Bebekler Ne Zaman Görür? | anne oldum
Ana Sayfa BEBEK ÇOCUK Bebekler Ne Zaman Görür?
Bebekler Ne Zaman Görür?

Bebekler Ne Zaman Görür?

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 7 Ağustos 2020
  • 226
  • 0 Yorum

Yakın zamana kadar, bilim insanları ve doktorlar bebeklerin görmediğini düşünürlerdi. Bu kesinlikle doğru değildir. Bebekler ilk günden itibaren görmeye başlarlar. Gerek kısa mesafeyi, bir zaman sınra ise uzak mesafeyi görebilme yeteneğine sahip olurlar.

Görme diğer organlarımızdan daha çok sonra işlevini yerine getirmeye başlasa da biz anneler olarak yeni doğan bebeklerimizin bize bakmayı sevdiklerini bildiğimiz için bebeklerin görmediğine asla ve asla inanmayız

Yeni doğan bir bebek 20-30 cm mesafede ki herşeyi net olarak görebilmektedir. Bu yüzden bebeğinizin suratına yaklaşarak konuşmanız bebeğinize iyi gelecek ve sizi net bir şekilde görebilecektir. 30 cm uzaklıkta ki görüş mesafesinde ki bebeğinizin görüşü muhtemelen bulanıklaşacak ama yine de görmeye devam edecektir. Bebeklerin kimi zaman ise, her iki gözüyle baktığı şeyler sonucunda gözlerinde şaşılık meydana gelebilir. Bunun için endişe etmek yersizdir.

İlay doğduğu zamanlarda, bize doğru bakmaya çalışırken, gözlerinde kayma ve şaşılık meydana geliyordu. Hatta annem kızım doktora mı götürsek, neden böyle şaşı bakıyor erken tedavi ile iyi olabilir demişti  Ben tabi gayet rahat bir şekilde anne, bu olabilirmiş lütfen panik olma ileride geçecektir diye kendi kızım için annemi sakinleştirmeye çalışıyordum.

Eğer bebeğiniz çok dikkatliyse, hareket eden bir cismi takip edebilir hatta tüm dikkatini toplayıp gözleriyle o cismi inceleyebilir. Bu inceleme ise uzun sürebilir. Nesnelerin dikey yada yatay olması bebeğiniz için problem olmayacak tam tersi ne şekilde olursa olsun bebeğiniz yetenekliyse takip etmeyi sürdürebilecektir. Burada en önemli olan nokta nesnenin çok yavaş hareket etmesidir. Bebekler en az 3 aylık olmadan hızlı hareket eden nesneleri takip edemezler.

Yalnız bebekler nesnelerden çok insan yüzlerini severler. insan yüzlerinden oluşan nesneleri de severler. Hatta yukarı da gözler için iki nokta ve burun için tek nokta yeterli olacaktır. Bebekler inceleme işini doğumdan sadece bir saat sonra bile yapabilirken, bazı bebeklerin gözleri tamamen açık olup çevresine de dikkat kesilebilir.

Bazı anne ve babalar gözlerini kocaman açmış olan bebeklerin gözlerine hayran kalırken, kimi anne ve babanın bebekleri de gözlerini inatla hiç açmayabilir. İlay’ın gözleri bazen yarım şekilde açılırken, bazende inatla hiç açmaz o güzel uykusuna devam ederdi. Bebeklerin gözlerini rahatça açabilmesini istiyorsanız lütfen odada ki ışıkları loş şekillere alın varsa flüoresanları kapatın. Farkı göreceksiniz. Bebeğinizin gözleri direk açılacaktır.

Bebeğiniz özellikle zıt renkleri sever. Mesela siyah-beyaz, kırmızı-beyaz renkler bebeğinizin ilgisini bir hayli çekebilmektedir. Renkler arasında ne kadar fark ve ne kadar zıtlık olursa bebeğinizin algısı o kadar artacaktır. Ama unutulmamalıdır ki siyah-beyaz olan renkler her zaman daha fazla bebeğinizin ilgisini çekebilecektir. Çünkü asıl renkler arasında ki zıtlık buradadır.

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Bebek Emzirme Süresi

Bebek Emzirme Süresi

Yenidoğan İşitme Testi

Yenidoğan İşitme Testi

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle