Bebeklerin Canı Sıkılır mı? | anne oldum
Ana Sayfa BEBEK ÇOCUK Bebeklerin Canı Sıkılır mı?
Bebeklerin Canı Sıkılır mı?

Bebeklerin Canı Sıkılır mı?

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 7 Ağustos 2020
  • 275
  • 0 Yorum

Bebeklerin de canı sıkılırmış. Bunu biliyor muydunuz? Yani bir tek huysuzluktan ağlamazlar, can sıkıntısından da ağlarlar. Ama bebeklerin neden canı sıkılır ki? Bebeğin de canı sıkılır mı dediğiniiz duyar, anlar gibiyim. Bende ilk okuduğumda öyle düşünmüştüm. Yok canım daha neler demiştim hatta ama gerçekten öyleymiş. Sevgili, harika haftalar kitabımda bunu detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Minik bebekler henüz kendilerini oyalayamadığı için canları sıkılır. Ki zaten bebeklerin kendilerini oyalama gibi bir yetenekleri de yoktur. Özellikle değişken ruhlu bebekler, uyanır uyanmaz hareket etmek isteklerini açıkça ortaya koyarlarmış. Sanırım bu çok doğru bir bilgi. Kızım uyanır uyanmaz, yatağının içinde çırpınmaya başlıyor ve beni gördüğü an kollarını açıyor bana doğru. Bu beden dilinden ise ben, ”beni al anne buradan, ben çok sıkıldım” demek istediğini anlıyordum ki doğru anlıyormuşum.

Peki canı sıkılan bebeğinizi nasıl oyalacaksınız? İşte gelip bu püf noktalarına hep beraber bakalım;

* Bebeğiniz uyandığı zaman evi beraber keşfedebilir, bebeğinizin ilgilendiği şeylere bakmasına, dokunmasına veya onları duyup koklamasına izin vermelisiniz. Bebeğiniz bu büyülü keşfindeyken, ilgilendiği her şeyi ona açıklayabilirsiniz. Mesela bak kızım bu kitap yada bak oğlum bu poşet. Bu poşet böyle ses çıkartıyor. Yada kızım bak bu yemek böyle kokuyor diye koklatabilirsiniz. Bunlar bebeğinizin motor gelişimini canlandıracaktır. Bu keşif esnasında bebeğiniz, sizin sesini duyacağı için hem rahatlayacak hemde bundan keyif almaya başlayacaktır. Zamanla bebeğinizin tanıttığınız obje ve nesnelere alışmaya başlayacaktır ve artık tanıyor olacaktır.

* Bebeğinizle sık sık sohbet edin. Bebekler anne ve babaların seslerini dinlemeyi severler. Yalnız burada dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta ise şudur ki, o esna da radyo açıkca bebeğiniz sizin sesinizi dinlemekte ve size konsantre olmakta zorlanabilir. Bebeklerin tüm duyduğu sesleri birbirinden ayırmak gibi yetenekleri olsa da bebeğiniz henüz çok küçük olduğu için şuan farklı sesleri birbirinden ayırırken zorlanabilir. Bu yüzden bebeğinizle sessiz ortamlarda konuşmanız bebeğinizin size konsantre olmasını sağlayacağı için daha çok önerilmektedir.

* Bebeğinizin uyanacağı yere farklı farklı nesneler yerleştirebilirsiniz. Mesela yatak baş ucuna yada ayak ucuna nesneler asabilirsiniz. Bebeğiniz uyanır uyanmaz dikkatini bu nesneler üzerinde toplayacağı için can sıkıntısı daha az olacak hemde bu asılı olan nesneleri tanımaya çalışacağı için yine motor gelişimini desteklemiş olacaksınız.

*Bebeğinize klasik müzik dinletisi yapabilirsiniz. Yada bebeğinizin en sevdiği müzikleri bebeğinize açabilirsiniz. Biz hastaneye giderken arabamızda, radyo da genelde Katy Perry hep çalışıyor oluyordu. Bu sesi duyan kızım uyuyor olsa bile birden uyanır ve tekmeler savurmaya başlardı. O zamandan sonra genelde kızıma klasik müzik ve Katy Perry Dark Horse şarkısını dinletir ve kızımda keyifle dinler. Bu şekilde yine motor gelişimine katkı sağlayarak müzik çalarak kızımı daha sakin bir bebek haline soktuğumu düşünüyorum. Nasıl bir kuantum yarattıysam, bu satırları yazarken radyo da Katy Perry, Dark Horse çalmaya başladı. Bayılıyorum bu şarkıya diyerek, hepinize kop kop diyorum 🙂

Şakası bir yana, sizde canı sıkılan bebeğinizin can sıkıntısını gidererek, bende gördüğünüz gibi kendinizi de eğlendirebilirsiniz. Tüm yapacağınız aktiviteler de bebeklerinizin sizlere yön vermesine lütfen izin verin!

 

 

Yazan Filozof Anne

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Bebek Emzirme Süresi

Bebek Emzirme Süresi

Bebekler Ne Zaman Görür?

Bebekler Ne Zaman Görür?

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle