BEBEK TUZLAMAK/BEBEK TUZLAMAK ZARARLI MIDIR? | anne oldum
Ana Sayfa Annelere Öneri BEBEK TUZLAMAK
BEBEK TUZLAMAK

BEBEK TUZLAMAK

Topluma mal olmuş kültürel değerler, inanç ve inanışlar, tutum ve davranışlar kişilerin yaşam tarzlarını biçimlendirmekte ve dolasıyla bu inanışların bir kısmı sağlık koşullarını etkilemektedir. Özellikle toplumlarda doğumdan sonra ki dönemlerde yaygın olan bu geleneksel inançların bazıları sağlığa zararlı iken bazılarının ise herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Zararlı olan inanışların bilinçsizce yapılan bu inanışların verdiği zararlar çocuğunuzun ilerdeki zamanlarda hastalanmasına, enfeksiyon kapmasına, kalıcı hasarlar bırakarak ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

 

 

Peki ya bebek tuzlamak zararlı mıdır?

Tarihi Eski Roma’ya dayanan bu gelenek bebeğimizin teri kokmaması, teninin güzel ve düzgün olması, hastalıklardan arındırılması, pişik olmaması, ilerde yaraları olduğu zaman çabuk iyileşmesi için yapılan bu inanış iyi geldiğinin aksine oldukça zararlıdır. Yapılan bu tuzlama işinde bebeğinizin cildinin hassas olduğundan bebekte ağrıya, kızarıklığa ve derinin bütünlüğünün bozulmasına sebep olur. Ayrıca yapılan bu tuzlama işinde cilt bu tuzları emerek ve bu tuzun vücudunda tuz oranının artmasına, artan bu tuz oranı da dehidrasyon ve beyin kanama riskini arttırır. Uzmanlar bu konuda ebeveynleri dikkatli olmalarını ve bu geleneklerden vazgeçilmesini öneriyor.

 

 

Bu ritüelleri abartıp bebek doğduktan sonra birkaç kez ezan okunmadan anne sütü verilmiyor. Gözüne iyi geleceğini düşünülerek limon damlatılıyor ve hatta soğuğa karşı daha dayanıklı olsun diye topraklama yapan aileler de var. Uzmanların topraklama yapmanın tetatonassa yol açmasına neden olduğundan bilinçsizce yapılan bu tür inançlardan uzak durmalarını istiyor. Unutulmamalıdır ki yeni doğan bebeklerin ciltleri daha çok hassastır. Bu hassaslığı göz önüne aldığımızda sağlıklı olacak diye yaptığımız bu inanışlar şuan olmasa bile çocuğunuzun ileride ki yaşamının da sağlık sorunları olarak karşılaşma ihtimali fazladır.

 

 

  • Paylaş!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle