2 sene önce
2 sene önce

6 Aylık Bebeklerde Beslenme Şekli ve Ek Gıda Bilgileri

6 Aylık Bebeklerde Beslenme Şekli ve Ek Gıda Bilgileri

Sizlere daha önce 0-6 aylık bebeklerin beslenmesi hakkında bilgiler vermiştik. Şimdi sıra 6. Ayında olan bebeklerin nasıl bir şekilde beslenmesi gerektiğiyle ilgili bilgilerde. Burada 6 aylık bebeklerin beslenmesine dair en detaylı ve en önemli bilgileri sizlerle paylaşacağız.

6 aylık bebeklerde artık ek gıdaya geçiş yapılır. Ek gıdayla geçişle beraber 6 aylık bebek, farklı yiyecekleri de tüketmeye başlar. Yutkunmayı öğrenmenin en önemli aylarından biri olarak görülen 6. ay bebeklerin karnını doyurmadaki yeteneklerini ilerletmeyi sağlar.

PEKİ EK GIDA NEDİR?

6 aylık bebeklerin tam enerji kaynağını artık anne sütünden almaması dolayısıyla gerçekleştirilen yöntemdir. Anne sütüyle beraber dış kaynaklar aracılığıyla üretilen gıdaların, bebeklere verilmesi anlamına gelmektedir. Tamamlayıcı beslenme olarak da adlandırılan bu durum, bebeklerin gelişimini sağlıklı bir şekilde yapabilmesi amacıyla gerçekleştirilen olumlu bir yöntemdir.

Ek gıdayla beraber, 6 aylık bebekler artık farklı tatları da öğrenirler. Hatta belli başlı gıdaların tatlarını o kadar beğenirler ki başka bir şeyi ek gıda olarak verdiğiniz zaman beğenmeyebilirler.

 

 

 

 

EK GIDAYA ERKEN BAŞLANIR MI?

Bebek için ek gıdaya 6. Aydan erken bir vakitte başlanırsa, bu durum belli başlı problemleri peşinde getirebilir. Bebeklerin bünyesi gerçekten çok narindir ve buna besin anlamında da dikkat edilmesi gerekmektedir. Ek gıdaya eğer erken başlanırsa, yetersiz kalsiyum ve demir alımı, alerji problemleri, ishal sorunu, sindirim sisteminde sorunlar gibi durumlarla karşılaşmak mümkündür.

 

 

 

EK GIDAYA GEÇ BAŞLAMAK SAĞLIKSIZ MIDIR?

Ek gıdaya geç başlamakla beraber artık anne sütüyle tam gelişimini gerçekleştiremeyen bebekte ileri zamanlarda sağlık problemleri meydana gelebilir. Bu problemlere örnek vermek gerekirse, gelişme, büyüme gibi unsurlarda gerilik, kabızlık, çiğneme ve yutma becerisi sorunları gibi olaylar örnek verilebilir.

 

 

6 AYLIK BEBEK NASIL BİR ORANDA BESİN ALMALI?

Ek gıdaya başlamanız, anne sütünden vazgeçmeniz anlamına gelmemektedir. Bir bebeğin ana gıdası her zaman anne sütü olur ve ek gıdası ise ara öğün olarak adlandırılır.

6 aylık bebek, genel olarak 2 veya 3 ara öğün tüketmesi, günlük olarak iyi olur.

 

 

6 AYLIK BEBEKLERE EK GIDA TAVSİYELERİ

6 aylık bebekler için burada önerilen besinler, gönül rahatlığıyla tüketilebilir.

Yoğurt

Yumuşak ve sindirimi kolay yapısıyla yoğurt, bebeklerin ek gıda anlamında en çok besin aldığı gıdalardan biridir. İçerisinde kalsiyum vardır ve bu büyüyüp gelişme aşamasında olan bir bebek için efsanevi bir kaynaktır.

Sebze Püresi

Bebeğinizin küçük vücudu için gerekli besinlerin hepsi sebze püresinde yer alır. Kabızlık gibi problemlerle karşılaşmanın önüne geçebilir. Bağışıklık sistemini geliştirerek, bebeğinizin daha güçlü olmasında fayda sağlar.

Meyve Püresi

Bebeğinizin herhangi bir bağırsak problemiyle karşılaşmaması için en önemli ek gıdalardan biridir. Sindirimi kolaylaştırır ve bebeğin vücuduna vitamin sağlar.

 

 

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.640

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.440

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.413

  Meme Ucu Yaraları

  1.063

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  883

  Gebelikte Beslenme

  849

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz