Bebeklerde 5. hafta atağı sonrası | anne oldum
Ana Sayfa Anne Çocuk Bebeklerde 5. hafta atağı sonrası
Bebeklerde 5. hafta atağı sonrası

Bebeklerde 5. hafta atağı sonrası

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 7 Ağustos 2020
  • 281
  • 0 Yorum

5. atak haftasında bebeğinize en iyi gelecek olan annenin kokusu ve annenin şefkatidir. Bu kadar küçük bir bebeğin şımarması zaten mümkün bile değildir. Bu yüzden bebeğiniz ağlarken yatıştırmaya çalışırken, kendinizi suçlu hissetmemeye özen gösterin. Bebeğinizi sakinleştirmek, bebeğiniz bu kadar küçükken aslında sizin en büyük görevinizdir.

Bu bebeğinizin keşif dönemidir.

Onun artık çevresindeki dünya ile daha fazla ilgilenmeye başladığını göreceksiniz. Şimdi küçük bebeğiniz çevresiyle daha fazla iletişim halinde olup, çevresinin daha fazla farkındadır. Ve bebeğiniz bunun keyfine varabilmek için daha fazla uyanık kalmak isteyecektir. Doğal olarak uyanık kalma süresi artacaktır. Bebeğinizin tepkilerini ölçerek en fazla nelerden hoşlandığını çözebilir, nelerin değişip nelerin aynı kaldığını çözümleyebilirsiniz. Bebeğiniz henüz küçük olmasına rağmen, size nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını gösterecektir.

Bebeğiniz 5. hafta atağından sonra en sevdiğiniz nesneleri gösterdiğiniz anda gülümseyecektir.

Bu gösterilen şey illa ki, nesne olmasına gerek yoktur. Bu herhangi bir şey olabilir. Bir resim olabilir, kokladığı bir şey olabilir yada sevdiği oyuncağı olabilir, hışırtılı bir şey olabilir. Yada her hangi bir şey olabilir. Artık bebeğinizin duyuları geliştiği için dünyayı biraz daha iyi algılayacak ve aynı zaman da etrafa daha fazla gülücük saçacaktır.

Bebekler özellikle söylemekte fayda var ki, bebeklerin yeteneklerini ve ilgi alanlarını keşfetmekte yarar var. Bebekler anlaşıldığını hissettikleri noktada mutlu olurlar. Bebeklerin 5. hafta atağından sonra ki yeteneklerini keşfettiğiniz anda yüreklendirmeniz, bebeklerinizin çok daha fazla keyif almasına sebep olacaktır. Bebeklerinizi bu noktada yüreklendirmeniz, yeteneklerini öğrenme sürecinin daha kısa olmasına sebep olacaktır.

Bebeğiniz artık ilgisini çeken nesnelere daha uzun süre bakacak ve daha çok odaklanacaktır.

Bu nesneler ne kadar parlak ne kadar ışıklı yada ne kadar hışırtılı ve sesli olursa o kadar dikkatini çekecektir. bebekler aynı zamanda çizgili ve köşeli nesnelerden de hoşlanırken, en çok hoşlandığı şey insan yüzüdür. Bebeğinizi slinge alıp yada kanguruya koyup, yürüyüşler yapıyorsanız eğer, bebeğinizin neler hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını daha iyi bileceksiniz. Bu noktada yine dikkat etmeniz gereken bir şey var ki, bebekler bizim kadar çabuk objeleri yakalamazlar. Ağır çekimde hareket eder hareketleri. Bu yüzden yavaş hareket etmenizde fayda var.

5. Hafta atağından sonra bebeğinizin bir diğer dikkatini üstüne çeken nokta da çevredeki seslerdir.

Özellikle tiz ve ince sesler bebeklerin çok hoşlarına gider. Bebeğiniz henüz 5 haftalık olmuş olabilir ama bu sizin onunla sohbet etmeyeceğiniz anlamına gelmiyor. Bebeğinizi karşınıza alıp, sizi rahatlıkla görebileceği bir noktaya koyabilirsiniz. Ve bebeğinize günlük olaylardan bahsedebilir, bebeğinizin fiziksel özelliklerini kendisine anlatabilirsiniz. Bu bebeğinizin ekstra kelime dağarcığına sahip olmasını sağlayacaktır.

Bebeğiniz artık farklı farklı sesler çıkartmaya başlamıştır.

Bebeğiniz eskisine nazaran daha fazla çığlık atabilir, daha fazla agulamaya başlayacaktır. Hatta bazen yatağına koyduğunuz anda da mırıldanmaya başlayacaktır. Hemen yerinden almaya kalkmayın. Bu bebeğinizin uyuma öncesi verdiği sinyallerdir. Eğer bebeğiniz sergilenen davranışlardan ve tutumdan memnun değilse zaten bunu belli edecektir. Hatta çok fazla keyifsizse bunu ağlayarak belli edecektir. Bebekler mutlu olduklarında çıkarttıkları ses ile, bir şeye odaklandığında çıkarttığı ses birbirinden ayrıdır. Eğer bebeğinizin size vermek istediği mesajı anlıyorsanız bunu bebeğinize belli etmeniz de fayda vardır. Çünkü bebekler anlaşılmaya bayılırlar.

 

Yazan Filozof Anne

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Bebeğinizin İlk Sebze Çorbası

Bebeğinizin İlk Sebze Çorbası

Ek Gıdaya Geçiş

Ek Gıdaya Geçiş

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle