilmesi yaklaşık iki yaşından on iki yaşına kadar süren bir döneme ihtiyaç gösterir.

Bebeklik döneminde ,çocuğun boy ve kilosu, doğumdan önceki kadar hızla arttığı dönem artık kapanmıştır.

Bebeğin doğduğu anda henüz tam gelişmemiş olan organ sistemleri,bu bir yıl içinde çocuğun ihtiyaçlarına ve çevre ağırlıklarına geniş ölçüde uyabilecek şekilde olgunlaşır.

Paylaşın

Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz
Editörün Seçtikleri