2 sene önce
2 sene önce

Anne Adının Kökeni

Anne Adının Kökeni

Anne kelimesi yüzyıllardır her kültür için farklı söyleniş şekli ile varlığını sürdürmüştür. Etimolojik köken olarak bakıldığında “anne” kelimesi, Hititçe ’deki  “Annas” sözcüğünden geldiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Uygurca’ya ise bizim dilimizdeki ile benzer şekilde “Ana” olarak geçmiştir. Srilanka halkı için ise “Annai” kelimesi yine Türkçedeki kullanımı ile benzerlik gösterir. Lazca’da ise “Nana”, Macar dilinde ise “Anya” olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne kelimesi, ülkelerde kimi yerlerde aksan ya da Türkiye’de şive ile değişiklik gösterse bile bu değişiklik kelimenin kökenini bozacak düzeyde değildir.

 

Anne sözcüğü, kimi dillerde ‘a’ harfi ile başlarken bazı dillerde de ‘m’ harfi ile başladığı görülmektedir.  Bunlara örnek olarak, Latince’deki “Mater”, Almanca’daki “Mutter”, İtalyaca’daki “Madre”, Fransızca’da “Maman” Farsça’daki “Mâder”  kelimelerine bakılabilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Çoğu dilde iki hecelik basit bir ses söz konusudur.

 

 

Anne kelimesinin tarihte ve mitolojide de yeri oldukça büyüktür. Anneler birçok kültürde oldukça önemli bir yere sahiptir. Çoğu zaman kutsal kabul edilmişlerdir. Yunan mitolojisinde ilk anne kavramı toprak ana “Gaia” için kullanılmıştır. Zaman içinde değişerek her din için önemli bir unsur haline gelmiştir. İslam dininde Hz. Muhammed’in (s.a.v) annesi Amine, Hristiyan ve Yahudi dininde ise Meryem Ana, çocuklarıyla özleştirilip, birçok hikayede yer almıştır. Aynı şekilde Kur’an’daki ayetlerde ve günümüze kadar ulaşan hadislerde de annelerin önemine, büyük oranda vurgu yapılmıştır.

 

Günümüzde de “ana” kelimesi başlıca, temel anlamlarını taşımakta ve dilimizdeki birçok kelimeye yerleşmiş vaziyettedir. Buna örnek olarak, anayasa, anabilim dalı, ana bölüm, anadil, anayol gibi kelimelere bakılabilir. Bu durum aynı şekilde başka dillerde de görülebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, İngilizce’deki “mother language” kelimesi Türkçe’deki anadil kelimesi ile anlamdaştır.

 

Paylaşın

Yorumlar (11 Yorum)

 • Allenslora

  15 Haziran 2020 - 14:46

  Hurry up to look into you will find a lot of interesting things

  • Emir.U

   15 Haziran 2020 - 22:27

   Mükemmel bir yazı olmuş sizin adınıza sevindim onbinlerce insan varki çocuk sahip olduktan o
   sonra neler yapabileceğini bilmeyen bu site cidden çok faydalı olmuş sağolun. Bu arada Eski çağda annelik hakkında bilgilendirici şeyler yazabilir misiniz?

 • uğur

  15 Haziran 2020 - 21:10

  Emeğine sağlık konu gayet açıklayıcı olmuş , başka dillerde bahsetmen daha da hoşuma gitti.

 • Mehmet ali

  15 Haziran 2020 - 21:12

  Hepimiz bizi doguran kisiye anne deriz ama hic arastirmamistim. Guzel bir yazi olmus elinize saglik.

 • Talha Software

  15 Haziran 2020 - 21:12

  Güzel bir yazı olmuş baba sözcüğünün kökeni için bir yazınız var mı?

 • Orunn

  15 Haziran 2020 - 21:51

  Annelerimize anlamsızca anne diyoruz hemen. Aslında kökeni ve anlamını tam olarak bilerek dememiz lazım . Çok teşekküler.

 • Yasin

  15 Haziran 2020 - 22:02

  Konuyu ele alış biçiminizi çok beğendim. Kaliteyi bozmayın lütfen.

 • Talhasoftware

  15 Haziran 2020 - 22:03

  Mükemmel yazı

 • celal sarı

  15 Haziran 2020 - 22:04

  Verdiğiniz bilgiler sayesinde annelerin önemini bir kez daha anladım teşekkürler.

 • celal sarı

  15 Haziran 2020 - 22:12

  Verdiğiniz bilgiler sayesinde anneliğin önemini bir kez daha anladım.Çok teşekkürler bu güzel bilgiler için 🙂

 • Abdurrahman

  15 Haziran 2020 - 22:34

  Tarihçe açısından güzel bir anlatım

Views
  2.225

  Anne Adının Kökeni

  1.640

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.440

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.413

  Meme Ucu Yaraları

  1.063

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  883

  Gebelikte Beslenme

  849

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz