1 sene önce
1 sene önce

BİBERONLAR VE BİBERON EMZİKLERİ HAKKINDA MERAK EDİLEN SORULAR

Biberon kullanmaya ne zaman başlanmalıdır?

Bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerektiğinden bu süreçte gerekli olmadıkça biberon kullanılmasına gerek yoktur. Ancak bazı durumlarda bebeğin erken dönemlerinde mamaya başlaması gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda ufak mama kadehleri işinize yarayacaktır.

Biberon seçimi nasıl olmalı?

 Yeni doğan bebekler için en ideal olan biberonlar 90-120 ml’lik olanlarıdır. Zaman geçtikçe biraz daha büyüyen bebeklerin ilk aylarında ise 120- 150 ml’lik biberonlar tercih edilmelidir.

Yenidoğan bebek biberon kullanır mı?

İlk 6-8 hafta bebeklerin hem anneleri ile bağ kurdukları dönem hem de anne memesini emme düzenlerini oturttukları dönemdir.  Bu dönemde yenidoğan bebeklerin düzenli emzirilerek anne sütü ile beslenmesi önemlidir. Ayrıca ilk 6 hafta içinde bebek beslenmesi için mecbur kalınmadıkça biberonların kullanılması önerilmemektedir.

Yenidoğan bebek biberonla nasıl beslenir?

Biberonu bebeğin ağzına verirken paralel olacak şekilde 90 derece boyutunda gelmelidir. Biberonla beslenme için ideal süre 20 dakika civarı olmalıdır.Eğer 20 dakikadan önce gerçekleşiyorsa biberon ucu biraz daha küçültülmelidir.

Yenidoğana biberon nasıl verilir?

Biberon bebeğe yavaş yavaş verilmeli, çünkü sıvının birden akarak boğazına kaçmasına karşı dikkatli olunmalıdır. Biberon, emzik kısmı sıvıyla dolu kalacak şekilde ve yere paralel olarak tutulmalıdır. Bebeğiniz biberonunu emerken duruyor ve nefesini derin alıyorsa, emmeye ara verilmeli ve bebeğin dinlenmesine vakit ayrılmalıdır.

Kalan mama tekrar verilir mi?

Bebeğinizin yeni hazırladığınız mamasını biberona koyduğunuzda beslenme işleminden sonra eğer mama kaldıysa ilk 1 saat içinde tüketebilir. 1 saat sonrası bakteri oluşumuna zemin hazırladığından ve mamayı soğuk tüketmek bebeklerde gaz problemini tetikleyecektir.

Bebeğe yatarak biberon verilir mi?

Bu beslenme şekli hayati risk taşıyor. Çünkü o esnada soluk borusuna kaçacak cisim bebeğin boğulmasına sebep olabilir. Yatarak beslenen bebeklerde orta kulak iltihabı sık görülür.  Doğru emzirme için bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda ve düz bir hatta olmalıdır. Bebeğin yatarak beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini belirten uzmanlar bu konuda uyarıyor.

Bebeklerde biberon nasıl tutulur?

Akış Ayarlı Besleme tekniği ile olacak şekilde tutulur. Biberonu emzik kısmı sütle dolu olacak şekilde yatay olarak tutun. Tıpkı emzirmede meme ucunuzla yaptığınız gibi biberonun ucunu onun dudağına veya yanağına değdirerek onun ağzını açmasını sağlayın.

Bebek Beslenmesinde Biberon Kullanırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

 • Bebeklere biberonu kendisine verilmemeli, mutlaka bir yetişkinin kontrolünde beslenmelidir.
 • Bebeğin biberon ağzındayken uyumamasına dikkat edin.
 • Beslenme sırasında ara ara gazının çıkarılmasına dikkat edilmelidir. Emzikten emen bebeklerin hava yutması olasılığı yüksektir.
 • Yatarak biberon ile beslememeye dikkat edin. Boğazına veya yemek borusundan kulağına mama kaçmasına ve orta kulak iltihabı sebep olacağından enfeksiyon kapmasına neden olur.
 • Biberonuna mama hazırlarken mamanın çok sıcak olmamasına ve önceden kaynatılmış su kullanmaya dikkat edin.
 • Bebeğinizin yaşına uygun biberon ve emzik başlığı kullanmaya özen gösterin.
 • Biberon ile beslenmede bebeğinizin aldığı sıvı miktarı da önemlidir. Gün içerisinde içtiği süt veya aldığı mama miktarını not alarak aşırı beslenmenin önüne geçmelisiniz.
 • Bebeğiniz doyduğunda biberonunu kendiliğinden bırakacaktır. Mamasını bitirmesi için ısrarcı olmayın kusmasına sebep olabilirsiniz, acıktığında tekrar deneyin.
 • Biberonun içerisinde uzun süre kalmış mamayı veya sütü tekrardan vermeyin. Her öğün için taze mama hazırlamaya özen gösterin ve önceden hazırlayıp uzun süre bekletmeyin.

Biberona Alıştırma Süreci Nasıl Olmalıdır?

 • İlk defa biberon kullanılacaksanız, bebeğinize biberona alıştırma sürecine her gün devamlı olarak belli bir öğünde biberon vererek başlayabilirsiniz. Bu durumu tekrarlamak, bebeğinizin alışmasına yardımcı olacaktır.
 • Başlangıç için emziğin ucuna mama veya anne sütü damlatılarak biberonu vererek denenebilirsiniz.
 • Bebeğiniz biberonu almayı istemiyorsa, ısrarcı olunmamalısınız. Acıkması beklenerek tekrardan vermeyi deneyebilirsiniz.
 • Bebeğinizin biberona alışması biberon seçiminize bağlı olarak da değişkenlik gösterebilir. Bunun için ona uygun bir emzikle biberon da deneyebilirsiniz.

Biberon Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

En dikkat edilmesi gereken şey virüs, bakteri ve mantar gibi çeşitli mikroorganizmalar biberonda birikebilirler. Bebeğinizin sütüne veya mamasına  karışarak ve vücuduna girerek kusma, pamukçuk veya ishale yol açarlar. Bu nedenle, kullanımdan önce biberonların uygun şekilde sterilize edilmesi gerekir.

 • Yeni alınmış biberonları kapak gibi parçaları ilk kullanımdan önce muhakkak ki kaynatın veya biberonlar için üretilmiş bir sterilizasyon makinesi yardımıyla sterilize etmelisiniz.
 • Her kullanımdan sonra biberonun içindeki mama artıklarını temizleyin, biberonun dibini temizlemek kolay değildir bunun için bir fırça yardımıyla fırçalayarak, ardından sıcak su ve sabun ile yıkayıp iyice durulayın.
 • Özellikle bebeğiniz yakın zamanda grip veya soğuk algınlığı yaşadıysa, biberonunu mutlaka sık sık temizleme niz gerekecektir.
 • Durulanan biberonun parçalarını ters çevirerek sularının iyice süzülmesini sağlayın.
 • Biberonların temizliğinde mümkünse deterjan kullanmamaya özen gösterin. Tuz ile ovarak durulamayı tercih edebilirsiniz.
 • Mikropları uzaklaştırmak için sadece sıcak su ile yıkamak yeterli değildir. Yıkanan biberonları sterilize etmeyi unutmayın. Bunun için bir sterilizasyon makineniz yoksa, sterilizasyon sıvısı kullanarak veya yaklaşık 25-30 dakika kaynatarak sterilize edebilirsiniz.
 • Sterilize edilmiş biberonları kullanacağınız zamandan önce sterilizasyon makinesinden çıkarmayın.
 • Özellikle sık kullandığınız parçaları ve biberonları 3 ayda bir yenisi ile değiştirmeye çalışın. Çizilen, eskiyen,  parçalanan kısımlarda besin artıkları kalabilir ve bakteri üremesine sebep olabilir.
 • Biberonları bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz; ancak makinede yıkamak steril olmasını sağlamaz, tekrardan sterilize etmeniz gerekecektir.
Biberon emziği kaç delikli olmalı?

Biberondan emzik akış hızı, üzerindeki deliklerle belirlenir. İlk bir ayda yavaş akışlı emzikler (tek delikli) önerilir. 3 ay civarında orta akışlı (2 delikli) 6 ay civarında ise hızlı akışlı emziğe geçmek önerilir.

Biberon emziği ne zaman değiştirilir?
Biberon, Emzik, Diş kaşıyıcıları ve çocuğun kullandığı her türlü eşyalarda Bisfenol-A (BPA) ve Pthalates gibi madde
leri tercih etmeyin. Bebeğin çene yapısına uygun birkaç emzik alınıp ve bebek büyüdükçe her 2-3 ayda bir bu emzikler değiştirilmelidir.
Biberon ömrü ne kadardır?

Çizik veya kopmalar yoksa en geç 3 ay içinde yenilemekte fayda var. Biberonunuzun kullanım ömrü çizik veya yıpranma emareleri olana kadardır.

Yeni doğan bebeğe kaç mg(miligram) biberon almalıyız?

Anne sütünü emmeye yeni alışmış bebekler için nasıl bir biberon tercih etmek daha doğru olur dersek, yeni doğmuş bebeğiniz için 90-120 ml biberonlar uygun olacaktır. İlk aylarında 120-150 ml, 3-6 ay arasında 240-260 ml ve daha ileriki dönemlerde de 320-340 ml hacme sahip bebek biberonları tercih edebilir.

Biberon ne ile temizlenir?

Hem biberona hem de tencereye ilave edeceğiniz bir miktar karbonatla kaynatılan biberonu güzelce durulayın. Tencereyi temizledikten sonra yeniden alınan ürünleri sadece suyla kaynatın. Ardından biberon ılınınca fırça yardımıyla biberonu temizleyin. Temiz bir bezle kurulama işlemi gerçekleştirin.

Bebek biberonları cam mı plastik olanı mı tercih edilmelidir?

Biberon malzemesi olarak cam, sağlık açısından daha çok önerilir. Ancak seyahatlerde veya gece beslenmesi sırasında oluşabilecek kazalar için güvenilir olan seçenekler tercih edilerek plastik biberon da kullanılabilir. Cam biberonun plastik biberona göre avantajı malzemenin doğal olması ve daha hijyenik kullanım sunmasıdır.

PP biberon sağlıklı mı?

Polipropilen biberonlar sağlığa hiçbir zararı olmamakla birlikte, hafif ve dayanıklı olması sebebiyle anneler tarafından tercih edilmektedir. Bir biberonun en önemli parçalarından biri de biberon emziğidir.

Etiketler :
Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz