1 sene önce
1 sene önce

Bebek Odası Nasıl Hazırlanmalıdır?

 

Yeni doğacak bebeğinizi sayılı günler kala sabırsızlıkla beklerken bu süre zarfında belki de hamileliğinizin en keyif verici ve en heyecan verici zamanlarından birisi de bebeğinizin odasını hazırlamaktır. Hem siz hem de bebeğiniz, evinize yeni döndüğünüzde bebek odasında bolca vakit geçireceksiniz. Bu yüzden her anne-baba adayı bu konuda bebeklerinin sağlığı, rahatlığı ve en önemlisi emniyeti için, en iyi şekilde kararlar almak ve bunu gerçekleştirirken gerek alışveriş öncesinde gerekse alışveriş sırasında göz önüne aldığı bir çok faktör vardır ve bu alışverişi yaparken türlü türlü araştırmalara giderler. Ama önce ilk olarak bebeğinizin nerede yatacağına, nerede kalacağına karar vermektir. Bebek odasını hazırlarken ilk önce bebek anneyle aynı odada mı yatacak? Yoksa ayrı bir odası mı olacak? buna karar verdikten sonra dekorasyonun buna göre dizayn etmelidir. Bu konuda Uzmanların genel görüşü bebeğin ilk iki yıl anneyle aynı odada ve farklı yataklarda  yatması gerektiği şekilde; Özellikle ilk altı ay için, anne ve bebeğin aynı odada ama farklı yataklarda olması, yoğun emzirme döneminde yardımcı olacaktır. Bu dönem de annenin odasına beşik veya anne yanı yataklar tercih edebilirsiniz. Eğer evde imkan ve yer varsa ayrı bir oda da hazırlayabilirsiniz. İşte bir bebek odasında nelere dikkat edilmeli bir kaç ipucu:

 • Temiz bir havanın odada rahatça dolanıp ışığın içeri girebileceği, sesiz ve huzurlu bir ortam yaratılmalıdır.
 • Bebek anneye veya annenin odasına yakın bir yerde olmasına dikkat edilmelidir.
 • Bebeğinizi ve onun bakımını düşünerek odayı dekore ederseniz sonrasında ikiniz de oldukça rahat hissedersiniz. Bebeğiniz büyüdükçe odayı onun yaşına göre yenileyebilirsiniz.
 • Odaya olduğundan fazla gereksiz eşya bırakmamalısınız. Çok fazla eşya, mobilya, oyuncak ve çok karışık renkler bebekler için uyarıcıdır ve bu durum bebeklerde gerginlik yaratabilir. Sadelik her zaman için önerilir.
 • Mobilya ve aksesuarları seçerken biraz zorlanabilirsiniz. Tasarımınızı oldukça sade tutun. Ne kadar az eşya, o kadar hareket alanı demektir. Aynı zamanda alışmaya çalıştığınız yoğun tempoda sizi yormayacak bir alan tasarımı yapmaya özen gösterin.
 • Giysi dolabını ve devrilebilecek üniteleri duvara sabitlemeyi ihmal etmeyin.
 • Bebek odası hazırlanırken bebeğinizin rahatını sağlamak ve tehlikelerden korumak gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Özellikle de emeklemeye başladığında, tasarınızı gözden geçirmekte fayda var.
 • Bebeğinizi mutlu edici ve rahatlatıcı renkler seçmeye özen gösterin. Cinsiyet taramasının yanlış olabilme ihtimaline karşı odayı cinsiyetten bağımsız renklerle döşeyebilirsiniz.
 • Duvarlara dekoratif çıkartmalar yapıştırabilirsiniz. Bu çıkartmalar size kolay bir uygulama sunar hem de bebeğiniz büyüdükçe kolayca temizlenebilir ve değiştirebilirsiniz.
 • Bebeğinizin beşiği TSE standartlarına uygun olmalıdır. Bu size, yatağının parmaklıklar arası uzaklığın doğru olduğunu ve kesici, delici yerlerinin olmadığını garantisini verir.
 • Ayrıca bebek odasına özel bebek prizleri ve çekmece kilitleri de kullanabilirsiniz.
 • Bebeğinizi emzirebileceğiniz mutlaka bir alanınız olsun.
 • Bebeğinizi rahatça emzirebilmeniz için kolaylıkla oturup kalkabilecek yumuşak ve kenarları olan bir koltuk seçin. Bu koltuğun yanında emzirme sırasında sıvı kaybedeceğinizden içeceklerinizi koyabileceğiniz bir masa ve masa lambası bulundurmakta fayda var.
 • Cezbedici renklerde ve desenlerde halılar kullanabilirsiniz. Ancak bu halıların kolay temizlenebilen, kaymayan ve toz tutmayan özellikte olanı tercih etmelisiniz.
 • Bebek odasında çok parlak ışık önerilmemektedir. Oda çok fazla ışık alıyorsa eğer burayı loşlaştırmak için koyu renk perdeler kullanabilirsiniz.
Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz