ÇOCUKLAR VE OYUN | anne oldum
Ana Sayfa Çocuk ve Oyun ÇOCUKLAR DA OYUNUN ÖNEMİ
ÇOCUKLAR DA OYUNUN ÖNEMİ

ÇOCUKLAR DA OYUNUN ÖNEMİ

  • Yazar: Anneoldum Tarih: 12 Eylül 2020
  • 259
  • 0 Yorum

Oyun

Çocuklar yaşamına katacağı birçok davranışı ve bilgiyi oyun yoluyla öğrenir.Oyun çocuğun fiziksel, dil, motor, duygusal-sosyal gelişim alanlarında destekleyici rolü bulunmaktadır.Ayrıca oyun çocuklar için kendini ifade edebildiği, yeteneklerini geliştirdiği, yaratıcılığını kullandığı bir etkinliktir. Bu dönem de çocukların dış dünyayı tanımaya ve uyum sağlamaya başlama sürecine oyunla başlamakta ve gelişmektedir.Çevresinde ki nesnelerinin ne olduklarını , ne işe yaradıklarını anlamaya çalışır.Gözlemlediği bu nesneleri takip ederek onları anlayıp, taklit ederek deneyim kazanmaya başlarlar.

Oyunun önemi

Montaigne’nin dediği gibi oyun çocukların en ciddi uğraşıdır. Yetişkinlerinde
çocukların bu ciddi işlerini önemsemeleri gerekmektedir. Çocukların bu ciddi iş ve
uğraşlarını boş zaman olarak değerlendirmemek gerekmektedir.

Çocuklar sağlık bir gelişim dönemine sahip olması için oyun; yemek, uyku, beslenme kadar gerekli bir ihtiyaçtır.Bebek doğar doğmaz ilk anneyle iletişime geçer.Anne bebeğinin temel ihtiyaçlarını karşıladığı sırada ilk oyunlar meme emerken, mama yerken, emeklerken, banyo yaptırırken başlamaktadır.Bu yüzden çocuğunuzun kendini özgür ve güvenli  hissettiği alanda ebeveynleriyle oynadığı oyunlar çocuğun gelişimine oldukça büyük katkılarının olduğu birçok araştırmayla kanıtlanmıştır.

Oyunun Gelişim Alanlarına Etkisi

Zihinsel gelişim: Oyun oynayan çocukların duyuları  çok iyi gelişir.Mantık yürütme, anlama, problem çözme zekaları gelişir.Çocuklar ilk üç yıllarında etrafında gördükleri nesneleri görüp onları anlamaya başlayıp ve bu gördüklerini taklit edip , anlatmaya yönelik oyunlar oynar.Bu gördüğü nesnelerin zihinlerinde sembolleri biçimlendirip, nesneleri ve olayları anlatmak için sözcükleri kullanabilme, nesnelerin gruplarını yapabilme ve çok basit düzeylerde akıl yürütme yeteneğine ulaşırlar.

Fiziksel gelişim: Oyun sırasında tüm çocukların bedenleri aktif haldedir.Koşma, atlama, tırmanma, sıçrama, sürünme gibi fiziksel güç gerektiren oyunlar çocuğunuzun dolaşım, boşaltım, solunum, sindirim gibi sistemlerin düzenli çalışmasını sağlayarak fiziksel gelişimine katkıda bulunur.

Duygusal gelişim: Çocuklar hisselerini oyunda ifade etmelerini sağlar.Oyun da başkalarıyla uyumlu ilişkiler kurarak iyi bir iletişim sergiler.Çocuklar oyun sırasında mutluluk, sevinç, acıma, korku, kaygı, dostluk, düşmanlık, kin, nefret, sevgi, sevmek, sevilmek, güven duyma, bağımlılık, bağımsızlık, ayrılık ölüm gibi birçok duygusal tepkiyi de öğrenebilir.

Hareket gelişimi: Çocuklar oyunda tüm bedenini hareket ettirip kaslarını aktif bir biçim de kullanarak hareket becerilerinde yeterlilik kazanırlar.Ayrıca oyun yoluyla duygusal tepkilerini kontrol etmeyi ve denetim altına almayı da öğrenebilir.

Sosyal gelişimi: Oyun yoluyla arkadaşlıklar kurup bir takım kuralları öğrenerek toplumsallaşırlar.Çocuklar bu dönemde doğru-yanlış, iyi-kötü, haklı-haksız gibi toplumda değeri olan ahlaki kavramları oyun sırasında görür, öğrenir, dener, benimser ve benliğinin bir parçası haline getirebilirler.  paylaşma, işbirliği yapma, sırasını bekleme, kendi haklarını savunma, başkalarının haklarına saygılı olma, çevresi ile uzlaşma, düzen ve temizlik alışkanlıkları edinme, karşısındakini dinleme gibi sosyal beceriler oyun sırasında öğrenilebilir.

Çocuklarda Yaşlara Göre Oyun Becerilerinin Gelişimi

Bebeklik: Nesneleri ve çevreyi tanıma evresindedir.Etrafında gördüklerini taklit eder.Emekleyerek etrafında gördüğü her şeyi atarak, dokunarak, ağzına atarak tanımaya çalışır. Bu dönemlerde kendi başlarına oynarlar. Etrafta
başka kimse  olsa bile onları sadece izler, iletişim kurmaya çalışmazlar. Karşılıklı oturtsanız bile
herkes elindeki ile oynarken çocuğunuz  karşısındaki çocuğun elindeki oyuncağı ister.

3-6 yaş dönemi: Oyun dönemidir.3 yaşına kadar çevresindeki gördükleriyle deneyim kazanıp 3 yaşından sonra deneyim kazanmaya başlar.Bu dönem de oyuncaklarını karşısında ki kişilerle paylaşmaz .Gün boyu soru sorar , konuşur, yorulmadan oyun oynar.

4-5 yaş dönemi: evcilik gibi hayali oyunlar oynar.Çevresinde ki ya da televizyondan gördükleri kişinin taklidi yapar.Ahşap blok ya da lego gibi çeşitli inşa oyunları oynarlar.

5-6 yaş dönemi: yapboz, keme, yapıştırma, yazı yazma, resim yapma gibi oyunları tercih ederler.

  • Paylaş!

Bu İçeriklerde Hoşunuza Gidebilir

ÇOCUKLAR DA OYUNCAK SEÇİMİ

ÇOCUKLAR DA OYUNCAK SEÇİMİ

Yorumlar

Yorum Göndermek İster misiniz ?


takipçi satın al instagram takipçi satın al twitter takipçi satın al tiktok takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al twitch takipçi satın al porno izle