Anne Sevgisi | anne oldum
Ana Sayfa Anne Çocuk Anne Sevgisi
Anne Sevgisi

Anne Sevgisi

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 18 Haziran 2020
  • 219
  • 0 Yorum

ANNE SEVGİSİ

Anne sevgisi, bebeklik döneminden yetişkinlik dönemine kadar çocuk için en gerekli şeydir. Çoğu zaman yetişkin olan bireylerde bile anneye olan ihtiyaç ve özlem durumu devam etmektedir. Bebeğin anne karnında bulunmaya başladığı ilk andan yaşlanıp öleceği son güne kadar anne ile aralarındaki bağı, kopmaksızın birbirine bağlanır.

 

 

Her anne için sevgisini gösterme şekli aynı değildir. Bu durum annenin karakterine göre değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde çocuğunda bu ilişkideki tutumu belirleyici rol oynamaktadır. Kimi anne sevgisini güzel sözleri, iltifatları ile belli ederken kimileri ise yalnızca davranışları ve önemseyen tavırları ile gösterebilmektedir. Bunun sebebi bazen bu kişinin kendi annesinden gördüğü sevgi şeklinden dolayıdır. Bu durum, güzel söz söylemeyen bir annenin diğer anneden daha az evladını sevdiği anlamına gelmemektedir. Aynı durum çocuklar içinde geçerlidir. Bazı çocukların içe kapanık ve utangaç yapısı duygularını istediği gibi dile getirmesine engel olabilir. Bu sebeple sevgi şeklini tek bir kalıpla açıklamak çok doğru olmayacaktır. Ancak, iki tarafında birbirine olan sevgisini ve saygısını kendilerince ifade edecekleri bir dil bulup birbirlerine aktarmaları, aralarındaki ilişkiyi ve bağı daha güçlü hale getirecektir.

 

 

 

Özellikle küçük yaştan itibaren karşılıklı davranış şekilleri yetişkinlik döneminde de aralarında oluşacak ilişki hakkında ipuçları sağlamaktadır. İnsanın karakterini etkileyen en önemli şey, küçük yaşta deneyimlediği olaylar ve çevresinden gördüğü sevgidir. Anne sevgisi de bu sevgilerin en başında gelmektedir. Bu sebeple çocukluk döneminde anne tarafından verilen tavsiyeler ve akıl, çocuğun ilerde olmak istediği kişinin belirginleşmesini sağlamaktadır.

Bazen anne sevgisinin değeri, onu kaybettikten sonra da ortaya çıkabilir. Bir çocuk için en büyük kayıp ve yalnızlık annesini kaybettikten sonra oluşur. Ne olursa olsun kendisini desteklediğini bildiği ve sevdiği birini kaybetmek çocuk için travmalara sebep olabilmektedir.

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Ek Gıdaya Geçiş

Ek Gıdaya Geçiş

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle