2 sene önce
2 sene önce

BEBEK TUZLAMAK

Topluma mal olmuş kültürel değerler, inanç ve inanışlar, tutum ve davranışlar kişilerin yaşam tarzlarını biçimlendirmekte ve dolasıyla bu inanışların bir kısmı sağlık koşullarını etkilemektedir. Özellikle toplumlarda doğumdan sonra ki dönemlerde yaygın olan bu geleneksel inançların bazıları sağlığa zararlı iken bazılarının ise herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Zararlı olan inanışların bilinçsizce yapılan bu inanışların verdiği zararlar çocuğunuzun ilerdeki zamanlarda hastalanmasına, enfeksiyon kapmasına, kalıcı hasarlar bırakarak ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

 

 

Peki ya bebek tuzlamak zararlı mıdır?

Tarihi Eski Roma’ya dayanan bu gelenek bebeğimizin teri kokmaması, teninin güzel ve düzgün olması, hastalıklardan arındırılması, pişik olmaması, ilerde yaraları olduğu zaman çabuk iyileşmesi için yapılan bu inanış iyi geldiğinin aksine oldukça zararlıdır. Yapılan bu tuzlama işinde bebeğinizin cildinin hassas olduğundan bebekte ağrıya, kızarıklığa ve derinin bütünlüğünün bozulmasına sebep olur. Ayrıca yapılan bu tuzlama işinde cilt bu tuzları emerek ve bu tuzun vücudunda tuz oranının artmasına, artan bu tuz oranı da dehidrasyon ve beyin kanama riskini arttırır. Uzmanlar bu konuda ebeveynleri dikkatli olmalarını ve bu geleneklerden vazgeçilmesini öneriyor.

 

 

Bu ritüelleri abartıp bebek doğduktan sonra birkaç kez ezan okunmadan anne sütü verilmiyor. Gözüne iyi geleceğini düşünülerek limon damlatılıyor ve hatta soğuğa karşı daha dayanıklı olsun diye topraklama yapan aileler de var. Uzmanların topraklama yapmanın tetatonassa yol açmasına neden olduğundan bilinçsizce yapılan bu tür inançlardan uzak durmalarını istiyor. Unutulmamalıdır ki yeni doğan bebeklerin ciltleri daha çok hassastır. Bu hassaslığı göz önüne aldığımızda sağlıklı olacak diye yaptığımız bu inanışlar şuan olmasa bile çocuğunuzun ileride ki yaşamının da sağlık sorunları olarak karşılaşma ihtimali fazladır.

 

 

Etiketler :
Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.640

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.440

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.413

  Meme Ucu Yaraları

  1.063

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  883

  Gebelikte Beslenme

  849

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz