2 sene önce
2 sene önce

Bebekler ve Refleksleri

Bebekler dünyaya gelirken, belirli donanımlarla dünyaya gelirler. Eğer bu donanımlara sahip olmasalar, dünya şartlarında yaşayama adapte olamazlardı. Eğer bir bebek gibi bugün dünyayı algılıyor olsaydık, bağımsız hareket edemez olurduk. Bir şeyi yakalayacak ellerimiz, meme emecek bir ağzımızın olduğunu bilmeyerek yaşayacaktık. Ancak bunların farkında vardığımız da bilerek bir şeyler yapmaya başlayabiliriz demektir.

Ne şanslı ki bebekler tüm bunları karşılayacak özellikle dünyaya gelirler. Ve kendilerini tanıyana ve anlayana kadar bu şekilde yardımcı olabilecek özelliklerle yaşamlarını devam ettirirler.

Bebekler kendilerini güvende hissedecek reflekslerle dünyaya gelirler. Mesela, bir bebek yüz üstü yatırıldığı zaman, rahat nefes alabilmek için otomatik olarak başını yana çevirebilirler. Bu bebeklerin en önemli refleksidir ve bu reflekslerine Tonik Ense Refleksi denir. Biz bunun rahatlığıyla, İlay’ı ilk bir ay her zaman yüzü koyun yatırdık. Ben yaptım bir şey olmadı diye sizde yapmayın. Çünkü uzmanlar bebeklerin yüzü koyun yatmalarını önermemektedir. Kızımızı yüzü koyun yatırırken, boğulma önleyici yastığı mevcuttu. Bu sebepten içimiz rahattı ama ben sürekli gözetim altında tutuyordum kızımı. Yüz üstü yatırılması kızımın daha rahat uykuya geçmesine sebep olurken aynı zaman da da gaz sorunumuza çok iyi geliyordu. Bu refleksin ilk 6 ay sonra kaybolması beklenmektedir.

Aynı zaman da yeni doğan bebekler, başlarını istedikleri yere çevirebilirler. Bu tepki onlar için otomatik bir tepkidir. Bu otomatik tepki bebeğin ilgisini kendisini en yakın yere döndürmesini sağlar. Doktorlar ise yıllardır bu bebeklerin refleksini göz ardı ettiler. Çünkü yenidoğan bebeklerin seslere refleksi yavaş olduğu için, doktorlar bunu görmezden geldiler. Bebeklerin kafalarını ses gelen bir yere çevirmeleri yaklaşık olarak 7-8 saniye sürmektedir. Ve bu refleksleri bebeklerin 5-7. haftasında kendiliğinden ortadan kalkar.

Bebeklerin bir diğer refleksi de bebeklerin ağzı bir nesneye dokunduğunda, hemen ağızları bu nesnenin üzerine kapanır ve emmeye başlar. Bu refleksin ismi de emme refleksidir. Bu refleks bebeklerin aç kalmasını önleyerek Bebeklerin bu refleksi artık emmeye ihtiyaçları kalmadığında son bulacaktır.

Bebeğinizin bir diğer refleksi de yürüme refleksidir. Bebeklerin koltuk altlarından desteklenmiş bir şekilde düzgün bir yüzey üzerinde ayakta tuttuğunuzda, adım atacakmış gibi, önce bir bacağını, ardından da diğerini kaldırır. Bu refleks dördüncü günden sonra belirginleşir. Genellikle 2 ay sürer. Bu refleksin varlığı bebeğin erken yürüyeceğine işaret etmez. Lütfen bu refleks sayesinde bebeğinizi yürütmeye çalışmayın. Bebeğinizi erkenden yürütmek, omurilik gelişimine ve kaslarına zarar verebilmektedir. Bebekler istediklerinde yürür, istediklerinde emekler. Bebekler hazır olmadan bunları yapması için zorlamanızı önermiyorum.

 

Bunların dışında bebeklerin bir de kavrama refleksi vardır. Bu kavrama refleksi benim en sevdiğim refleksidir kızımın. Bebeğinizin avucunun içine dokunursanız, bebeğiniz otomatik olarak parmağını kavrayacaktır. Bu özelliği bir tek ellerinde değil, ayaklarında da vardır. Aynı şeyi ayaklarına yaptığınızda parmaklarınızı tutmak için, ayak parmaklarını kullanacaktır. Peki bu kavrama refleksi nereden geliyor derseniz, taa tarih öncesi zamanlara dayanıldığı bilinmektedir. Tarih öncesi zamanlar da annelerin bedenleri kıllarla kaplı olduğu bilinmekte, ve bebekler annelerin bedenlerinden daha rahat tutunabilmeleri için bu refleks ile dünyaya geldiği bilinmektedir. Bu refleks sayesinde bebekler doğumlarından hemen sonra annelerinin kıllarından tutunabiliyor, bu şekilde düşmekten kurtuluyorlardı. Bebekler bu reflekslerini yaşamlarının ilk 3 aylarında kullanırlar. Özellikle bebeğinizi yerine bırakırken veya bir yere bırakırken kullanırlar. Kıllarım olmasa da, kızım saçlarımdan tutunuyor ve kendince düşmemeyi garantiliyor

Bebeklerin bir diğer refleksi ise, Babinski refleksidir. ayak tabanı‚ topuktan parmağa doğru hat şeklinde çizildiğinde ayağı içe kıvrılır ve parmaklar yukarı kalkar. 6 ayla 2 yıl arasında bu refleks kaybolur, sonradan parmaklar içe kıvrılmaya başlar.

Ve bebeklerin bilinen son refleksi, Moro refleksleridir. Nedir bu moro refleksi? Sanki düşmek üzereyken bir şeyi yakalamaya çalışıyor gibi yaptığı bir reflekstir bu refleks. O an sırtını gerer, başını geriye atar ve kollarını bacaklarını sağa sola, önce dışarı, sonra içeri doğru sallar ve sonra onları göğsünde ve karnın da kavuşturur.

Tüm bu refleksler, istemli hareketler başladığında ortadan kalkar. Oysa yaşam boyu süren, nefes alma, aksırma, öksürme, göz kırpma ve sıcak bir yere değince eli geri çekilme gibi başka refleksler devam eder.

 

 

Yazan Filozof Anne

 

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.639

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.061

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz