Aralık Ayında Anne Olmak ve Annelerin Yapabileceği Aktiviteler

Aralık Ayında Anne Olmak ve Annelerin Yapabileceği Aktiviteler

Aralık ayı, soğuk ve sert havaların iyice hâkim olduğu; dışarı çıkmaya pek fırsat vermediği ve genellikle bizlere ‘grip’ sözcüğünü hatırlatan bir aydır. Bu ayda anne adayının doğum öncesi ve doğum sonrası sürecinde kendisinin ve bebeğinin herhangi bir hastalığa ve enfeksiyona maruz kalmamak adına alması gereken birtakım önlemler vardır. Sakin kış aylarında anne olmak, çok güzel bir duygudur. Evde anne ve bebeğin baş başa vakit geçirmesi, oyunlar oynaması ve türlü aktiviteler gerçekleştirmesi her ikisi adına da çok yararlıdır.

 

 

ARALIK AYINDA ANNE OLANLARIN YAPABİLECEĞİ AKTİVİTELER

Aralık ayının sakin ve huzurlu hissettiren havalarında, bebeğiniz yatağında oyuncağı ile oynarken bir elinize kişisel gelişim, çocuk gelişimi, anne olmak konularını kapsayan bir kitabınızı; bir elinize bitki çayınızı alıp bebeğinize kitap okuyabilirsiniz. Bu sayede hem siz annelik konusunda bilgiler edinmiş, tavsiyeler almış ve ruhunuzu dinlendirmiş olursunuz; hem de bebeğiniz sizin sakin ses tonunuzla dizginlenir ve huzurlu bir uykuya dalar.

 

 

Bebeğinizin gün içinde uyku, beslenme gibi temel ihtiyaçlarının tam olduğu bir saat diliminde onu karşınıza alın ve onun gerçekten sizi anladığını hissettiğiniz bir yüz ifadesini takınarak onunla konuşun, sohbet edin, gülümseyin. Ona, onu çok sevdiğinizi ve onun sizin için çok değerli olduğunu söyleyin. Bunu çok sık olmamak koşuluyla yapın ve bebeğiniz ile aranızda güçlü, duygusal bir bağ kurulmasını sağlayın. Sizden, yani en yakınından bu güveni ve ilgiyi gören bebeğiniz büyüdükçe sizin fikirlerinize saygı duyan, kararlı ve kişisel gelişimini tamamlamış bir birey olarak karşınıza çıkacaktır.

Dışarının soğuk olmasının olası olduğu aralık ayında, eğer bahçeli bir evde oturuyorsanız büyükçe bir kovaya yahut kaba toprak doldurun. Evinizin salonunda yere bir örtü ya da uygun bir bez serin ve bebeğinizin o alanda toprak ile oynamasını sağlayın. Bebeğiniz oynarken çoraplarını çıkarın ve özellikle ayaklarıyla ellerinin toprağa temas etmesini sağlayın. Bebeğiniz içindeki tüm negatif enerjiyi ve stresi toprağın saflığı sayesinde atacaktır. Sonrasında da ılık bir duş ile birlikte rahat bir uykuya dalacaktır.

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.639

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.061

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz