1 sene önce
1 sene önce

Anneler Günü nasıl ortaya çıktı, önemi nedir?

Ülkelere göre kutlama tarihleri farklılık gösteren Anneler Günü Türkiye’de her yıl Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlanıyor. Çok Popüler olan bu özel günün tarihine baktığımızda ise bu geleneğin çok eski tarihlere dayandığını görmekteyiz. Gelin bu dünyaca özel günün tarihine bir göz atalım.

 

Anneler Günü’nün Antik Tarihi

Anneler Günü kutlamalarının tarihi, çok çok önceki dönemlere dayanmaktadır. Bu gelenek, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki tanrı ve tanrıçaların annesi olan bilinen Rhea tanrıçasının onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlamıştır. Ardından, Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa’nın doğumundan 250 yıl öncesinde ana tanrıça olan Kibele’nin onuruna kutlamaya başlamışlardır.

 

Günümüzdeki Anneler Günü

1864’te doğan Anna Jarvis, 13 çocuk doğuran bir annenin 10’uncu çocuğuydu. Ama ne yazık ki kardeşlerinden birçoğunu kaybetmişti. Hayatta kalan 4 çocuktan biri Anna’ydı. Annesi Ann Maria Reeves Jarvis, Batı Virginia’lı savaş karşıt bir aktivist ve öğretmendi. Sağlık koşullarını iyileştirmek için kendini askerlerin hayatına adamıştı. Amerikan İç Savaşı’ndan sonra anneler için ‘Arkadaşlık Günü’ adı altında bir gün bulmuş ve bu günün barış, huzur ve seferberlik için mühim olduğunu söylemişti. Anna’nın, annesi vefat ettikten sonra bu günden esinlenerek ‘Anneler Günü’nü ilan ettiği söylenir.
Anna Jarvis, 9 mayıs 1905’te annesini kaybetti ve Jarvis’in  annesi vefat ettiğinde, adeta üzüntüden yıkılmıştı. Jarvis, hem tüm anneleri onurlandıracak hem de kendi annesinin adını onun için canlı tutacak bir gün olsun istiyordu. Anna Jarvis bu uğurda çalıştı, çabaladı ve ilk anneler günü olan 10 mayıs 1908’de hem annesinin eğitim verdiği kilisede hem de başka bir eyalette bir mağazanın toplantı salonunda etkinlikler eşliğinde kutlanacaktı. Jarvis, bu mağazadaki etkinliğe katılamayacağı için oraya 500 tane karanfil gönderdi. Bu karanfiller küçük çocuklar tarafından annelerinin onuruna takılacaktı.

 

 

Jarvis’in ifade gücü ve edebi yeteneği sayesinde anneler günü tüm eyaletlere kısa sürede yayıldı. Fakat 1909 yılında birçok senatör bu günün özel bir gün ya da tatil  olarak ilan edilmesini ağır dille eleştirdiler. Jarvis yılmayacaktı ve birçok örgütten yardım alarak bu güne resmiyet kazandırmak için uğraşacaktı. Öte yandan destekçilerinden biri de çiçekçilik sektörüydü! Jarvis ise bu destekten oldukça memnundu. Her geçen yıl Anneler Günü’nde karanfil takmak giderek daha büyük bir popülerlik kazanıyor, hatta mecburiyet haline geliyordu ve hatta sektör bu işten o kadar faydalandı ki, bir süre sonra annesi hayatta olanların daha parlak, açık renkte çiçekler takılması gerektiği, ölen anneler için beyaz çiçekler takılması gerektiği ortaya atıldı. Takvim 1920’yi gösterdiğinde, Jarvis bu gün ile ilişkilendirilen ticari hırsları fark etti ve insanları artık çiçek satın almama konusunda ikna etmeye çalıştı.

 

 

Jarvis artık eskiden onu destekleyen ‘ticari’ kuruluşları yanında istemiyor, annesi için kurduğu günün bir satış ve pazarlama gününe dönüşmesinden büyük rahatsızlık duyuyordu. İnsanlara hediye almamaları için çağrılarda bulundu. Tüm şirketlere ‘hırsız, haydut, fırsatçı, aşağılık’ gibi söylemlerle seslendi. Onlara dava açmak ile tehdit etti… Hatta okullara, kilise gruplarına ve kadın örgütlerine beyaz karanfiller gönderdi ve satın almamalarını rica etti. Fakat tüm çabaları sonuçsuz kalıyordu… En sonunda çiçekçiler birliğinin ona kardan bir miktar pay vermeyi önermesi ile Jarvis iyice çileden çıktı…Jarvis’in aklındaki anneler gününde, insanlar en pahalı hediyeyi alsınlar diye düşünmemişti, hem de hiç düşünmemişti!.. Onun amacı, sadece anneleriniz hayattayken onlara olan sevginizi, düşüncelerinizi açıkça ifade etmeniz, öpmeniz, koklamanız, birlikte güzel vakit geçirebilmekti… Çünkü kendisi bunları yapamamanın acısını fazlasıyla tatmıştı.. Hatta annesine o dönemde hazır bir kart alıp gönderenlere de şöyle demişti;
“Aşırı duygusal, samimiyetsiz bu hazır kartlar ya da hazır telgraflar, sizin için dünyadaki herkesten daha çok şey yapan bir kadına gönderildiği zaman, tembel olduğunuzdan başka hiçbir mesaj vermiyor…”
Sonuç olarak Jarvis, Anneler Günü’nü para toplama amaçlı kullanan örgütlerden, para kazanan şirketlerin tamamına karşı uzun süre mücadele etse de sonucu yine de hüsran oldu. Philadelphia’da kapı kapı gezip Anneler Günü’nün kaldırılması için uğraştı… Fakat Anna Jarvis yavaş yavaş akli dengesini yitirmeye başlamıştı bile. Son günlerini Pennsylvania’da bir akıl hastanesinde geçiren Jarvis, 24 Kasım 1948’de hayata gözlerini yumdu. Akıl hastanesine kaldığı sürenin bir kısmının ücretinin, ona müteşekkir bir grup çiçekçi tarafından ödendiği ise kendisine asla söylenmedi.
Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz