2 sene önce
2 sene önce

9 Aylık Bebeklerde Beslenme Şekli ve Proteinin Önemi

9 Aylık Bebeklerde Beslenme Şekli ve Proteinin Önemi

9 aylık bebeklerde önemli beslenme bilgilerini yayınlıyoruz. 9 aylık bebeklerin beslenmesi, gelişimi açısından önemlidir. Bebeklerin özellikle beyninde asıl gelişimler bu ayda tamamıyla kendisini göstermektedir. 9. ayında olan bebeğin, gelişimini sağlıklı şekilde gerçekleştirebilmesi için besin durumlarına önem verilmesi kesinlikle şarttır.

 1. ay bebekler için önemli bir aydır. 9 aylık olan bebek, beslenmesi kapsamında yavaş yavaş tencerede pişen güzel yemeklerin tadına bakabilir. Bebek, bu ay içerisinde karışık püre yemeklerden biraz olsun sıyrılarak, sırasıyla sebzelerin etle pişirildiği, güzel ve farklı tatlara sahip yemeklerin tadına bakabilir. Bebek, bu ay içerisinde, dilini kullanma becerisini geliştirir ve ağzında çiğneyeceği yemeği rahat bir şekilde yuvarlama imkanına sahiptir.

 

 

9 AYLIK BEBEKLER GÜNLÜK OLARAK NE KADAR BESLENMELİ?

9 aylık bebeklerin, diğer aylarda olduğu gibi en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünü artık alamıyorsa, formül mama en önemli besinidir. Bu ay içerisinde pütürlü püre yemeklerini bırakarak, meyve ve sebzeleri besin kaynağı olarak tüketmesine izin verebilirsiniz. Tabii ki bu meyve ve sebzeleri, bebeğinize verirken kesinlikle yumuşatmayı unutmayın. 9 aylık bebek, artık anne ve babasıyla sofraya beraber oturmalı ve ailenin bir ferdi olarak sofradaki yerini bilmelidir. Yemek yeme şeklinize bakarak bile bu ay içerisinde kendisini geliştirebilir.

 

PROTEİN TÜKETMELİ

Protein gereksinim oranı, bebekte artış gösterebilir. Bebeğinizin gelişmekte olan doku yapısı, boy ve ağırlığındaki yükseliş bunun en önemli sebeplerinden biri olur. Proteini yeterli şekilde bebeğinizin tüketmesine imkan sağladığınız takdirde gelişimini hiçbir problem yaşamadan yapabilir.

PROTEİN ORANI ÖNEMLİ

6-9 aylık bebeklerin ihtiyaç duyduğu protein miktarı, anneden aldığı sütle beraber 1.4 gram, ek gıdayla beraber ise 2.7 gramdır. Uzmanlar, bu gram oranlarının bebekler açısından önemli olduğunu ifade ediyor.

PEKMEZLE ENERJİK HİSSEDER

9 aylık bebek beslenmesinde, pekmez gerçekten de besleyici bir hal alır. Doğal bir ortamda yapılmış pekmez, bebeğinizin gelişiminde önemli bir rol oynar. Pekmezin güçlendirici yapısı sayesinde, 9 aylık bebek, bağışıklık sisteminde önemli gelişmeler yaşayabilir. 9 aylık bebek beslenmesinde, pekmez tüketildiği takdirde, günün enerjik geçmesini sağlar ve beyin fonksiyonlarının daha hızlı hareket etmesini sağlar.

ET TÜKETMELİ

Sebzeyle beraber pişirilmiş et aracılığıyla, 9 aylık bebek istediği protein oranını rahatlıkla tüketebilir. Etle tanışmasıyla beraber, protein oranındaki yükseliş bebeğinizin gelişimi için önemlidir.

Paylaşın

Yorumlar (2 Yorum)

 • Talha Software

  15 Haziran 2020 - 21:15

  Protein tüketimi kesinlike her yaş için olduğu gibi 1 yaş altı çocuklar içinde önemli

 • Yasin

  15 Haziran 2020 - 22:04

  Gerek beslenme şekli olsun gerek verilen ipuçları olsun gayet yararlı. Teşekkür ederim.

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.638

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.060

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz