2 sene önce
2 sene önce

5. Hafta Atak Öncesi

Son 4 ve 5 hafta boyunca, bebeğinizin hızlı gelişmesini izlediniz. Birbirinizi tanıdınız ve onun davranışlarını öğrendiniz. Onun bu dönemde ki dünyasını hayal etmek yetişkinler için güçtür. Hiç bir şey tam odaklanmamış ve nitelendirilmemiştir, bir çok açıdan rahmimiz de ki yaşamından çok farklı değildir.

İlk beş hafta bebeğiniz için uyanma sürecidir. Bebeğiniz 5. haftaya kadar annenin karnındaymışçasına yaşamını sürdürürken 5. hafta sonra dünyaya yeniden doğar gibi gelir. 5 haftalık serüven bu yüzden çok daha farklıdır. Sanırım bu 40 mevzusu da oradan geliyor. Hani bizlere 40 çıksın düzelir merak etme gibi bir avutma şekli var ya işte tamda ondan bahsediyorum. 5. hafta sonrasında tüm sular duruluyor mu? Hayır kesinlikle durulmuyor.

Şimdi, bebeğin dünyasında ki sisler dağılır ve son haftalarda edindiği izlenimlerin anlamını kavramaya başlarken,gelişiminde ki ilk sıçrayışını yapmak zorundadır. Bebek yaklaşık 5 haftalıkken, bazen henüz 4 haftalıkken, gelişiminde ileriye doğru bir sıçrayışını yapmaya başlar. Bebeğinizin iç ve dış dünyası dünyası yeni duyumların bombardımanına uğrar ve bunlar onu genellikle şaşkına çevirir. Bu yeniliklerin bir kısmı iç organlarında ve metabolizmada gelişmektedir. Diğerleri dikkatinin artmasının sonucudur, duyuları doğumdan hemen sonrasına oranla hassaslaşır. Burada ki asıl sorun duyumların değişmesi değil, bebeğinizin bu değişen ruh halini anlamasıdır.

Bebeğiniz için hızla gelişen bu dünya başlangıçta oldukça ürkütücü gelebilir. Ve bebeğinizi tedirgin edebilir. Bebeklerin ilk tepkisi kısa sürede önce terk ettiği annesinin rahmini, sıcaklığını ve güvenliğine yeniden kavuşmak istese de yapamaz. Bu yüzden huzursuzluğu fazla olur. Bu yüzden bebeğiniz birden bire sarılmaya ve okşanmaya ihtiyaç duyarlar. Eskiye nazaran daha fazla sarılmak ve kucaklanmak isterler. Değişen dünyaların merkezinde ise anne vardır. Doğumdan beri bebeğinizin tüm istek ve arzularını yerine getirmiş olsanız da, 5. hafta atağında bebeğiniz doğduğunu henüz yeni yeni anladığı için çok daha fazla ilgi ve dokunulmak isteyecektir. 5. hafta atağı 1 günde sürebilir 1 haftada sürebilir. Bu süreç bebeğinize bağlıdır. Ama şunu unutmayın ki, her atak sonrası bebeğiniz yeniden doğmuş olacak ve kendisine yepyeni bir yetenek edinip öyle yaşamaya devam edecektir.

 

 

Yazan Filozof Anne

Paylaşın

Views
  2.224

  Anne Adının Kökeni

  1.639

  ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

  1.437

  Sinirli Bebek

  1.429

  Eylül Ayında Anne Olmak ve Tavsiyeler

  1.409

  Meme Ucu Yaraları

  1.061

  Sütümü nasıl Sağabilirim?

  882

  Gebelikte Beslenme

  847

  UYARILAR VE YASAL BİLGİLENDİRME

Hamileliğe Hazırlık
Hamilelik
Anne
Bebek
Çocuk
Bu sitede yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Bu bilgiler, hiç bir zaman hastalık ve diğer sorunlara yönelik teşhis ve tedavi amaçlı olarak kullanılmamalıdır. Yazılar, sadece yazarların bilgilerini, deneyimlerini ve fikirlerini aktarmaktadır. İçeriği başkaları tarafından doğru ve geçerli bulunmayabilir. Sitede yer alan yazı ve resimlerin kopyalanması, her türlü kullanımı ve bilgilerin uygulanması sonucu doğan hukuki, ahlaki, mesleki, sağlık ve yaşamsal sorunlar sadece bu eylemi gerçekleştiren kişilerin sorumluluğundadır. Bunlardan dolayı ortaya çıkabilecek hiç bir sorundan site ve yazarları sorumlu kılınamaz