1 sene önce
1 sene önce

Bebek Yatakları Nasıl Olmalı?

 

Bebeğinizin hem gelişimi için hem de mutlu olması için beslenme kadar uyku da çok gereklidir. Bu bakımından bebeğin gelişime göstermesin de en büyük katkısı da, sağlıklı bir uyku uyumasıdır. Bebekler, uyku esnasında gün içiresinde yeni öğrendiklerini zihnine kazır ve daha sonra bu öğrendiklerini uygun yerlerde hatırlayarak buna göre davranır. Bu bakımdan zihinsel gelişimi için iyi bir uykunun bebekler için büyük bir yararı bulunmaktadır. Ayrıca sağlıklı bir uyku uyuyan bebek daha pozitif bir yaklaşıma sahip olur ve tepkileri de oldukça neşeli ve sakindir. Bu nedenle anne ve babaların yapacağı bebek yatağı seçimleri, bebeğin gelişimi üzerinde büyük bir rol oynamaktadır. Özellikle yeni doğan bebekler günlerinin çoğunu yataklarında geçirdiklerinden yatak seçiminde konforuna ve bebeğin vücut yapısına uyum sağlaması önemli. Bebeğin fiziksel özellikleri 6. aydan sonra ciddi değişimler göstermeye başlar. Yeni doğan bebekler için beşik seçimi en doğru seçim olacaktır. İlk altı aydan sonra park yatak tercih edilebilir.

Peki doğru yatak seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Yatak seçiminde hangi unsurları göz önünde bulundurmalıyız? Bebek beşiği ve karyolası seçimi yaparken göz önüne alacağımız beş ana değerlendirme kriteri çıkar; güvenlik, konfor, fonksiyon, taşınabilirlik ve fiyat. Her bir kriteri seçimini doğru yaparsak hem biz anne-baba olarak hem de bebeğiniz gönül rahatlığıyla uyku probleminin üstünden gelebiliriz.

Bebek Yatağının Odadaki Yeri

Bebeğinizin yatağını koyacağınız yeri iyi seçmelisiniz.

 • Bebeğinizin yatağı hem hava sızdırmasından hem de açık haldeyken tehlike oluşturacağından ayrıca perdeye dolanıp boğulabilir ya da perdeye asılmasından dolayı pencere kenarında bulundurulmamalıdır.
 • Kapı girişinde uygun olmayacaktır. Çünkü giriş çıkışlar, evdeki gürültü doğrudan bebeğe gelecektir. Hava akımından doğrudan etkilenebilir. Kapı çarpması, kapı açılmasında tehlikeli durumlara da yol açabilir.
 • Üzerine düşebilecek çerçeve ve raf olan duvar tarafından uzak tutulmalıdır.

Yatak Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

 • Bebekler ilk zamanlarda kendi başlarına hareket edip dönemedikleri için, ilk 3-4 ay boyunca bebeğin vücudunun şeklini alan yumuşak yataklar tercih edilmemelidir. Çünkü yumuşak bir yatak, bebeğinizin nefes almasını engelleyeceğinden ve ani bebek ölümü sendromuna sebep olacağından dolayı önerilmemektedir.
 • Bebeğinizin uyku sürecine alıştırmada aynı odada uyumanız da çok önemli. Bu yüzden anne yanı yataklar ya da küçük beşikler yatak seçimini tercih edebilirsiniz.
 • Yatağın üretildiği malzemeler gözden geçirilmelidir. Sentetik veya kanserojen malzemelerle üretilmediğinden emin olunmalıdır. Doğal malzemeler tercih edilmelidir. Ahşap hem sağlık hem de sağlamlık, dolayısıyla da güvenlik açısından yararlıdır.
 • Yatağın boyutları, çocuğunuzun rahat edebileceği boyutlarda olmalıdır. Çok küçük veya çok büyük yatak mobilyası seçilmemelidir.
 • Kullanılan şiltenin orta sertlikte olması gerekir. Çok yumuşak şilte bebeğinizin hareketini kısıtlayacağından dolayı süngerden yapılmış yumuşak şilteler bu anlamda uygun değildir. Ancak çok sert olması da bebeğin henüz gelişmemiş olan iskelet sistemi için sağlıklı bir tercih olmaz.
 • Yatağın şiltesi çocuğun sağlıklı bir uyku çekmesine imkan tanıyacak özelliklerde olmalıdır. Ortopedik şilteler bu konuda çocukların omurga yapısını destekleyecektir.
 • Yatağın yıkanabilir, fermuarlı bir kılıfa sahip olması da oluşabilecek ufak kazalarda hayatınızı kurtaracaktır. Kılıflarda kullanılan kumaşların doğal ve pamuklu olması da bebeğinizin uyku kalitesini olumlu yönde etkiler.
 • Hava geçirgenlik özelliği yüksek olan yün, pamuk, lateks gibi malzemelerden üretilmiş şilteleri tercih edin.
 • Şilte ve karyola arasında boşluk kalıyorsa, bu boşluğun iki santimden fazla boşluk olmamalıdır.
 • Şilte üzerinde herhangi bir çıkıntı olmamalıdır. Bu durum çocuğunuzun gelişen omurga yapısını bozacaktır.
 • Anti bakteriyel özelliklere sahip kumaş malzemeleri tercih edilmelidir.
 • Yeni doğan bebeklerde kesinlikle baş altı veya süs yastıkları kullanılmamalıdır. Bebeklerin boyun kısımlarının daha kısa olması bu gereksinimi engeller. Ayrıca bebeğin omurilik ve boyun kaslarının gelişimi açısından da yastık kullanımı tercih edilmemelidir.
 • Yatağın kenar kıvrımları ve dönüş noktaları tehlike oluşturacak keskin hatlara sahip olmamalıdır. Sivri yüzey veya alanların olmadığına dikkat etmelisiniz. Elinizi sürdüğünüzde pürüzsüz bir yüzeye sahip olması gerekir.
 • Beşik ve karyola parmaklıkların arası altı santimden dar olmalıdır. Daha geniş veya dar olması bebeğin vücudunun bir yerini veya başını sıkıştırma riski oluşturur. Çünkü bebekler gün geçtikçe daha fazla hareketlenecektir. Ayrıca bu parmaklıklar her ne kadar güvenlik amaçlı olsalar da bazen bebekler için tehlike oluşturabilirler. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri parmaklıkların indirme, kaldırma mekanizmalarının güvenli olup olmadığıdır. Bebekler hareketleriyle kendi başına değiştirememesi gerekir.

YATAK ÇEŞİTLERİ

 • Taşınabilir Bebek Yatağı (portatif)

Yanınızda taşıyabileceğiniz çantalı ve katlanabilir yatak gittiğiniz her yere rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Bebeğiniz isterse mışıl mışıl uyur, isterse katlanan kısımları açıldığında geniş bir oyun alanında oyun oynayabilir. Portatif bebek yatağı alt açma olarak da kullanılabilir.

 • Sünger Yatak

Sünger bebek yatağı, farklı kalitelerdeki süngerlerin kaplanması ile meydana getirilir. Burada süngerin kalitesi çok önemli. Sünger, düşük kalitede olduğundan incelir bebeğinizin vücudunu destekleyemez yoğunluğuna dikkat edilmeli.

 • Elyaf yatak

Vücudu destekleme konusunda da çok iyi sayılmaz ama özellikle alerjik bebekler için tercih edilebilir.

 • Lateks yatak

Son zamanlarda iyi bir uyku deneyimi için geniş kesimler tarafından tercih ediliyor. Lateks yataklar, dinlendirici, konforlu, hijyenik ve rahatlatıcı uyku sağlar. Tropik bölgelerde yetişen Kauçuk ağacı gibi bitkilerin sütlü ağaç özü kullanılarak hazırlanan lateks yataklar, konforlu ve doğal olsa da alerjik reaksiyona sebep olabiliyor. Özellikle;

 • Rinit,
 • Astım,
 • Atopik dermatit gibi alerjik hastalıkları olan bebeklerde lateks alerjisi görülmesi mümkün.

Ayrıca armut, kivi, çilek, patates, avokado, kestane gibi besinlere alerjisi olan bebeklerde genellikle lateks alerjisi görülür. Eğer böyle alerjik bir durumu varsa önceden bunu kesinleştirmelisin.

 • Visco yatak

Visco yataklar akıllı yatak olarak da bilinen yataklardır. Vücudunun şeklini alır ve bütün vücuda eşit bir destek sağlar. Ancak visco yatakları bebeğin 3 yaşına gelmeden önce kullanmamalısın. Çünkü bazı uzmanlar visco yatakların omuriliği desteklemediğini ve bu yüzden bebeklerin gelişimini etkileyebileceğini savunuyor. Bu nedenle visko yatakları üç yaşından sonra yani kemikler biraz daha oturunca kullanmak daha doğru olabilir.

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz