Anne Adının Kökeni | anne oldum
Ana Sayfa Anne Çocuk Anne Adının Kökeni
Anne Adının Kökeni

Anne Adının Kökeni

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 10 Haziran 2020
  • 583
  • 11 Yorum

Anne Adının Kökeni

Anne kelimesi yüzyıllardır her kültür için farklı söyleniş şekli ile varlığını sürdürmüştür. Etimolojik köken olarak bakıldığında “anne” kelimesi, Hititçe ’deki  “Annas” sözcüğünden geldiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Uygurca’ya ise bizim dilimizdeki ile benzer şekilde “Ana” olarak geçmiştir. Srilanka halkı için ise “Annai” kelimesi yine Türkçedeki kullanımı ile benzerlik gösterir. Lazca’da ise “Nana”, Macar dilinde ise “Anya” olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne kelimesi, ülkelerde kimi yerlerde aksan ya da Türkiye’de şive ile değişiklik gösterse bile bu değişiklik kelimenin kökenini bozacak düzeyde değildir.

 

Anne sözcüğü, kimi dillerde ‘a’ harfi ile başlarken bazı dillerde de ‘m’ harfi ile başladığı görülmektedir.  Bunlara örnek olarak, Latince’deki “Mater”, Almanca’daki “Mutter”, İtalyaca’daki “Madre”, Fransızca’da “Maman” Farsça’daki “Mâder”  kelimelerine bakılabilir. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Çoğu dilde iki hecelik basit bir ses söz konusudur.

 

 

Anne kelimesinin tarihte ve mitolojide de yeri oldukça büyüktür. Anneler birçok kültürde oldukça önemli bir yere sahiptir. Çoğu zaman kutsal kabul edilmişlerdir. Yunan mitolojisinde ilk anne kavramı toprak ana “Gaia” için kullanılmıştır. Zaman içinde değişerek her din için önemli bir unsur haline gelmiştir. İslam dininde Hz. Muhammed’in (s.a.v) annesi Amine, Hristiyan ve Yahudi dininde ise Meryem Ana, çocuklarıyla özleştirilip, birçok hikayede yer almıştır. Aynı şekilde Kur’an’daki ayetlerde ve günümüze kadar ulaşan hadislerde de annelerin önemine, büyük oranda vurgu yapılmıştır.

 

Günümüzde de “ana” kelimesi başlıca, temel anlamlarını taşımakta ve dilimizdeki birçok kelimeye yerleşmiş vaziyettedir. Buna örnek olarak, anayasa, anabilim dalı, ana bölüm, anadil, anayol gibi kelimelere bakılabilir. Bu durum aynı şekilde başka dillerde de görülebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, İngilizce’deki “mother language” kelimesi Türkçe’deki anadil kelimesi ile anlamdaştır.

 

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

Bebeğinizin İlk Sebze Çorbası

Bebeğinizin İlk Sebze Çorbası

Ek Gıdaya Geçiş

Ek Gıdaya Geçiş

Yorumlar

Allenslora, 15 Haziran 2020

Hurry up to look into you will find a lot of interesting things

Emir.U, 15 Haziran 2020

Mükemmel bir yazı olmuş sizin adınıza sevindim onbinlerce insan varki çocuk sahip olduktan o
sonra neler yapabileceğini bilmeyen bu site cidden çok faydalı olmuş sağolun. Bu arada Eski çağda annelik hakkında bilgilendirici şeyler yazabilir misiniz?

uğur, 15 Haziran 2020

Emeğine sağlık konu gayet açıklayıcı olmuş , başka dillerde bahsetmen daha da hoşuma gitti.

Mehmet ali, 15 Haziran 2020

Hepimiz bizi doguran kisiye anne deriz ama hic arastirmamistim. Guzel bir yazi olmus elinize saglik.

Talha Software, 15 Haziran 2020

Güzel bir yazı olmuş baba sözcüğünün kökeni için bir yazınız var mı?

Orunn, 15 Haziran 2020

Annelerimize anlamsızca anne diyoruz hemen. Aslında kökeni ve anlamını tam olarak bilerek dememiz lazım . Çok teşekküler.

Yasin, 15 Haziran 2020

Konuyu ele alış biçiminizi çok beğendim. Kaliteyi bozmayın lütfen.

Talhasoftware, 15 Haziran 2020

Mükemmel yazı

celal sarı, 15 Haziran 2020

Verdiğiniz bilgiler sayesinde annelerin önemini bir kez daha anladım teşekkürler.

celal sarı, 15 Haziran 2020

Verdiğiniz bilgiler sayesinde anneliğin önemini bir kez daha anladım.Çok teşekkürler bu güzel bilgiler için 🙂

Abdurrahman, 15 Haziran 2020

Tarihçe açısından güzel bir anlatım

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle