Bebek Emzirme Süresi | anne oldum
Ana Sayfa BEBEK ÇOCUK Bebek Emzirme Süresi
Bebek Emzirme Süresi

Bebek Emzirme Süresi

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 7 Ağustos 2020
  • 160
  • 0 Yorum

Evet biliyorsun sende herkes gibi bebeğini emzirmen gerektiğini. Ancak neden emzir melisin? Emzirmek sana ve bebeğine neler katacaktır? Neden ilk 6 ay sadece anne sütü almalı bebeğin? Neden ek gıdaya ne kadar geç başlarsan o kadar iyi olur? İşte bunların hepsi bu yazımda…

Bebeğin emme dürtüsüyle gelir dünyaya. Bunu ta anne karnında öğrenmiş aslında. Nasıl öğrendiği konusunda kimsenin fikri olmasa da sende biliyorsun ki bebeğin yeni doğan zamanların-dayken her şeyi eme bileceğini zanneder. Emerse hayatta kalır, emerse yaşayabilir.
Emme büyülü bir bebek davranışıdır. Ve yaşamının hiç bir yerinde tekrarı yoktur. Her bebek içinde karşı konulmaz bir ihtiyaçtır. Bebeğiniz uyandığı andan itibaren sadece 5 dakika içinde kafasını sağa sola doğru çevirmeye başlar. O kadar masumdur ki bu hareketi işte bu andan itibaren emzirmelisin  Bebekten memeyi saklamak yada saat bazlı memeyi vermek bebeğinizi strese sokarak bir zaman sonra meme reddine sebebiyet verebilir. Yada memenizi vermediniz diye strese girer ve bir süre sonra ağlamaya başlar. Ve sizin sonra dayanamayarak meme vermeniz durumunda, bu bebeğinize ağlayarak bir şeyler elde edebildiğini öğretir. Uzmanların iki saatte bir emzir üç saatte bir emzir çocuğun reflü olur demesine kulak asma! Bebeklerin çoğu zaten reflü olur. Bu çok normal bir hastalıktır. Bebeklerin mide kapakcıkları henüz gelişmediği için fazla kusmaya bağlı reflü olabilir.

Benim tavsiyem bebeğin ne zaman meme isterse direk vermendir.

Bebekler sadece acıktıkların da mı meme isterler? Hayır bebeklerin en güvende hissettikleri yer anne memesidir. Kendilerini güvensiz hissettikleri her yerde, korktuklarında veya ürktüklerin de meme isterler.

2. ve son aşımızı yaptırmaya gittiğimiz yani 2. ay aşısında İlay o kadar çok ağladı ki! Hayatımın en zor anlarını yaşadım orada. Ve anne olduğumu orada anladım. Aşımız olunduktan sonra direk kucağıma alıp emzirme odasına götürdüm. Ve emzirdim. Sonra sakinleşti. Kim yaklaşsa yanına kafasını kolumun arasına gömdü. Bana sığında bana güvendi yavrum.

Ve emzirmelisin! Neden mi?

Biz o kadar mükemmel yaratılmış varlıklarız ki. Bebeğimizin büyüyebilmesi için her şey biz anneler de saklı. Anne sütü en iyi antikorların birleşimlerinden oluşmuş bir süttür. Bebeğin için en iyi süt anne sütüdür. Hep derim, en kötü süt bile mamadan iyidir. diye. Lütfen sen! sütüm az diye mamaya başlama. bugün 50 cc verdiğin mama yarın süt üretimini iyice azaltıp yok edebilir. Sonra iyice mama verir hale gelirsin.

Emizirmek, emzirebilmek için her yolu dene. Sütüm artacak de, çabala.

Anne sütü bebeğin gelişimine göre süt üretimini değiştirir. Mesela, İlay bugun 4,5 aylık. Ve benim sütüm 4,5 aylık bir bebeğin gelişimini destekleyecek bir şekilde üretilmektedir. Yani 2 aylık bir bebeğin beslenme gereksinimini karşılayabilecek düzeyde değildir.

Çünkü emzirmek,

*Bebeğinizin bağışıklığını güçlendirerek hastalıklara karşı korur.
*Doğum öncesi kilolarınıza daha kolay kavuşmanızı sağlar.
*Yumurtalık ve göğüs kanserine karşı sizi korur.
*Ve en önemlisi bebeğinizin İQ seviyesini artırır.

ilk 6 ay sadece anne sütü vermelisiniz bebeğinize. Sonra ki aylar da ise anne sütüne devam edip ek gıdaları tattırabilirsiniz. Eğer anne sütü yoksa yada yetersizse formül mama ile destek vermelisiniz. Unutulmamalıdır ki, ilk 1 sene sadece ek gıdalar tattırılmalıdır. Doyma amacıyla verilmemelidir. Bu konuda ki düşüncelerimi ileri de paylaşacağım.

 

Yazan Filozof Anne

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Bebekler Ne Zaman Görür?

Bebekler Ne Zaman Görür?

Yenidoğan İşitme Testi

Yenidoğan İşitme Testi

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle