bettilt giriş

2 sene önce
2 sene önce

Bebekler de Hissetme

Bebeğiniz ısı değişikliklerini hisseder. Sıcaklığı hisseder ve eğer memenin ucu doğrudan ağza verilmemişse bebeğiniz, aranırken bu becerisinden yararlanarak memenizin ucunu yakalayabilir. Çünkü memenin ucu diğer taraflardan daha sıcaktır ve bebeğin memeyi bulmasını kolaylaştırır.

Aynı zaman da bebekler soğuğu da hissederler. Ama eğer bebekler üşürse kendi kendilerini ısıtmayı beceremezler. Çünkü bebeklerin henüz titreme kabiliyetleri oluşmamış olup, vücut ısısını dengeleyebilecek yeteneğe henüz kavuşmamışlardır. Bu durumda tüm görev anne ve babaya düşmektedir. Anne ve baba mutlak suretle bebeğin vücut ısısına dikkat etmek zorundadır.

Bebekler anne ve babalarının kendilerine dokunmasına bayılırlar. Vücutlarına dokunulmasına karşı aşırı hassastırlar. Bebekler yumuşak yada sert cilt temasına bayılırlar. Burada hangisini sevdiğini öğrenmek sizin elinizdedir. Kimi bebek yumuşak temastan hoşlanırken, kimi bebek sert temastan hoşlanmaktadır. Bebekleri rahatlatacak en iyi şey, fiziksel dokunuşlardır. Bebeğinize dokunabileceğiniz güzel bir zaman dilimi ayarlayın. Bu zaman, uyku öncesi olabilir. Ve dokunacağınız zaman, ışıkları loş yaparak, güzel bir klasik müzik eşliğinde ve asidi alınmış organik zeytin yağınızla bebeğinize masaj yapabilirsiniz. Bebeğiniz bundan inanılmaz keyif alacaktır.

Biraz da empati kurmalıyız. Bebekler günün 24 saatini yatarak geçirmektedir. Ender olarak kucağa alınmaktadır. İlay için biz bu şekilde yapıyorduk en azından. Kucağımız da olduğu saat sayısı yarım saati geçmezdi. İlk 3 aydan bahsetmiyorum tabi ki. İlk 3 ay neredeyse öğlen 15.00 dan gece 23.00 e kadar bir fiil kucağımızda durabilirdi. Yere koymak ne mümkün aman sürekli ağlardı. İşte bu kada yatan bu kadar abuk subuk şekilde kucaklarda taşınan bebeklerin de rahatlamaya ihtiyacı var. Onlar için yapılacak en güzel şey, hatta bebeklere verilecek en güzel ödül onlara masaj yapmaktır.

Arada ki farkı mutlaka anlayacaksınız. Masaj yapmadan önce ne kadar sert ve gergin olan vücudu, masajdan sonra yumuşacık halini alır ve rahatlar. Sonrasında da güzel bir uyku çekebilir. Hatta tercihe göre masaj öncesinde ılık bir duş bebeklerin daha çok rahatlamasına da yaracaktır.

 

Yazan Filozof Anne

 

 

Paylaşın

Views
  2.354

  Anne Adının Kökeni

  1.720

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.499

  Sinirli Bebek

  1.497

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.470

  Meme Ucu Yaraları

  1.087

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  912

  Gebelikte Beslenme

  874

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz